KATALOG ZJAWISK PARANORM. NR 33

PDF pageEmail pagePrint page

Potop

Potop – Obecnie większość naukowców uważa, że potop mógł nastąpić około 10500 lat pne i był związany z przemieszczeniem się biegunów ziemi. W przeciągu około 3000 lat północy biegun przesunął się z okolicy Półwyspu Skandynawskiego najpierw na północ od Nowej Funlandii, a następnie w rejon, w którym się obecnie znajduje. Podobnie stało się z biegunem południowym, który się przesunął niemal na środek Antarktydy. Ruchy te spowodowały stopienie czapy lodowej i koniec zlodowacenia, ale równocześnie podniesienie się poziomu wód o około 120 – 150 metrów. Zalane zostały tereny obecnego Morza Północnego, przerwaniu uległ lądowy pomost łączący Amerykę z Azją i wiele innych terenów nadmorskich uległo zatopieniu. Temperatura obniżyła się znacznie na terenie obecnej Syberii, co spowodowało wymarcie mamutów, a na półkuli południowej zamrożenie Antarktydy i całkowitą zagładę jej środowiska naturalnego.

Protezoamagia

Protezoamagia – postrzeganie, że duch zwierzęcia jest uwięziony w ciele człowieka i ten może go przywoływać. Duch ten jednak może opanować człowieka i skłaniać go do zachowań zwierzęcych.

Przesłania zza grobu

Przesłanie z za grobu – Istnieje wiele relacji dotyczących przesłań od osób zmarłych dla osób żywych: według relacji R. Pietrzaka po śmierci ojca matka przez wiele nocy nie mogła spać, gdyż jak stwierdzała nawiedzał ją jej zmarły mąż, domagając się, by odnaleźć schowane pieniądze. Dopiero po kilku tygodniach, gdy dzieciom udało się odnaleźć skrytkę w jednym z mebli, a w niej schowane srebrne i złote monety, nawiedzenie ustało. Nie zawsze jednak przesłania dotyczą ukrytych skarbów, lecz niekiedy dotyczą spraw, jakich nie zdążył zakończyć zmarły.

Przybysze z kosmosu

Przybysze z kosmosu – Wśród wielu ludów ze wszystkich kontynentów istnieją mity i przekazy, które mówią o kontaktach tych ludów z przybyszami z kosmosu: Bep Korroti – miał odwiedzić Indian znad Amazonki, żyć wśród nich – pozostałością po jego pobycie są tajemnicze wyplatane przez Indian stroje, przypominające współczesne kombinezony astronautów. Według legendy Bep Korroti zjawił się w pojeździe z nieba, żył przez kilka lat wśród szczepu indiańskiego i nauczył ich polowania oraz wielu innych pożytecznych czynności. Pojął też za żonę miejscową kobietę i miał z nią syna. Był niepokonany. Jego broń zabijała, albo przewracała wrogów, a strzały w dotknięciu z jego strojem spalały się. Po kilku latach pobytu przybysz z kosmosu powrócił na swój statek i odleciał do gwiazd. Jeden z najstarszych mitów sumeryjskich opowiada, że człowieka tworzyli bogowie z gliny, rurek i innych materiałów. Obecnie wielu badaczy, zwolenników teorii von Denikena, przychyla się do teorii, że przybysze z gwiazd byli dla miejscowych ludzi bogami.

Psy

Psy – Istniej wiele udokumentowanych relacji wyczuwania przez domowe zwierzęta poruszającej się zjawy oraz ostrzegania przed nią. Posiadanie psa, a zwłaszcza suki, ma chronić przed nawiedzaniem przez duchy.

Z psami wiążą się także inne przekazy: psy mogą mieć kontakt z tak zwanymi opiekunami z nieba

Ptaki Gromu

Ptaki Gromu – Od setek lat w Ameryce Środkowej i Północnej pojawiają się przekazy dotyczące pojawiania się olbrzymich ptaków

Pyza

Pyza – Zgodnie z podaniami ludowymi to niewielka dziewuszka, powstała z kluski pyzy. Jest przyjazna, bardzo ciekawa świata, podróżuje od wioski do wioski. Ten, kto ją napotka i ugości zazna w życiu dużo szczęścia i radości.

Q

Qurama

Qurama – Legendarny lek wykorzystywany przez Indian Bororo. Lek ten miał leczyć wszystkie choroby, zatrucia, a nawet rany i przywracać ludzi do życia. W latach siedemdziesiątych legenda ta była intensywnie badana, by znaleźć składniki tego tajemniczego leku, lecz składniki dawnego leku pozostały tajemnicą. Przyczyniło się do tego wcześniejsze powstanie stolicy Brazylii w miejscu, gdzie miały znajdować sie tajemnicze rośliny. Niektóre inne legendy mówią, że lek ten został przyniesiony Indianom z kosmosu przez tajemniczych przybyszy.

R

Rapa Nui znaczy strach

Rapa Nui znaczy strach – Praktycznie od odkrycia Wyspy Wielkanocnej badacze zastanawiali się nad tajemniczymi posągami Moai. Pod koniec XIX wieku w Chile znaleziono zapis opowiadający o dziwnym zdarzeniu, jakie tysiące lat temu miało nawiedzić daleki kontynent na północy. Kontynent ten miał być zamieszkiwany przez pracowity lud i wielkie włochate zwierzęta, Lecz nagle z nieba nadleciała gwiazda, która spadła na dalekie wielkie lodowce i wtedy przyszedł straszny gorący wiatr, który zabijał ludzi i zwierzęta. Ci, którzy przeżyli, ruszyli na wybrzeże. Tam zbudowali łodzie, wypłynęli na ocean i dotarli do wielkiej wyspy. Jedna z grup wylądowała na wielkiej wyspie, gdzie były lasy, zwierzyna, a wody obfitowały w ryby. Minęło kilka stuleci, wyspa zaczęła zapadać się w ocean, a wody podnosiły się, zalewając kolejne połacie lądu. Potomkowie dawnego ludu zaczęli budować wielkie pomniki dawnych władców, które miały zatrzymać zbliżające się wody i uchronić wyspę przed zatopieniem.

Rasputin

Rasputin – Grigirij Rasputin -Tajemniczy mnich, który od 1912 roku opiekował się księciem Aleksym, następcą ostatniego z Romanowów. Według najnowszych badań Rasputin miał silne zdolności bioenergoterapeutyczne, mistyczne oraz dar jasnowidzenia. W wyniku intryg dworskich został zamordowany przez księcia Feliksa Jusupowa. W 1914 roku Rasputin ranny w zamachu wystosował list do Cara, by ten nie przystępował do wojny, gdyż doprowadzi to do upadku Rosji i monarchii.

Remedium

Remedium – lekarstwo.

Reve

Reve – (ze Staroskandynawskiego) – okrągły

Romanidzi

Romanidzi – Tajemnicza sekta lub tajne stowarzyszenie, które powstało około 47 roku pne wkrótce po śmierci Cezara, podobno założone przez Marka Antoniusza. Celem romanidów miało być zachowanie kultury i trwałości Rzymu oraz kultury romańskiej. Stowarzyszenie to w ukryciu przetrwało upadek Rzymu, średniowiecze i dotrwało do czasów obecnych. Podobno jego przewodniczący kilkakrotnie próbowali w tym czasie odbudować imperium rzymskie. Niektórzy uważają, że do stowarzyszenia należał także “Duce” i kiedy został przewodniczącym, doprowadził Włochy do wojny. Wiele osób i historyków uważają, że “romanidzi “ nigdy nie istnieli i są wymysłem dziennikarzy i pisarzy.

Rosyjski dziki człowiek

Rosyjski dziki człowiek – Zwany też ałmasem, choć krepy i owłosiony nie jest zaliczany do grupy wielkich stóp, a tym samym do zwierząt czy małpoludów, lecz do grupy hominidów. Istnieją dwie teorie: jedna mówi, że jest neandertalczykiem, a druga, że jest on odrębną linią człowiekowatych, najbardziej zbliżoną genetycznie do człowieka cro manion. Potwierdzają to odkrycia z Dmenis w Gruzji, gdzie odkryto czaszki liczące 1 700 000 lat, należące najprawdopodobniej do australopiteków. ch podobieństwo do homo sapiens florezjenzis ( hobbita) z wyspy Flores świadczy o tym, że gatunek homo rozwijał się i powstał nie tylko w Afryce, ale i w Azji.

Rusałki

Rusałki – Znane też jako Boginki lub Brzeginie, mają postać pięknych, przystrojonych kwiatami młodych dziewcząt o jasnej karnacji skóry i długich, ciemnych włosach, które po bliższym przyjrzeniu się okazują się być zielone. Zwykle nie noszą żadnego odzienia, albo mają na sobie tylko luźne białe suknie.

Uwielbiają muzykę, tańce i śpiewy w równym stopniu, co towarzystwo młodych chłopców, których najpierw wabią do siebie, a następnie załaskotują na śmierć. Rusałki lubią też bujać się na gałęziach drzew, zaczepiwszy się o nie swoimi długimi warkoczami, a ich donośny śmiech niesie się na całe mile. Zdarza się też, że pilnują ukrytych skarbów.

Rusałki lęgną się z dusz utopionych dziewcząt. Poza Rusałkami Wodnymi, żyjącymi w pobliżu zbiorników wodnych, są też Rusałki Leśne, które mieszkają w wydrążonych pniach drzew. Jedne i drugie nie lubią piołunu i raczej nie zbliżają się do osób, które mają go przy sobie.

S

Sapy

Sapy – bagna (określenie ludowe)

Sądowik

Sądowik, Sądownik – zwany też chochlikiem sądowym, przedstawiany jest pod postacią niewielkiego człowieczka w czarnym lub burym chałacie, lub takiej rewerendzie oraz wielkich znoszonych butach. Sądowiki nie są specjalnie groźne, lecz psocą i z ich działań powstają różne błędy w pismach, a to pomylone sygnatury spraw,a to błędy pisarskie w orzeczeniach. Często też powodują zagubienie akt, lub niewytłumaczone zniknięcie z akt niektórych dokumentów, mimo iż strona je do sprawy składała.

Semadeni

Semadeni – Tajna grupa składająca się z masonów, Żydów, wolnomyślicieli i ateistów, powstała w czasie rewolucji Francuskiej. Grupa ta stawiała sobie za cel laicyzację społeczeństwa francuskiego, a następnie i światowego, obalenie religii chrześcijańskiej poprzez fabrykowanie teorii o spisku kleru i ukrywanie prawd o Chrystusie. Chcieli zmiany moralności społecznej na materializm i konsumpcjonizm. Semadeni gloryfikowali homoseksualizm, stawiając jako przykład Leonarda da Vinci.

Podobno już Wolter i Monteskiusz starali się założyć wcześniej podobne stowarzyszenie. Semadenii do chwili obecnej nie zaprzestali swojej działalności i nawet obecnie w Izraelu dążą do laicyzacji tego państwa oraz zastąpienia małżeństw zawieranych w rabinacie małżeństwami cywilnymi. Semadeni działają praktycznie we wszystkich państwach i poprzez swych członków, umieszczanych w partiach politycznych, realizują swój cel ograniczenia, a następnie likwidacji wiary katolickiej oraz wiary judaistycznej na świecie.

Sędimirus

Sędimirus – Sędzimir, Sendimiru – Urodzony prawdopodobnie w 1698 lub 1699 roku w Pułtusku, syn ubogich kramarzy lub najemnych chłopów (komorników). Po śmierci ojca został oddany na wychowanie do jednego z Pułtuskich rzemieślników. Młody Sędzimir już jako zdolny czeladnik ukończył szkołę parafialną, a nie mając możliwości kontynuowania nauki (szkolnictwo polskie przechodziło w tamtych czasach poważny kryzys) udaje się (ucieka) do Budapesztu. Tam spotyka się z tajnikami alchemii.

 Mając zdolność do nauki języków obcych Sędzimir dorabia się na handlu z Polską winem węgierskim. Podróżuje dużo po Europie, odwiedza Wiedeń, Paryż i miasta włoskie. Wertuje stare woluminy, przesiaduje w bibliotekach, spotyka się z wieloma alchemikami. Posądzony o czary powraca do Polski, gdzie na krótko zamieszkuje we wsi Łodzia. Następnie udaje się do Rosji, gdzie odbywa wiele podróży na daleką północ. Przywozi z nich wielkie kości i opowieści o mięsie znajdowanym pod ziemią. Z Rosji udaje się na dwór Fryderyka II, gdzie ma nadzieje wydać swoje dzieła alchemiczne (jedna z wersji mówi, ze pozostawił Fryderykowi swoje seksterny – zeszyty, w których opisywał swoje i innych alchemiczne doświadczenia).

Po rocznym pobycie na dworze, ponownie udaje się do Rosji, a następnie na bliski wschód. Dużo podróżuje, bada stare zapisy i formuły (dzieła alchemika Dzabira ibn Hajjama). Popada jednak w niełaskę sułtana i zostaje uwięziony w Egipcie, a jego księgi zostają skonfiskowane. Mimo to przy najbliższej okazji ucieka i ląduje w Wenecji. Niedługo później powraca ponownie do Polski, poszukując możnego mecenasa dla swych badań. Nie znajdując go, ponownie wyjeżdża do Sanssouci, a wkrótce do Francji, gdzie spotyka się z Wolterem.  Ten uważając Sedzimira za poddanego Rosyjskiego namawia go, by popierał dążenia Fryderyka do rozbioru Polski. Na tym tle dochodzi do nieporozumienia i Sędzimir musi uciekać z Francji. Ukrywając się na terenie Prus powraca do kraju. W Warszawie stara się ostrzec posłów i senatorów przed grożącym niebezpieczeństwem, lecz nigdzie nie znajduje posłuchu i nie jest przyjmowany. Zniechęcony wyjeżdża do Anglii, gdzie podobno zawiera małżeństwo z czterdzieści lat od siebie młodsza greczynką.  Wkrótce wraz nią wyjeżdża do Ameryki.  W 1773 powraca do Polski, gdzie w drodze z Piotrkowa do Zgierza umiera.

Wkrótce jego duch, pod postacią starca w mnisim habicie z wysoka laską, zaczął pojawiać się na tym trakcie. Osoby, które go napotkają będą miały szczęcie w podróży oraz interesach. Relacje o starym mnichu, którego widzieli na tej drodze podróżni, pojawiają się co kilka lat. Także widzieli tę zjawę robotnicy budujący w latach osiemdziesiątych XX wieku drogę Łódź – Piotrków Trybunalski. Z Sędzimirem łączy się także jeszcze jedna historia – legenda. Powracając z Ameryki do Polski miał pozostawić trzy księgi z przepowiedniami. Do chwili obecnej nie zostały one odnalezione, a jedynie z nieprecyzyjnych relacji znamy jedynie kilka przepowiedni. Patrz także – przepowiednie Sędzimira.

Siem

Siem – Drugi z mitycznych dwunastu wojewodów, który po śmierci Gniewmira dokończył oblężenie Strzałowa. Zebrawszy wokół siebie sporo wojsk plemion słowiańskich, skutecznie stawiał opór germanom oraz frankom.  W zamian za swe zwycięstwa ofiarował swe życie bogom i po dziesięciu latach swych rządów został na chmurze uniesiony do nieba przez Jarowita.

Skorzonera

Skorzonera (wężymord) – Była kiedyś traktowana jako roślina lecznicza. Polska nazwa „wężymord” wskazuje, że uchodziła za lek przeciw jadowi żmii.

Skrytostrzelec

Skrytostrzelec – Od końca XIX wieku wędrowcy przemierzający urocze doliny naszych Tatr widują postać górala z flintą w ręku i w kapeluszu z piórkiem na głowie. Z reguły pojawia się wysoko na skałkach, jakby wypatrywał czegoś. Postać ta jest tak wyrazista, że niewiele osób zdołało się zorientować, że napotkało zjawę, a nie żywego człowieka.

 Do chwili obecnej nie udało się ustalić, czyj duch ukazuje się w dolinach, lecz postać ta była współczesną Sabale, a z jednej tylko relacji wiemy, że nazwano ją skrytostrzelcem, czyli kłusownikiem. W Czechach postać ta jest znana pod nazwą Ducha Kłusownika, lecz pojawia się tam niezmiernie rzadko.

Najpełniejszy opis tej zjawy dał w swym liście Lucjan Burny z 1927 roku – razem z Prezesową i jej znajomymi udaliśmy się do doliny Strążyskiej. „Prezesowa jak zwykle szybko się zasapała, ja niosłem plecak i wszystkie pakunki. Po jakiejś godzince stanęliśmy przy mostku na odpoczynek. Pan Antoni zabawiał Prezesową najnowszymi anegdotami o Dymszy, a ja szykowałem przekąski i popitki. Wtedy Prezesowa kazała mi wykonać zdjęcie górala na skale, co zaraz uczyniłem, a następnie zaprosić go do nas. Co miałem robić, zacząłem drapać się na skałkę i choć wyraźnie widziałem młodego górala, jak w lewym ręku trzyma wintowkę, a w prawym ciupagę, to na moje okrzyki i przyzywania nie odpowiadał. Gdym się wreszcie wdrapał na wyżkę nikogo nie znalazłem, a Prezesowa po powrocie na dół nazwala mnie niezgułą. Potem się jej wędrówki odechciało i powróciliśmy do Zakopanego. Prezesowa w dwa dni później na Gubałówce opowiedziała znajomym Prezesowi i innym znajomym o moim niezdarstwie, a jakaś góralka, co im usługiwała powiedziała, żeśmy widzieli skrytostrzelca i że ducha nikt nie złapie, a lepiej go nie przyzywać.” (według relacji i zbiorów Tadeusza Lipowskiego- wnuka Lucjana Burnego).

Skrzynie akadyjskie

Skrzynie akadyjskie – Legendarne skrzynie należące pierwotnie do Akadyjczyków, w których przechowywane były zapomniane tajemnicze urządzenia zaginionej cywilizacji. Miały być trzy skrzynie: Pierwsza zawierała mądrości, w tym przepowiednie, że co sto jedenaście wieków powstają nowe cywilizacje oraz tajemne mapy o wszystkich wyspach i kontynentach. Druga zawierała urządzenia pozwalające precyzyjnie obrabiać kamień i inne materiały, a trzecia tajemnicze urządzenia, które same świeciły w mroku oraz urządzenie przypominające bumerang bojowy, dzięki którym skrzynie mogły się same poruszać. Legendy mówią, że ginąca cywilizacja rozesłała do wszystkich zakątków świata swych emisariuszy, by ich wiedza nie uległa zapomnieniu i jeden z nich trafił do starożytnych Egipcjan. Na podstawie tych legend powstały dalsze opowieści o królu skorpionie, a badacze tajemnic Egiptu, wbrew konserwatywnym archeologom, głoszą teorię, że w Egipcie wykorzystywano do oświetlania baterie elektryczne i żarówki. Po upadku “starego państwa” skrzynie trafiły do miasta Hazor, a po zniszczeniu go przez Jozuego, do królestwa Medów. Ponownie o skrzyniach przypomniała Kleopatra VII, umieszczając w Bibliotece Aleksandryjskiej manuskrypt na ich temat. Około XI wieku, w czasie pierwszej krucjaty, podobno francuscy rycerze znaleźli coś , jakieś artefakty, coś dziwnego, co ponownie podobno zostało ukryte, a jeden z węgierskich rycerzy zdobył lub znalazł dziwny pojemnik na ocet, który po nalaniu octu ukazywał dziwne światło oraz rurę która bądź przybliżała,  bądź oddalała. Wielu badaczy zjawisk nadprzyrodzonych uważa, że do chwili obecnej część przedmiotów ze skrzyń akadyjskich jest nadal ukryta na wzgórzu świątynnym.

Slavia

Slavia – Slawia – mityczna kraina zamieszkiwana zgodnie z przekazami trackimi i scytyjskim przez plemiona słowiańskie.  Kraina ta miała się znajdować, gdzieś na morzu Północnym. Legendy mówią, że była to wyspa lub wybrzeże, kraina mlekiem i miodem płynąca, lecz kiedyś przyszedł straszny sztorm, a po trzech dniach wody zalały wszystkie osady i morze zatopiło Slavię. Najstarsze przekazy wspominają, że nastąpiło to zanim Scytowie i Trakowie przybyli na swoje nowe terytoria i od tego czasu miało minąć tysiąc pokoleń. Pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku znawcy tematu dokonali obliczeń, kiedy to zdarzenie mogło nastąpić. Obliczenia wskazały, że najprawdopodobniej do zatopienia Slavii doszło około 8000 lat pne. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku hitlerowscy archeologowie natrafili w starych archiwach niemieckich, opowiadających o początkach cesarstwa, na mit, że jakoby na Slavii maszyny poruszały się same bez jakiejkolwiek energii. W późnych latach osiemdziesiątych XX wieku niektórzy archeolodzy i historycy zaczęli ponownie analizować mity dotyczące Atlantydy, Kontynentu MU, Lemurii. Ponownie poddano szczególnej analizie fragmenty mówiące o tajemniczej sile Vrill, która poruszała urządzenia i maszyny. Początkowo uważano, że była to energia jądrowa, ale w na początku XXI wieku przypominano sobie zapomniany artykuł Tesli, który mówił o eksperymentach z przekazywanie energii bezprzewodowo. W 2005 roku w periodyku Tajemnice Prehistorii ukazał sie artykuł szeroko omawiający mity związane ze Slavią. Autor artykułu twierdził w nim, że mieszkańcy Slavii wykorzystywali zarówno energię jądrową jak i przekaz bezprzewodowy.

Wszelkie prawa zastrzeżone

Joanna Andrzejewska Sandomierska

                                                                                                Marek Sandomierski

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast