Ostatnio spotkała nas miła niespodzianka. W bramie przy ul. Piotrkowskiej, gdzie mieści się siedziba ŁTOnZ powstały dwie otwierane budki z daszkiem, stanowiące schronienie i miejsce dokarmiania dla kotów wolno żyjących, którymi od lat opiekują się członkowie i wolontariusze ŁTOnZ. Budki zostały skonstruowane z istniejącej infrastruktury, prowadzącej do pomieszczeń piwnicy. Dachy funkcjonalnie się otwierają i jedzenie nie jest narażone na działanie warunków atmosferycznych. Jest to też bezpieczna przystań dla kociaków.

 

 

Kolejna szkoła włączyła się do naszej akcji ,,Szkoły Przyjaznej Zwierzętom”. Tym razem Prezes Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Amanda Chudek wraz z wolontariuszką Kasią odwiedziły uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Rudzie Bugaj.

 

orzystając ze wiosennej aury Prezes ŁTOnZ Amanda Chudek, V-ce Prezes Walentyna Beta oraz nowa wolontariuszka Kasia postanowiły odwiedzić psich podopiecznych z interwencji Towarzystwa, mieszkających do czasu adopcji w hotelu w Łowiczu i zabrać ich na długi spacer. Zawieziono także karmę zebraną w sklepach KAKADU i podarowaną przez darczyńców. Piękne krajobrazy dopełnione są sercem właścicielki hotelu, która poświęca każdy dzień na opiekę nad najbardziej skrzywdzonymi, uratowanymi zwierzakami.

 

 

Edukacja najmłodszych jest dla nas bardzo ważna. Tym razem udaliśmy się do Przedszkola nr 8 w Skierniewicach. O konieczności pomocy zwierzakom i tym, że nie są przedmiotami, opowiedziała Prezes Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Amanda Chudek.

 

W upalne dni szczególnie pamiętajmy o miseczce z wodą dla zwierząt. Wystaw miseczkę w swojej okolicy i włącz się do akcji!

 

 

1. PAMIĘTAJ o zimnej, świeżej wodzie dla zwierząt.

2. NIE ZOSTAWIAJ zwierzęcia w samochodzie.

3. ZAPEWNIJ zwierzęciu schronienie przed upałem.

4. PAMIĘTAJ o zwierzętach bezdomnych i wolnożyjących.

 

 

Z miłości do zwierząt

Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Po wielkim weekendzie, w którym pomimo ważnych obchodów uroczystości rocznicowych, Łodzianie opuścili miasto, drugi tydzień maja obfitował w liczne atrakcje. Rozpoczęły je Juwenalia Politechniki Łódzkiej.

 

W czwartek studenci przemaszerowali Piotrkowską, a potem bawili się na ostatnich zabawach przed sesją.

 

Do Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego 3-go lipca br. Międzynarodowe Stowarzyszenie Zwykłe Na Rzecz Jedności Europejskiej oraz Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowego zaprosiło Łodzian na koncert wybitnej solistki opery włoskiej polskiego pochodzenia Dominiki Zamary (sopran), której na fortepianie akompaniowała Tatiana Dranchuk.

 

Dominika Zamara urodziła się 11 sierpnia 1981 roku we Wrocławiu.

W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, na wydziale wokalnym w klasie prof. Barbary Ewy Werner.

 

Tatiana Dranczuk – pianistka, kameralistka, korepetytor solistów – śpiewaków.

Urodziła się na Ukrainie w Małokarpackim mieście Stanisławowie (dziś Iwano-Frankowsk).

 

Projekt: Akademia Natura – centrum edukacji i zrównoważonego rozwoju

Miejsce realizacji projektu: Huta Dłutowska, gmina Dłutów, powiat Pabianice, Województwo Łódzkie

Nieruchomość: Działka gruntu 6,5 ha częściowo zadrzewiona, objęta ochroną konserwatorską, budynek o powierzchni użytkowej 670 m2, wzniesiony w latach 30. XX wieku.

Własność: gmina Dłutów

 

Dysponent nieruchomości (25 – letnia dzierżawa): Stowarzyszenie NEO, Prezes Wojciech Bednarek

Menadżer centrum: Dr inż. Elżbieta Hibner

 

Do małej sali obrad Urzędu Miasta Łodzi 25 maja br. została zaproszona grupa łódzkich karmicieli kotów.

Przybyłych powitała Wioleta Pawlik Nowacka, przewodnicząca KDO prozwierzęcego, organizatora spotkania. Powiedziała, że „Karta Karmiciela” powinna służyć ludziom wielkiego serca, którzy często spotykają się z brakiem przychylności na swoim terenie, a nawet z brakiem akceptacji przez niektórych mieszkańców.

 

 

Z wiosna przybywają na stawy miejskie liczne kaczki, najczęściej można spotkać: czernice i czerniczki –

mniejsze niż inne kaczki na stawach, ale za to zadziorne, przeganiające większe od siebie ptaki.

 

Procedura otrzymania legitymacji „Społecznego Opiekuna Kotów Wolnożyjących na terenie Miasta Łodzi”

  • zgłoszenie się do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Łodzi
  • podpisanie 2 dokumentów (ankieta plus oświadczenie)

 

Inspektorzy Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami ponownie odwiedzili Szkołę Podstawową w Rudzie Bugaj, tym razem z okazji rozstrzygnięcia konkursu pt.  „Zaopiekuj się mną – jak mogę pomóc bezdomnym zwierzętom”. Gościem specjalnym była Kola, sunia którą opiekuje się nasza inspektorka Gosia. Jesteśmy bardzo radzi, że Dyrekcja Szkoły dba o edukację najmłodszych z zakresu tematyki prozwierzęcej. W Konkurs zaangażowały się również władze Aleksandrowa i Konstantynowa Łódzkiego, obecne na gali wręczenia nagród. Gratulujemy laureatom i dziękujemy za empatię dla naszych mniejszych braci!

W sobotnie przedpołudnie inspektor Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami dostała dramatyczny telefon od mężczyzny, że na rogu ul. Praskiej i ul. Przybyszewskiego leży sparaliżowany kot, nie może się podnieść i ma poranione nogi. Wszystko wskazywało na wypadek. Nasza inspektor pojawiła się na miejscu w ciągu kilku minut . Powiadomiła też współpracującą z nami lek. wet. Ewę Pacanowską oraz Sekretarz Zarządu ŁTOnZ Marzenę Bukarowicz, że za moment pojawi się z kotem z wypadku .

 

 

W czasie upałów otrzymujemy jeszcze więcej zgłoszeń niż zazwyczaj. Część z nich jest naprawdę dramatyczna i świadcząca o bezmyślności człowieka, który skazuje zwierzęta na budę w pełnym słońcu, łańcuch, brak wody i skrajne wyczerpanie. 

W weekend inspektorzy Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przeprowadzili kilka bardzo poważnych interwencji.

——————————————————————————————————

Kolejna interwencja inspektorów Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami prawie pod Częstochową zakończyła się odbiorem ok. 3 letniego Spayka. Psiak nie miał zapewnionych odpowiednich warunków bytowania, wody ani budy. Jest też dość zaniedbany. Psiak praktycznie całe życie stał na łańcuchu przy pseudo budzie.
Teraz jego życie się odmieni. Psiak po interwencji trafił do lecznicy celem wykonania koniecznych zabiegów. Następnie zamieszka w hotelu dla zwierząt w Łowiczu i będzie poszukiwał nowego, kochającego domku!

Rok działalności Towarzystwa Aktywizacji Kreatywnej minął niepostrzeżenie. Dużo wyzwań i dużo pracy. I oto okazało się, że to co zostało zaplanowane wykonaliśmy z dużą nawiązką. Udało się wszystko. To dobrze wróży na przyszłość.

 

 

Gdyby zagubiony kronikarz trafił do naszego miasta w dniu aktywnych Łodzian, opisałby kondycje tego, dużego przecież grodu z lekkim zażenowaniem.
No, bo jak ocenić zaangażowanie społeczne siedmiuset tysięcy ludzi po trzydziestu skromnych stoiskach oferujących dość przypadkowe menu dla ewentualnych wolontariuszy.

 

Kabaret POROZMAWIAJMY O… przy Fundacji KAMENA Łódź postanowił spróbować swoich sił w typowo amerykańskiej formie rozrywki, jaką jest stand up komedy polegająca na bawieniu publiczności dowcipami i anegdotami. Pretekstem do tego stało się wydanie przez Fundację KAMENA Łódź tomiku anegdot, satyr i fraszek Stanisława Andrzeja Średzińskiego „Pod drzewem dobrego i złego”.

 

Miało być jak w łaźni. Gorąco, trochę pikantnie… W rzeczywistości bunt przeciwko dominacji kobiet w męskim życiu stał się pretekstem do zaprezentowana znanej i cenionej grupy Pawła Ciesielskiego H`Ernest, która choć w okrojonym składzie (twórca oraz Marek Czmochowski) dała wspaniały koncert muzyki i poezji. Jak zwykle na takich spotkaniach KAMENY w ŁAŹNI nie zabrakło miłego gościa – ucznia Krzysztofa Cwynara ze STUDIA INTEGRACJI – Rafała Poppe. Zaprezentował on swoje umiejętności w trzech piosenkach stworzonych przez swojego artystycznego opiekuna. W tym męskim gronie, dopuszczono do głosu jedyną kobietę – Eleonorę Elżbietę Ward (Elżbietę Czerwińską), której zbiorek wspaniałych erotyków wydała w tym dniu Fundacja KAMENA Łódź. Można tylko dodać, że chyba każdy mężczyzna chciałby być podmiotem (przedmiotem?) tak pięknych poetyckich uniesień. W tej atmosferze przerywnikiem były skecze z „Kabaretu spod lady” (1979-1983) przypomniane przez gospodarza wieczoru Stanisława A. Średzińskiego.

 

I posiedzenie II kadencji Miejskiej Rady Seniorów w Łodzi odbyło się 13 maja br. Otworzyła je prezydent Hanna Zdanowska. Powitała wszystkich i życzyła owocnych zadań na rzecz naszego miasta.

 

Hasło „nauka przez całe życie” nie jest obca Miejskiej Radzie Seniorów w Łodzi. Dlatego zaraz po rozpoczęciu kadencji nowa Rada pojechała na pierwsze szkolenie do Uniejowa. Dwudniowe spotkanie 8 i 9 czerwca br. zorganizowała Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego,

 

Jeszcze nie tak dawno akademicka nauka wywodziła współczesną cywilizację od pasterskiego ludu Sumerów, który rzekomo miał dać początek pismu. Koło, natomiast – według tychże źródeł akademickich – ma swoje źródło w cywilizacji Mezopotamii. Wszelkie dowody archeologiczne, które nie mieszczą się w ramach powyższego dogmatu, nie są publikowane i kolokwialnie mówiąc „zamiatane pod dywan”.

 

 

Osiemdziesiąt lat temu w czerwcu 1935 roku rozpoczęto prace na planem rozbudowy Polskiej Floty Wojennej. Początkowo zakładano, że Polska marynarka miała składać się z dwóch lekkich krążowników po 8000 ton wyporności, 10 dużych niszczycieli, 12 dużych okrętów podwodnych i 24 średnich, dużego stawiacza min, 8 minowców, dwóch kanonierek, 3 torpedowców, 1 okrętu ochrony rybołówstwa lub awiza i 3 kutrów torpedowych.

 

„Nasza Galeria”- to centrum kulturalno-wystawiennicze wraz ze stałą ekspozycją prac malarskich i graficznych artystów z niepełnosprawnością. Znajduje się w miejscu reprezentacyjnym, w samym sercu miasta przy ul. Piotrkowskiej 17. Działamy pod patronatem  Wojewody Łódzkiej p. Jolanty Chełmińskiej, wspierają nas instytucje takie jak Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Nie każdy zaraz po urodzeniu czuje się artystą. Czasami prowadzimy swoje udane, ale przeciętne życie i dopiero jakieś dramatyczne wydarzenie powoduje, że ludzie albo się poddają, albo odkrywają w sobie ukryte talenty i zaczynają je rozwijać. Taka trauma może przewartościować wszystkie nasze priorytety.

 

Zielona róg Strzelców Kaniowskich, stare centrum, rejon miejscami taki, że niech się warszawska Praga schowa. I prośba z lecznicy o pomoc kotom. Pani Ewa, która zgłosiła problem do lecznicy, mieszka w pobliżu. Swoje podwórko ma kocio uporządkowane, ale widzi, co się dzieje obok i serce jej pęka…

 

W 1118 roku tworzy się stowarzyszenie lub bractwo rycerskie Templariuszy. Dopiero w 1128 roku zgromadzenie to otrzymuje, lub przyjmuje regułę i zakonnicy otrzymują przywileje. Powstaje pytanie co się z nimi działo przez te lat dziesięć? Czy zaledwie kilku rycerzy było zdolnych osłaniać skutecznie pielgrzymów. Być może tak ale…  

 

 

Bronisławów to mały port jachtowy nad Zalewem Sulejowskim. Cumujące tam przy pomostach żaglówki wyglądają bajkowo. Różne rodzaje, wielkości, kolorowe żagle, białe burty łodzi. Na plażach, w ostrym słońcu wypoczywają ludzie. Ciepła, szafirowa woda zachęca do kąpieli. Temperatura powietrza 30-32 stopnie. Żar leje się z nieba.

 

 

 

W reklamie już chyba wszystko było. Ich twórcy coraz częściej posuwają się do profanacji. Naśladują w tym młodych twórców kultury, którzy brakiem zahamowań chcą się przebić przez tłum sobie podobnych.

Ogląda właśnie relację z obchodów Dnia Kazimierza Pułaskiego (ang. Casimir Pulaski Day) na Piątej Alei (ang. Fifth Avenue) – głównej ulicy centrum nowojorskiego Manhattanu. W tym roku parada poświęcona jest Tadeuszowi Kościuszko. Radosny tłum przygotowywał się do tego cały rok, gdyż to jest symbol przypominający Polonii o jej dumnych korzeniach.