Życie, działalność i twórczość Józefa Piłsudskiego

PDF pageEmail pagePrint page

Setna rocznica odzyskania niepodległości jest świetną okazją do poszerzenia wiedzy on naszej historii i przypomnienia patriotyzmu naszych przodków, który we współczesnych czasach rozpłynął się po Europie.

Podczas pierwszej prelekcji w ramach projektu „Dziadkowie i wnuki-przez zabawę do nauki” poznaliśmy życiorys Józefa Piłsudskiego, znaczne dokładniejszy od tego, który znamy ze szkoły.

Dowiedzieliśmy się m.in. o tym, że był Jaćwingiem, posiadającym własny polski herb szlachecki Piłsudski (odmiana herbu Kościesza).

O odzyskaniu niepodległości w granicach dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów marzył od wczesnej młodości. Chciał, aby w nowym państwie były tylko dwie władze: ustawodawcza i wykonawcza, a sędziowie byli wybierani przez mieszkańców kadencyjnie (z możliwością odwołania złego sędziego przez wybierający go elektorat).

Poznając koleje życia, poznaliśmy zarówno jego marzenia i metody zdobywania wiedzy, jak i kobiety, które odegrały ważną rolę w jego życiu. Omawiając okres łódzki, dowiedzieliśmy się między innymi o 12 tablicach upamiętniających jego pobyt w naszym mieście. Oprócz tablicy pamiątkowej przy ul. Wschodniej 19 (gdzie mieszkał i gdzie była drukarnia – na pierwszym piętrze nad tłumiącą hałasy kuźnią), nie ma żadnej informacji przy ul. Wschodniej 64, gdzie PPS miało swoje tajne biuro.

Uczestnicy projektu postanowili wystąpić z wnioskiem do władz Łodzi o umieszczenie również tam, tablicy pamiątkowej.

 

 

Dwa omawiane tematy, które najbardziej zainteresowały uczestników projektu „Dziadkowie i wnuki -przez zabawę do nauki”, zostały rozszerzone we wspólnie opracowanych felietonach i uzupełnione zdjęciami z Internetu:

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast