21. edycja Targów Sprzętu Fotograficznego, Filmowego, Audio-Video oraz Technologii Multimedialnych Film Video Foto odbyła się w terminie 12 – 14 kwietnia 2018r. w hali Expo-Łódź.

To będzie najdłuższa majówka w tym stuleciu. Można siedzieć w mieście, tylko po co, skoro wiosna w pełni?

Na zaproszenie grupy nieformalnej „Bałucki geszeft”  oraz  firmy gastronomicznej  „Rajskie Jadło”, przedstawiciel Koła Miłośników Żabieńca zaprezentował zebranym w  barze   przy ul. Zachodniej,   krótką, bo 25 minutową gawędę  o powstaniu tej osady w 1795 roku. Było to  zaproszenie do współpracy z  Kołem, a równocześnie zachęta do zwiedzania terenu, któremu nadano niesłusznie nazwę „Teofilów Przemysłowy” odgradzając go  tym samym od historycznej prawdy.

9 marca, jak co miesiąc, w bibliotece na ul. Pięknej w Łodzi odbył się Turniej Jednego Wiersza. Tym razem jego tytułem były „Kolory”. Całość prowadził Michał Polit(jak zawsze rewelacyjnie), a w jury zasiadła niesamowita pani Zosia Pawłowska, poetka i kabareciarka. Nad całością czuwał niezastąpiony Stanisław Andrzej Średziński. Pierwsze miejsce Ewa Sienkiewicz za wiersz „Ptak”

Dzięki zrozumieniu i życzliwości Dyrekcji Biblioteki Miejskiej w Łodzi, ruszamy ponownie  z akcja POZOSTAWMY PO SOBIE…

Zagadkowo rozpoczęło się spotkanie promujące  najnowszą książkę Moniki Sawickiej „Znajdź mnie jeszcze raz”, bowiem autorka starała się zachować w tajemnicy samotę choroby jej bohaterki. Mimo to, w trakcie rozmowy, przybyli na spotkanie  czytelnicy książek, ze skrawków rozmowy pisarki z Kają Kowalewską, zorientowali się, że chodzi tu o stan psychiczny potocznie nazywany  rozdwojeniem jaźni. Literatura popularno – naukowa podaje przykłady kilu przeplatający się w jednej postaci osobowości, krańcowo różnych od płci, orientacji, aż po wiek i narodowość.  Wszyscy, łącznie z autorka, byli zgodni, że po lekturze książki, konieczne jest ponowne spotkanie i dalsza część dyskusji.

W Instytucie Europejskim w Łodzi 23.03.2018 r. odbyło się regionalne spotkanie członków Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej województwa łódzkiego z interesariuszami, otoczeniem ekonomii społecznej.

Kolejna organizacja ekologiczna postanowiła walczyć o czyste powietrze w Łodzi. Łódzki Alarm Smogowy7 kwietnia br. zorganizował przemarsz z Placu Wolności pod Urząd Miasta. O oprawę muzyczną i energetyczną atmosferę zadbał zespół bębniarzy City Bum Bum.

Z okazji Dnia Kobiet, 8 marca br. w bibliotece na Pięknej odbył się koncert akordeonistów – uczniów Szkoły Muzycznej II Stopnia, Natalii Kowalskiej i Kacpra Brudel.

Zanim przejdziemy do wilkołaków, przyjrzyjmy się samemu obrazowi wilka w kulturze magicznej.

Tradycyjnie w marcu odbył się Otwarty Międzynarodowy Konkurs Literacki „ROZŁOGI 2018”, którego celek była prezentacja aktywności osób starszych i mniej sprawnych oraz ich sympatyków i przyjaciół, biorących udział w amatorskim ruchu literackim.

Tury były przed tysiącleciami lat bardzo rozpowszechnione, występowały od Północnej Afryki, przez Azję, Europę aż po daleką Syberię.

Niedawno świętowaliśmy Wielkanoc. Poznajmy, czym się różnią nasze tradycje od naszych zachodnich sąsiadów.

Problem ochrony konsumentów – seniorów przed agresywnymi formami sprzedaży i nowymi sposobami wyłudzeń, stał się tak nabrzmiały, że wymaga natychmiastowej reakcji. Poświęcone temu zostało spotkanie zorganizowane 19 marca br. w Dużej Sali Obrad UMŁ wspólnie przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Łodzi i Delegaturę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Łodzi.

W sobotę (10.03.2018 r.) w łódzkiej Manufakturze odbyła się już 10., jubileuszowa edycja Festiwalu „Procent dla Łodzi”. Organizatorem i pomysłodawcą imprezy jest fundacja Jaś i Małgosia, zajmująca się dziećmi chorymi na autyzm. Fundacja prowadzi Centrum Terapii, organizuje kampanie społeczne niosące wiedzę o autyzmie oraz wspiera rodziców.

W „Naszej Galerii” Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych 8 marca o godzinie 18-tej, Tomek Musielski – szef Stowarzyszenia JA -TY-MY i Łódzkiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych oraz Dariusz Stachura – prezes Fundacji „Canto Pro Classica „, znany solista Teatru Wielkiego, powitali panie, przybyłe na muzyczny wieczór z okazji swojego święta.

Od zarania dziejów nigdy nie brakowało tych, którzy woleli napadać na innych, niż ciężko pracować. Dlatego pracowici musieli się bronić: posiadać narzędzia do obrony, umieć walczyć, strzelać z łuku, rzucać oszczepem, fortyfikować domostwa. Często ci sami ludzie raz się bronili, innym razem napadali.