„Złoto, tantal, cyna, wolfram to minerały konflikty. Tam gdzie toczą się działania wojenne, finansowane są m. in. ze sprzedaży tych minerały, tak niezbędnych w przemyśle elektronicznym, na którym opiera się cywilizacja krajów wysokorozwiniętych.”

W historii Polski napotykamy wiele niewyjaśnionych zjawisk, które mogą wskazywać, że nasze ziemie w przeszłości mogły być odwiedzane przez cywilizację pozaziemską. Spotykamy dziesiątki takich relacji.

Kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, liczyliśmy, że w Polsce będzie tak, jak w „starych krajach”. Ale szybko przekonaliśmy się, że najpierw wykupiono nasze przestarzałe (nie zawsze) zakłady, a potem wyciągnięto młodych do pracy.

Opracowało:
Biuro Monika Kowner
91-174 Łódź ul. Kasprzaka7/9 budynek C

Opracowało:
Biuro Monika Kowner
91-174 Łódź ul. Kasprzaka7/9 budynek C

 

Fundacja Aktywizacja jak co roku zorganizowała targi pracy dla osób niepełnosprawnych. Tym razem Targi Pracy – Spotkania z pracodawcami połączone z seminarium „Prawa osób niepełnosprawnych” zorganizowała wraz z Międzywydziałowym Kołem Naukowym Praw Osób Niepełnosprawnych oraz Stowarzyszeniem Niepełnosprawnych Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego. Konferencja odbyła się 10 stycznia br. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Kopcińskiego 8/12.

Mędrca szkiełko i oko

Żyjemy w epoce swoistego neopostromantyzmu. To taka nowa epoka po socjaliźmie bezkrytycznym, która jest licznie prezentowana przez młode pokolenie, szczególnie to zasilające kadrę polityczno–rządząca wszelkich stopni. Główną cechą tej epoki jest całkowite odrzucanie tego co niesie „mędrca szkiełko i oko”.

Opór społeczeństwa przeciwko wycince drzew w Parku Narodowym przybiera na sile. Również Łódź nie pozostaje obojętna. 24 czerwca trzy dziewczyny: Sylwia Gilis, Ola Kozioł i Gosia Grabowska zorganizowały taki protest. Liczni uczestnicy zebrali się na pl. Wolności, skąd przemaszerowali na Stary Rynek, gdzie odbył się wiec. Przemawiał m. in. dr hab. Tomasz Janiszewski, znany ornitolog z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego.

Łódź to takie dziwne miasto, w którym na 10 mieszkańców aż 4 osoby to seniorzy i to w przedziale wieku od 60 do 100 lat. Ta ogromna rzesza ludzi (około 200 tysięcy) nie może doczekać się, by władze miejski dostrzegły jej problemy. A głównym problemem seniora, wbrew pozorom nie, jest niska renta czy emerytura, ale posiadany czas wolny, który często z powody zniedołężnienia czy samotności może być większą karą niż więzienie. Większą, bo w celi ma się z kim pogadać, a tylko za dodatkowe przewinienia trafia się do izolatki.

Amatorski ruch artystyczny seniorów

Kiedy mówię w jakimś towarzystwie, że golę się nie tylko po to, by schludnie wyglądać, ale przede wszystkim by spojrzeć w lustro i przypomnieć sobie ile mam naprawdę lat, bo inaczej trwam  w poczuciu. że skończyłem dopiero co szesnaście, zalega wśród słuchaczy dziwna cisza. Po chwili jednak ten i ów przyznaje się do tego samego. A panie, jak to panie zmieniają jedynie ilość lat na… piętnaście. Lody zostają przełamane i nieskrępowani niczym możemy dzielić się naszymi marzeniami i opowiadać o psikusach, które chętnie sprawilibyśmy innym.

W taki właśnie sposób doszliśmy w LIMERYKU do przekonania, że warto zorganizować konkurs na niewielki radosny wiersz, do którego przystąpić może jedynie młodzież w pięćdziesiątej  wiośnie życia. I stało się.

W pierwszą sobotę lipca br. kilkoro członków Miejskiej Rady Seniorów uczestniczyło w spacerze, zorganizowanym przez kol. Ewę Tomecką, ścieżką historyczno-przyrodniczą w Lesie Łagiewnickim.

Spotkaliśmy się w miejscu oddalonym o 27 km. od geometrycznego środka Polski, na wzgórzu Wyglądnicą zwanym. Kol. Ewa opowiedziała o początkach osadnictwa na tych terenach, etymologii nazwy Łagiewniki, legendach mówiących o przyczynach fundacji pierwszej kaplicy a także o ciekawej historii tut. kościoła i klasztoru.

Obiecanki cacanki, seniorowi żal…

Miejska Rada Seniorów, na zaproszenie Komendy Miejskiej Policji w  Lodzi oraz Wydziału Zarządzania UŁ, Centrum Technologii Bezpieczeństwa w Logistyce, wzięła udział w konferencji „Zagrożenie w ruchu drogowym. Łódź chroni pieszych”, która odbyła się 23 maja br. W auli im. prof. Jana Zieleńskiego na Wydziale Zarządzania UŁ.

O Europa wobec wyzwań XXI wieku w kontekście zrównoważonego rozwoju na seminarium w Ośrodku Enterprise Europe Network przy Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości na ul. Piotrkowska 86 6 czerwca 2017 r. omówił dr Adam B. Czyżewski – główny ekonomista w PKN ORLEN S.A. od listopada 2007 r. Zajmuje się badaniem przemian strukturalnych globalnego sektora energii pod wpływem długookresowych polityk gospodarczych oraz rewolucyjnych innowacji. Wcześniej kierował badaniami makroekonomicznymi i prognozowaniem inflacji w Narodowym Banku Polskim (2001-2007), był makroekonomistą w Banku Światowym (1995-2000) oraz pracownikiem naukowym Uniwersytetu Łódzkiego i Polskiej Akademii Nauk. Może więc autorytatywnie odpowiedzieć na nurtujące nas od wielu lat pytanie, czy era ropy naftowej dobiega końca i kiedy jej zabraknie?

Początek roku, zwłaszcza kwiecień – maj, są okresem, kiedy dużo mówi się o organizacjach pozarządowych. Jest to związane z nagłaśnianiem możliwości przekazywania 1% podatku na opp. Pojawiają się reklamy w telewizji i innych mediach. Również odbywają się regionalne festyny zachęcające do  wsparcia miejscowych NGO-sów.

W Łodzi największy „Festiwal dobra” już po raz dziewiąty zorganizowała Fundacja JiM 26 lutego w Manufakturze.

Fundacja „Kocia Mama” to powszechnie znana, działająca od wielu lat, nie tylko na terenie Łodzi, organizacja nastawiona na ograniczanie ilości populacji kotów poprzez sterylizację, kastrację oraz poszukiwanie nowych domów dla bezdomnych kotów. Działające tam niezwykłe dziewczyny ratują osierocone oseski i zdobywają środki na finansowanie skomplikowanych operacji, odrobaczanie, szczepienie, chipowanie, kastracje/sterylizacja, aby przygotowywać je do adopcji kotów. Prowadzą też zakrojoną na szeroką skalę edukację w szkołach i ośrodkach społeczno-opiekuńczo-wychowawczych, modelowanie właściwych relacji ze zwierzakami, promocję wolontariatu oraz prowadzą kampanie i akcje społeczne kształtujące nowoczesny model działacza społecznego.

Długo martwił nas los „Naszej Galerii” przy ul. Piotrkowskiej 17, ośrodka zasłużonego dla rozwoju kultury i aktywizacji osób niepełnosprawnych w naszym mieście. Na szczęście lokal przejął klaster łódzkich organizacji pozarządowych i żyje wysoką kulturą. Prezentujemy wybrane fotorelacje z obywających się tam spotkań:

Urodziłem się w czasach, które Melchior Wańkowicz „W pępku Ameryki” nazywa międzyepoką. W swoim życiu widziałem albo słyszałem od bezpośrednich świadków wiele z epok przeszłych i przyszłych.

Promedica24 z którą już drugi raz współpracujemy przy organizacji Parady Seniorów przeprowadziła bardzo ciekawe badanie, które jest związane z kampanią społeczną “Odważ się na zmiany”. Fundacja ZACZYN ma przyjemność wspierać tę kampanię.

Informacje dotyczącą badania można kopiować i przekazywać dalej 🙂

czyli ciekawostki ze Świata historii.

Pierwsza wojna światowa była epoką modernizacji i eksperymentów, także w dziedzinie opancerzonych pojazdów bojowych. Armia „podwójnej monarchii” nie była grupa idiotów, jak to usiłował pokazać nam Haszek, lecz już od końca XIX wieku na terenie cesarstwa powstawały różne projekty broni pancernej. Mało kto wie, że to właściwie Czesi a nie Anglicy wymyślili broń pancerną (Anglicy ją tylko pierwsi masowo zastosowali). U schyłku XIX wieku zaprojektowano pojazd przypominający bryczkę bez koni, napędzany prostym silnikiem benzynowym, z obudowanym blachą kotłową stanowiskiem strzelca karabinu maszynowego. W 1899 na wzór walca drogowego (gąsienice nie były jeszcze znane) powstał napędzany silnikiem parowym pojazd osłonięty stalowymi płytami, uzbrojony w armatę polową. Niestety jego zdolności trakcyjne były bardzo niskie. Kolejny pojazd opancerzony zbudowano niemal w tym samym czasie w Pradze i poruszał się na kołach.