Z perspektywy władzy Lud kwitnie bogaty
A my bosi nadzy
Spłacamy ich raty

Koniec poprzedniego tysiąclecia przyniósł rozwój dwóch rodzajów działalności gospodarczej: bankowości i obsługi bogatych warstw społeczeństwa.

„Ekologiczna żywność, ekologiczne produkty codziennego użytku i ekologiczny styl życia częściej goszczą w naszych domach. Trudno się temu dziwić, w końcu dbałość o zdrowie i środowisko naturalne to już nie tylko moda ale konieczność. Koneserzy stylu EKO to konsumenci świadomi i wymagający, poszukujący niebanalnych propozycji. Ich potrzeby zaspokaja bogata oferta trwających w terminie 2-4 października Targów Żywności Ekologicznej i Regionalnej NATURA FOOD oraz Targów Ekologicznego Stylu Życia beECO.” – tak organizatorzy opisali towielkie święto miłośników zdrowego jedzenia i życia w zgodzie z naturą.

 

Okrucieństwo człowieka przekracza wszelkie granice. Tym razem inspektorzy Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami otrzymali zgłoszenie o dwóch psach wrzuconych do studzienki kanalizacyjnej znajdującej się w okolicach lasu. Po przybyciu na miejsce okazało się, że w studzience jest zagłodzona beżowa sunia w typie amstaffa, a obok czarny pies, który prawdopodobnie jakoś się wydostał, o czym świadczyły ślady pazurów wokół miejsca zgłoszenia. Na szczęście sprawnie udało się przeprowadzić akcję ratunkową psów.

 

Inspektorzy ŁTOnZ dostali niepokojące wieści na temat kolejnego psa przebywającego na posesji, z której jakiś czas temu odbieraliśmy zaniedbane zwierzęta. Oczywiście pojechali ocenić zasadność zgłoszenia. Niestety..Widok bardzo podobny jak sprzed kilku lat. Szczeniak uwiązany i zaplątany na łańcuchu. Za budę miała służyć dykta z gwoździami oparta o namoknięty i pogryziony zestaw wypoczynkowy.

 

W misce pusto. Brak obowiązkowych szczepień. Ci Państwo mieli już szansę kilka lat temu. Kolejnej już nie dostali. Łata trafiła pod naszą opiekę i pojechała do hotelu dla psiaków.

Październik to dla nas miesiąc prelekcji! 22.10.2015 r. Prezes Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Amanda Chudek, V-ce Prezes Walentyna Beta oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opocznie Pan Włodzimierz Skorupski gościli w Szkole Podstawowej nr 1 w Opocznie. Wspólnie przeprowadzili prelekcję edukacyjną pt. Zwierzę nie jest rzeczą”.

Dzieciaki były bardzo aktywne i zainteresowane prezentowanym tematem.

 

Uprzejmie dziękujemy Dyrekcji Szkoły, a także Pani Iwonie Brzozowskiej oraz przedstawicielom Stowarzyszenia Pomagajmy Zwierzętom.

Tym razem Prezes Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Amanda Chudek oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łowiczu Pan Jerzy Kowalczyk przeprowadzili zajęcia z edukacji humanitarnej wobec zwierząt pt. ,,Zwierzę nie jest rzeczą” w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu. Gościem specjalnym była wokalistka, zwyciężczyni tegorocznego Festiwalu w Opolu Justyna Panfilewicz, która od lat wspiera działania na rzecz zwierząt. Ogromnie dziękujemy Dyrekcji Szkoły oraz wolontariuszkom ŁTOnZ!

 

Oczywiście na prelekcji nie mogło zabraknąć naszych mniejszych braci tj. Fiony i Klusi, które podbiły serduszka dzieciaków!

Krótka relacja z jednej soboty

Podopiecznych Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami mieszkających w Pensjonacie dla piesków w Lasku Brzozowym pod Łowiczem odwiedziła wokalistka Justyna Panfilewicz, która wraz z Prezes Towarzystwa Amandą Chudek zabrała psiaki na spacer. Mamy wiele wspólnych planów, aby bardziej efektywnie poszukiwać nowych domków! Dziękujemy Justynko za odwiedziny i karmę!

 

A wspólnie zachęcamy do ADOPCJI!

Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętam

Coraz krótsze dni, szaruga i wciąż siąpiący deszcz powodują chandrę. Jeżeli dodamy do tego przepracowanie, jesienna depresja gotowa.

Na szczęście współczesny świat przewiduje wiele sposobów poprawienia sobie samopoczucia. Najprościej pójść na zakupy. Jest tyle hipermarketów, butików, drogerii,a kupowanie podnosi poziom endorfina, hormonu szczęścia. Niektórzy już się nawet od nich uzależnili, że teraz muszą się z tego leczyć.

Może więc lepiej pójść do fryzjera lub kosmetyczki? A na silną chandrę, kiedy już kawy z przyjaciółkami nie pomagają, można się wybrać do Spa. Przecież kupno dobrej usługi również podnosi poziom endorfin, a zapracowani mogą sobie na to pozwolić. Kupowanie szczęścia stało się normą we współczesnym świecie. Nawet bezdomni, jak tylko znajdą trochę złomu, zaraz idą kupić coś na poprawę nastroju. Zresztą oni ciągle coś znajdują i kupują.

Chyba tylko ekolodzy nie muszą kupować szczęścia. Umieją się rozglądać i wszędzie widzieć piękno. Oczywiście kochając np. psa trzeba płacić, ale za karmę nie za szczęście. Nasz pupil, bez względu na to, czy je szynkę z ptasim mleczkiem, czy resztki zupy z salcesonem, zawsze macha ogonem w tę samą stronę.

Jeżeli mamy psa, to weźmy go na spacer, a jeżeli nie mamy, idźmy sami i rozejrzyjmy się choćby po swoim osiedlu.

Do Polski templariusze dotarli około 1155 roku. Przywiózł ich ze sobą, wracając z krucjaty, książę Henryk Sandomierski, syn Bolesława Krzywoustego. Miał im nadać miejscowość Opatów oraz 16 przyległych wsi na ziemi sandomierskiej. Pozostałością ich klasztoru jest najprawdopodobniej kolegiata św. Marcina w Opatowie, gdzie według legendy w podziemiach  znajdują się zabalsamowane ciała braci.

Na Śląsku, dzięki staraniom księcia śląskiego Henryka Brodatego, pierwsi templariusze osiedlili się w 1226 roku w Oleśnicy Małej koło Oławy, gdzie założyli pierwszą na tych ziemiach siedzibę, czyli tzw. Komandorię. Oprócz majątku w Oleśnicy Małej przekazał im drugi w Lietzen (ówczesna Leśnica).

 

Szkoła Podstawowa nr 61 przy ulicy Okółnej 183 w Łodzi zlokalizowana jest w bliskim sąsiedztwie Klasztoru o.o. Franciszkanów. Pierwszy budynek szkolny wybudowano na ziemiach przekazanych przez Klasztor jeszcze przed Drugą Wojną Światową. W roku 2013 obchodziliśmy 75-lecie istnienia szkoły.

 

przez zabawę do nauki

Fundacja Ogród Serca powstała w 2008 roku z inicjatywy Moniki Kowner, aby promować integrację społeczną oraz rozwój wykształcenia i kompetencji, prowadzić działalność kulturalną, edukacyjną i oświatową, pomagając rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, niepełnosprawnym, starszym i przewlekle chorym.

 

Już drugi rok seniorzy z dolegliwościami kręgosłupa i schorzeniami ruchowymi uczęszczają na basen rehabilitacyjny. Są bardzo zadowoleni. Uczestniczą w zajęciach regularnie, systematycznie ćwicząc w wodzie.

 

 

Seniorzy na marginesie administracyjnych poczynań

Może dlatego, że nie reprezentujemy żadnej ważnej władzy, nie musimy się puszyć i udawać wszystkowiedzących. Mamy czas na rozmowy z mieszkańcami naszego miasta. Nie samą sztuką człowiek żyje, więc nasze spotkania literackie, siłą rzeczy, skręcają w kierunku codziennych ludzkich spraw.

Tak jest również z działaczami stowarzyszenia PRZYSTANEK na Dołach. Razem z nimi martwimy się problemami, cieszymy przebudowanym przystankiem przy ul Spornej, walczymy o poprawę dostępu do biblioteki, sklepów poczty…

 

III Międzynarodowy Festiwal Aktywności Artystycznej Seniorów i Przyjaciół ROZŁOGI im. Damiana Vizara

Festiwalowe plotki…

Edelowie*

Archeologia nie jest nauką ścisłą, a ponadto podlega silnym trendom zarówno politycznym jak i powiedzmy wyznaniowym. Nie mówimy tu o religii, ale uznaniu czegoś za pewien pewnik i odrzucaniu dogmatycznym wszelkich faktów czy odkryć przeczących temu dogmatowi.

 

Na październikowe spotkanie Miejskiej Rady Seniorów w Łodzi została zaproszona pani Jolanta Kręcka, dyrektor Łódzkiego OW NFZ, która przybyła ze rzeczniczką prasową Oddziału panią Anną Leder.

Pani Dyrektor J. Kręcka na początku spotkania, objaśniła seniorom, w jaki sposób powstaje budżet, którym dysponuje łódzki Oddział NFZ. Jak zauważyła, aby sprostać parametrom zmieniającej się demografii, parametry wg których dzielone są fundusze dla poszczególnych oddziałów powinny w większym stopniu uwzględniać sytuację demograficzną kraju, a ta w Łodzi jest najgorsza. Budżet Łódzkiego NFZ rośnie o 2% na rok, a wartość świadczeń udzielonych pacjentom 60rośnie średnio o 6% rocznie. Zdaniem zebranych podział przyznawanych oddziałom NFZ środków na leczenie powinien uwzględniać grupy wiekowe, a nie być przyznawany 1:1 dla wszystkich.

 

  1. Czy Wiciowce przeczą teorii Darwina?