Spacer antysmogowy

PDF pageEmail pagePrint page

Kolejna organizacja ekologiczna postanowiła walczyć o czyste powietrze w Łodzi. Łódzki Alarm Smogowy7 kwietnia br. zorganizował przemarsz z Placu Wolności pod Urząd Miasta. O oprawę muzyczną i energetyczną atmosferę zadbał zespół bębniarzy City Bum Bum.

„Skąd pomysł organizacji marszu?
Łódź jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce! To tutaj stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu przekraczają bezpieczną normę 7-krotnie. Statystyki dotyczące jakości powietrza są przerażające – w 2015 roku na stacji pomiarowej przy ul. Kilińskiego odnotowano 103 dni z przekroczoną normą pyłu PM10. Oznacza to, że oddychając przez rok łódzkim powietrzem wdychasz tyle zanieczyszczeń ile przy wypaleniu ponad 3000 papierosów.

Postulaty do władz miasta, z jakimi szli organizatorzy, to:

 1. Zarezerwowanie w budżecie miasta minimalnej kwoty 50 mln zł na walkę z zanieczyszczeniami powietrza w perspektywie rocznej.
 2. Opracowanie programu systematycznego podłączania budynków użyteczności publicznej i budynków komunalnych do sieci ciepłowniczej i gazowej, wszędzie tam, gdzie nie ma przeciwwskazań technicznych.
 3. Wymiana starych, bezklasowych pieców i kotłów w budynkach komunalnych (“miejskich kopciuchów”) do 2021 roku.
 4. Opracowanie specjalnego miejskiego programu osłonowego dla osób uboższych (dopłaty do wymiany bezklasowych pieców i kotłów oraz dopłaty do różnicy kosztów ogrzewania po wymianie źródła ogrzewania).
 5. Ustanowienie specjalnych miejskich progów informowania oraz miejskiego poziomu alarmowania.
 6. Uruchomienie skutecznych kanałów informowania mieszkańców o przekroczeniach dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu PM10 (powyżej 50 ug/m3),pyłu PM2,5 oraz zalecanych zachowaniach w przypadku przekroczeń ustalonych progów (informowanie za pomocą tablic na przystankach komunikacji miejskiej, specjalnych tablic elektronicznych umieszczonych w różnych częściach miasta, a w przypadku przekroczonych poziomów alarmowych za pomocą sms).
 7. Uruchomienie dodatkowych urządzeń pomiarowych mierzących stężenia pyłów zawieszonych (PM10, PM2,5) na terenie całego miasta (czujniki niskokosztowe).
 8. Opracowanie programu edukacji społecznej podnoszącej poziom świadomości w zakresie ochrony powietrza.
 9. Znaczne zwiększenie środków na rozwój komunikacji miejskiej.
 10. Powołanie w Urzędzie Miasta stanowiska ekodoradcy odpowiedzialnego za akcje edukacyjno-informacyjne mieszkańców.
 11. Powołanie w Urzędzie Miasta Zespołu koordynującego działania ochrony powietrza (raporty miesięcznej pracy zespołu byłyby przedstawiane na specjalnej stronie Urzędu).

Organizatorzy podali też przykłady innych miast, chroniących mieszkańców przed smogiem:

 • Rybnik – do ostrzegania mieszkańców przed przekroczonymi normami jakości powietrza wykorzystuje komunikaty SMS i tablice LED na przystankach komunikacji miejskiej;
 • Kraków – wymieni wszystkie piece i kotły na ekologiczne źródła ogrzewania do września 2019 roku.
 • Nowy Targ – zwolnił z podatku od nieruchomości budynki mieszkalne ogrzewane gazem, energią elektryczną i pompami ciepła;
 • Tomaszów Mazowiecki – instaluje największą na świecie sieć sensorów jakości powietrza;
 • Katowice – wykorzystują drony, aby sprawdzić, kto pali w piecu śmieciami;
 • Warszawa – w czasie smogu wprowadza darmoo komunikację miejską.

oraz zapowiedzieli dalsze cykliczne marsze antysmogowe.

Jerzy Dauksza

 

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast