Przedstawiamy ważne, a nieopublikowane materiały, z powodu zawieszenia emisji czasopisma.

Pielęgnowanie tradycji narodowych oraz pamięci o przodkach, którzy za naszą ojczyznę zginęli jest niezwykle ważne. Bez korzeni każda roślina umiera. Dlatego ważny jest każdy rodzaj pamięci okazywany przez społeczeństwo, zwłaszcza lokalne.

W miejscowości Parskie w dniu 6 września br. odbyła się szczególna uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej:

  • pamięci pilotów Brygady Pościgowej broniącej Warszawy, którzy 6 września 1939 roku nad Parskami i Kosewem stoczyli bitwę powietrzną z bombowcami niemieckimi i jednego z nich strącili.
  • pilota Mieczysława Adamka (1918 -1944) służącego w 113 Eskadrze Myśliwskiej, który podczas tej bitwy wylądował ostrzelanym i uszkodzonym samolotem myśliwskim PZL P.11c na nieodległym polu majątku Kretkowskich w Parskach. Podczas II Wojny Światowej służył w lotnictwie we Francji i w Anglii w 303 Dywizjonie Myśliwskim Warszawskim im. Tadeusza Kościuszki oraz w 317 Wileńskim Dywizjonie Myśliwskim. Zginął w trakcie lotniczej misji bojowej 18 maja 1944 roku nad kanałem La Manche.
  • Pamięci Franciszka Janickiego z Kosewa, Zygmunta Banasiaka i Józefa Pawlaka z Grodziska, którzy broniąc swojej ziemi ojczystej, zaatakowali Niemców z załogi strąconego bombowca Heinkel He 11. Za ten czyn dwaj pierwsi zostali rozstrzelani przez Niemców w 1940 roku w Turku, a Józef Pawlak rozstał się z życiem na początku 1940 roku na skutek hitlerowskich represji związanych z tym wydarzeniem.

Dodatkowo na szczególną uwagę zasługuje fakt, że uroczystość odbyła się na 100 lecie Odzyskania Niepodległości Polski.

Odsłonięcia tablicy dokonali Hubert Kiersnowski, spadkobierca majątku oraz inicjator uroczystości  i Krzysztof Próchniewicz wójt  gminy Świnice Warckie.

 Następnie piloci 1 dywizjonu lotniczego im. Ziemi Łęczyckiej złożyli emblematy sił powietrznych i historycznego dywizjonu 303 a następnie ksiądz poświęcił tablicę.

Zespół "Świniczanki" wraz z uczestnikami uroczystości odśpiewali Rotę przy dźwiękach orkiestry dętej OSP Grodzisko.

Hubert Kiersnowski, przybyłym na uroczystość przekazał wspomnienia Swojej matki, Teresy Kretkowskiej- Kiersnowskiej, która jako dziecko była świadkiem bitwy powietrznej.

Po zestrzeleniu niemieckiego bombowca, w Końskich Dołach, w pobliżu ich dworu uszkodzonym samolotem PZL P.11c wylądował Mieczysław Adamek. Właściciel dworu odwiózł go do Łęczycy, a po powrocie, zgodnie z instrukcją pilota, gdy zaczął się zbliżać front, spalił samolot, aby nie wpadł w niemieckie ręce. Pani Teresa Kretkowska-Kiersnowska  z pogorzeliska  po spalonym samolocie Mieczysława Adamka wyjęła fragment stopionego metalu.

Wydobyty kawałek samolotu spalonego przekazała Swojemu synowi i opowiedziała o tamtych sytuacjach. Zainspirowany opowieścią postanowił upamiętnić wrześniowe dni chwały polskich lotników. Pan Hubert jest głównym fundatorem, a darczyńcą Kopalnia Węgla Brunatnego z Konina, która podarowała głaz, na którym została umieszczona tablica.  

Starosta Wojciech Zdziarski złożył podziękowanie rodzinie, która przyczyniła się do odsłonięcia tablicy, podkreślił, iż Pan Hubert Kiersnowski jest wyjątkowym patriotą.

Wójt dla głównego fundatora w podziękowaniu wręczył książkę Magdaleny Ożadowicz " Początek drogi do świętości ".

Podziękowania i słowa uznania dla inicjatora przekazali Wójt, Starosta, Pani Ożadowicz z P. Walczakiem oraz wnuczka Franciszka Janickiego, która podziękowała w imieniu swojego ojca.

Po podziękowaniach pod tablicą pamiątkową złożono kwiaty przy dźwiękach orkiestry dętej OSP Grodzisko.

Na zakończenie części oficjalnej Hubert Kiersnowski, zaprosił wszystkich uczestników uroczystości do ogrodu na grochówkę i coś słodkiego. Przy dźwiękach orkiestry dętej uczestnicy przeszli do ogrodu usytuowanego przy dworze. Pobyt w ogrodzie umilał Zespół "Świniczanki".