PFRON stosuje dwa rodzaje dopłat do wynagrodzenia dla każdej grupy niepełnosprawności:

  • małą dla wszystkich schorzeń za wyjątkiem schorzeń specjalnych; 
  • dużą w przypadku osób niepełnosprawnych w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych.

 

 

PFRON stosuje dwa rodzaje dopłat do wynagrodzenia dla każdej grupy niepełnosprawności:

  • małą dla wszystkich schorzeń za wyjątkiem schorzeń specjalnych; 
  • dużą w przypadku osób niepełnosprawnych w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych.

 

 

 I.

O tym, że komórki jądrzaste (eukariota) nie powstały w wyniku ewolucyjnego udoskonalania komórek bezjądrzastych (prokariota) poprzez wyodrębnienie w cytoplazmie jądra i organelli komórkowych, po raz pierwszy usłyszałem, kiedy kończyłem studia. Hipoteza mówiła, że kiedyś komórka amebowata wchłonęła w procesie fagocytozy komórkę bakteryjną mającą zdolność oddychania tlenowego i jej nie strawiła. Bakteria zaczęła rozmnażać się wewnątrz gospodarza, stopniowo upraszczając swoją budowę i przekształcając w jego symbionta. Dziś są to mitochondria, organelle dostarczające swojemu gospodarzowi energię uzyskaną ze spalania tlenowego. W ten sam sposób komórka zielenicy przekształciły się w chloroplasty, mogące pobierać energię ze światła słonecznego.

 

10 lutego 2015 r. przypada 75 rocznica pierwszej wywózki ludzi z Kresów Wschodnich na Sybir.

W każdej instytucji sowieckiej istniał tajny oddział. Którego kierownik podlegał GPU i miał teczki wszystkich zatrudnionych pracowników. Ponadto przechowywał tajną korespondencją. A więc w 1940 r. łatwo było dojść, kto na terenie Polski zajętej przez Sowiety jest „niebłaganadieżnyj”, a więc powinien być usunięty z ziem polskich okupowanych przez Sowiety.

 

Inspektorzy Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami od kilku lat przeprowadzają prelekcje z zakresu edukacji pro zwierzęcej w Liceum Ogólnokształcącym w Konstantynowie Łódzkim. W tym roku uczniowie LO postanowili przyjechać do hoteliku w Łowiczu, gdzie mieszkają psy z interwencji ŁTOnZ.

 

Łódzkie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami dnia 16.01.2015r. otrzymało wspaniałą nagrodę statuetkę DOBRE SERCA podczas Koncertu Charytatywnego na Rzecz Bezdomnych Zwierząt zorganizowanego przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. Feliksa Parnella w Łodzi.

 

Niedzielne popołudnie 08.02.2015r. działacze Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami spędzili na Dniu Kota zorganizowanym na terenie Galerii Łódzkiej przez Supreme Cat Club i Felis Polonia. Podczas uroczystości mogliśmy przybliżyć szczegóły naszej działalności oraz opowiedzieć o sprawach kotów wolno żyjących, ich potrzebach i pomocy.

 

Charytatywny Koncert na Rzecz Zwierząt z Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, który odbył się 20.02.2015 r. w Poleskim Ośrodku Sztuki był wielkim sukcesem! Niezwykły głos Justyny Panfilewicz i Bartka Grzanka oraz piano Cezarego Mogielnickiego zaczarowały publiczność. A goście przybyli tłumnie.

 

InspektorzyŁódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętamiotrzymali niepokojące informacje na temat stanu zwierząt w hodowli owczarków niemieckich w gminie Dąbie, mieszczącej się na skraju województwa łódzkiego i wielkopolskiego. Ekipa ŁTOnZ wraz z Powiatową Inspekcją Weterynaryjną, przedstawicielem gminy i Policją udała się sprawdzić zasadność zgłoszenia. Niestety okazało się ono w pełni zasadne. 31 owczarków niemieckich, w tym 9 szczeniaków, należących do hodowczyni zarejestrowanej w Kennel Club, mieszka w fatalnych warunkach!

 

 

Inspektorzy Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami udali się do Ksawerowa w celu sprawdzenia zasadności zgłoszenia mówiącego o stadzie małych piesków. Na posesji jak i przed nią rzeczywiście przywitało nas kilka niewielkich rozmiarów psów. Jak się okazało właścicielka jest osobą bardzo schorowaną i straciła kontrolę nad zwierzętami. Psiaki biegały po okolicy, rozmnażały się, a Pani ze względu na stan zdrowia nie była w stanie sobie z tym wszystkim poradzić. Zatrzymywała psiaki, gdyż nie chciała ich wyrzucać

Inspektorzy Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami  znowu napotykali „dzieło człowieka”, który wciąż zadziwia swoją pomysłowością w zadawaniu cierpienia i bólu. Piekło na ziemi człowiek stworzył dla ponad rocznych młodziutkich psiaków. Wychudzone, zmęczone, bez wody i jedzenia, na łańcuchach, sunia z wrośniętym w szyję łańcuchem z nadzieją wpatrywały się w nasze oczy.  Właściciel miał pełną świadomość rany na szyi psiaka, ale twierdził że „on się psami nie zajmuje”.  Krótko mówiąc  patologia, alkoholizm, bałagan.

 

 

Punkt Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej „CENTERKO” w imieniu Ogólnopolskiej Sieci Centrów Wolontariatu, zorganizował w dn. 23.03 konferencję dot. nowych technologii, wykorzystywanych w wolontariacie na rzecz osób 60+ w ramach kampanii „Aktywni do Setki”. Konferencja odbyła się w Dużej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104.

 

Marzec

Nadszedł marzec czas myśleć o naszym ogródku. To odpowiednia pora na przeprowadzenie wielu prac i zabiegów w ogrodzie. Na początek trzeba zrobić przegląd ogrodu, sprawdzić jak przezimowały rośliny, ze szczególnym uwzględnieniem młodych nasadzeń, i sprawdzić co jest w nim do zrobienia. Następnie trzeba się zabrać do pierwszych wiosennych porządków. Jeżeli pogoda na to pozwala zdejmujemy z roślin zimowe zabezpieczenia. Najlepiej zrobić to w dzień dość ciepły ale pochmurny. Gdyby wróciła zimowa aura trzeba rośliny z powrotem zabezpieczyć.

 

Zbliżają się święta Wielkiej Nocy – WIELKANOC. To najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa – początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). Obchody religijne Wielkanocy rozpoczyna odbywająca się wczesnym rankiem procesja i msza, w Kościele katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym – jutrznią. W dniu tym spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Wielkanoc wieńczy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Jest czasem radości (symbolizuje ją biały kolor szat liturgicznych). Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne i ludowe obrzędy (święcenie pokarmów, pisanki, śmigus-dyngus).

Bożena Ziemniewicz 29 stycznia 2015 r. zorganizowała i poprowadziła na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ kolejne spotkanie w ramach Łódzkiego Salonu Gospodarczego. Gościem spotkania zatytułowanego

KONIEC WOLNEGO RYNKU?
GENEZA KRYZYSU

był Ryszard Petru, ekonomista, Przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich, doradca Leszka Balcerowicza do 2008 r.

 

Po powitaniu uczestników konferencji przez wiceprezydenta Tomasza Trelę, Jola Woźnicka ze Cemtrum OPUS poinformowała o sposobie przeprowadzanych przez Urząd Miasta konsultacji.

Dzisiaj chciałbym opisać ciekawą pozycję wartą uwagi, jaką jest Hearts of Iron II. To komputerowa gra strategiczna, poruszająca głównie temat II Wojny Światowej. Wyprodukowana została przez szwedzką firmę Paradox Interactive i wydana przez Strategy First w 2005 roku. Producent ma na swoim koncie między innymi taką serię gier jak Europa Universalis.

 

Mamy już kwiecień, a z kwietniem czas myśleć o naszym ogródku. Znaki wiosny spotykamy coraz częściej. Wybijające z ziemi rośliny przypominają: „Już czas wziąć się do pracy!”.