Drukuj
2014
NR 6

Bychlewianka to ludowy zespół pieśni i tańca z Bychlewa koło Pabianic.

Zespół w tym roku obchodził 40 lecie istnienia, zatem ma już duże doświadczenie w reprezentowaniu polskiego folkloru na przeglądach i festiwalach w kraju i zagranicą. Nadal jednak bardzo się stara, aby wszelkimi nowymi sposobami promować kulturę ludową.

 

Celem Bychlewianki jest rozpowszechnienie polskich zwyczajów oraz pokazywanie piękna strojów i muzyki ludowej. W przystępny sposób prezentuje folklor na przeróżnych spotkaniach dla osób w różnym wieku, zaczynając od dzieci w przedszkolach. Działania zespołu łączy wielkie zaangażowanie wszystkich członków oraz to, że robienie nowych rzeczy ciągle sprawia radość. Może dlatego działalność Bychlewianki spotyka się z tak pozytywnym odbiorem.

Prowadzimy też warsztaty z papieroplastyki i tańca ludowego w miejscach, gdzie jest łatwy dostęp do publiczności, na przykład w galeriach handlowych.

Teledysk jest naszym najnowszym, ale nie ostatnim pomysłem.

Premiera teledysku odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Pabianicach. Gości witała grająca kapela, każdy z przybyłych otrzymał też ludowy kwiat z bibuły.  Następnie wszyscy obejrzeli krótki występ. Zespół odegrał scenkę z łowickiego wesela, po której wszyscy goście korowodem przeszli  na salę widowiskową, aby po raz pierwszy publicznie obejrzeć teledysk. Po projekcji wideoklipu wyświetlone zostały zdjęcia przedstawiające kulisy nagrania. Był też konkurs wiedzy o zespole, do wygrania oczywiście ludowe rękodzieło (wycinanki wykonane przez członków Zespołu). Na zakończenie wszyscy razem radośnie wyszli na prawdziwe wesele.

Członkowie zespołu przygotowali tradycyjny poczęstunek (był smalec, kiszone ogórki, sałatki, koreczki, ciasta – wszystko domowej roboty).

Wieczorem odbyła się premiera internetowa teledysku.

Do Bychlewianki płyną same wyrazy uznania za teledysk i gratulacje dla zespołu.  Liczba wyświetleń szybko rośnie. 26 września Bychlewianka była gościem w programie „Dobry Wieczór z telewizją Łódź” w TVP3.

Zapraszamy do obejrzenia i udostępniania wideoklipu https://www.youtube.com/watch?v=TLGc9b-8UcM