V Senioralia

PDF pageEmail pagePrint page

Jak co roku, od pięciu lat, kiedy przychodzi maj, w Łodzi rozpoczynają się łódzkie Senioralia. W niedzielę trzynastego na ul. Piotrkowskiej od rana pojawiły się pawilony wystawowe, w których liczne organizacje pozarządowe mogły pochwalić się swoimi działaniami na rzecz seniorów i zachęcić ich do korzystania z ich aktywności. Były też badania: słuchu, ciśnienia, cukru.

Część artystyczna rozpoczęła się o 1600 od występów zespołów amatorskich łódzkich organizacji. Po nich nastąpiło oficjalne rozpoczęcia seminariów w czasie, którego Prezydenci Miasta wręczyli klucze do bram miasta przedstawicielom Miejskiej Rady Seniorów.

Zwieńczeniem niedzielnej imprezy był koncert Ryszarda Rynkowskiego, który porwał publiczność.

Przez kolejne dwa tygodnie seniorzy mogli skorzystać z 700 atrakcji w 5 kategoriach: edukacja, kultura, sport/rekreacja, porady i zdrowie. Były porady, badania, wykłady, warsztaty, wycieczki, zajęcia komputerowe i wydarzenia kulturalne. Przygotowało je 130 partnerów: organizacje pozarządowe, kluby, instytucje i podmioty działające na rzecz osób starszych. Młodsi seniorzy mogli też jeździć za darmo komunikacją miejską, za okazaniem karty seniora.

Ostatnim wydarzeniem dwutygodniowego, majowego święta osób starszych była III edycja Galii Konkursu Drzewo Pokoleń. 25 maja w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wręczono dyplomy honorowe laureatom Konkursu w poszczególnych kategoriach:

  • w kategorii ORGANIZACJA POZARZĄDOWA – Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku;
  • w kategorii SENIOR-LIDER – Grupa taneczna „Pełne wdzięku”;
  • w kategorii SAMORZĄD ex aequo – Łódzki Dom Kultury i Miejskie Centrum Medyczne im. dr. Karola Jonschera w Łodzi;

Galę Konkurs Drzewo Pokoleń i całe Senioralia zakończył koncert Haliny Frąckowiak – gwiazdy polskiej piosenki, której kariera trwa nieprzerwanie od 50 lat. Licznie zgromadzona publiczność, zachwycona występem, brawami na stojąco zachęcała artystkę do bisowania.

Jerzy Dauksza

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast