Najwięcej wrażeń, najwięcej doznań i najszybszą regenerację sił daje turystyka piesza, ale trzeba to przejść i przeżyć. Dlatego trzeba się do niej wcześniej przygotować. Przynajmniej miesiąc trzeba ćwiczyć chodzenie, pokonując coraz dłuższe trasy z coraz większym obciążeniem. I przynajmniej dwa tygodnie trzeba stopniowo pakować plecak, starannie dobierając każdy element (po 10 kilometrach każde 10 deko ma znaczenie, a przejść trzeba kilkaset kilometrów).

 

Ostatnia sobota sierpnia rozpoczęła się ładną pogodą. Nic dziwnego, że na Festyn zorganizowany po raz szósty przez Stowarzyszenie Dolina Dobrzynki na boisku w podłódzkich Rydzykach przyjechało bardzo dużo osób.

 

 

Pod takim hasłem 3 sierpnia odbył się piknik na Stawach Stefańskiego zorganizowany przez Klub Sportów Wodnych „ŁÓDŹ-RUDA” we współpracy z wolontariuszami Fundacji PGE „Energia z Serca”.

Woda jest świetnym miejscem do letniej rekreacji, ale każdego roku pociąga wiele ofiar i trzeba o tym przypominać.

 

Jak wiadomo, lata 1989 – 1990 były przełomowe dla Polski. Skończył się 45-letni okres okupacji sowieckiej, którą zafundowały nam po wojnie kraje sojusznicze. Strefa sowiecka praktycznie sięgała aż do granicy z RFN. Kolejno zaczęła się kurczyć. Trudno było utrzymać izolację tej strefy, tak odrębnej gospodarczo od Zachodu Europy. Ludzie mają w sumie krótki okres życia i chcieliby lata te przeżyć jak najlepiej oraz zapewnić swoim dzieciom lepszy byt od swojego własnego. 45 lat to w sumie 2 pokolenia, nic więc dziwnego, że przegrała u nowego pokolenia politykę nakazową, polegającą na ścisłym uzależnieniu wszystkich działań od nakazów i zakazów garstki ludzi – partii PZPR.

 

Lekcje ekologii – zakup nowej sukienki

Minął okres, kiedy w Polsce przez lata studenci chodzili w jednej kurtce, jednych spodniach i nie zawsze mieli na zmianę dwie koszule.

Obecne pokolenie to pokolenie śmieciarzy. Na śmietnik trafia wszystko, szczególnie w Polsce, gdzie nie można wystawić stołu przed bramą domu i posprzedawać przechodniom niepotrzebne własne rzeczy. Wyrzuca się wszystko na śmietnik. Tę górę śmieci trzeba spalić, czy wywieść na wysypisko. W każdym przypadku należy dostarczyć energii, a więc pieniędzy.

 

Już zbliżają się wybory
Wszędzie wokół obiecanki
Czy jak było do tej pory
Pękną jak mydlane bańki

Organizacje pozarządowe nie są hołubione w Polsce, a zwłaszcza w Łodzi. U nas elity partyjne żyją swoim życiem i ze społeczeństwem kontaktuje się wyłącznie przed wyborami. NGO-sy są piątą władzą po sejmie, rządzie, sądownictwie i prasie. A kto chciałby mieć konkurencję patrzącą na ręce i na finanse oraz wyrażające swoje opinie przed wyborami. Zwłaszcza teraz, gdy z Unii Europejskiej napływają takie pieniądze.

 

 

Pies przy drzewie, larwy much, dramat we wsi Syberia!

Po latach wróciliśmy do wsi Syberia, gdzie kiedyś nasze stowarzyszenie odbierało psy w tragicznym stanie. Dzisiaj niestety było podobnie. Po dramatycznym zgłoszeniu o znęcaniu się nad zwierzętami Prezes Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Amanda Chudek oraz V-ce Prezes Walentyna Beta postanowiły sprawdzić zasadność doniesienia. Widok jaki zobaczyliśmy na miejscu był przerażający!

 

18 września we wspaniale rewitalizowanej przez Art Inkubator fabryce Karola Scheiblera odbyła się inauguracja Sezonu Kulturalnego 2014/2015, skromna jak budżet na kulturę w ostatnich latach.

Rozpoczęła wiceprezydent Agnieszka Nowak podkreślając w swoim przemówieniu znaczenie kultury dla społeczeństwa naszego miasta, a następnie zaczęła wręczać odznaczenia i wyróżnienia zasłużonym działaczom kultury.

 

 

Ostatnio sytuacja Łodzi staje się bardzo „dynamiczna”, zwłaszcza ekonomiczna i demograficzna.

Temu poświęcone było ostatnie przed wakacjami spotkaniu ŁÓDZKIEGO SALONU GOSPODARCZEGO zatytułowane:

 

 

Stowarzyszenie „NASZA GALERIA” – ogólnopolska galeria twórców niepełnosprawnych w dniach 25 sierpnia 6 września 2014 roku  zorganizowało w Topoli Królewskiej

VII Ogólnopolski Plener Malarski pn. „Łódzkie, warte utrwalenia i pokazywania”

ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Dzięki wsparciu burmistrza Strykowa Andrzeja Olszewskiego i członka Stowarzyszenia „NASZA GALERIA” – Andrzeja Buczkowskiego, w dniach 11 – 23 sierpnia 2014 r. odbywał się plener pn.

 „Stryków i okolice na pograniczu regionów historyczno-geograficznych województwa łódzkiego”

 

Szanowni Państwo,

Już w najbliższy piątek 26 września 2014 r. świętować będziemy na rynku Manufaktury w Łodzi
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW. Będzie to pierwsza w historii Łodzi próba pobicia REKORDU GUINNESSA!

Chcemy, by była to przede wszystkim dobra zabawa, dlatego postanowiliśmy poszukać prostego
przedsięwzięcia, zachęcającego do udziału wszystkich bez względu na poziom znajomości języków.
W związku z tym, że lingua franca współczesnego świata to język angielski, nasz wybór padł na zbiorowe recytowanie alfabetu angielskiego.

Naszą akcję rozpoczynamy o 12.30. Pragniemy, by do zabawy włączyli się nasi Patroni, nasi Partnerzy
i Sponsorzy (do sprawdzenia na www.uczsiejezykow.com.pl)
, dlatego zapraszamy ich do udziału w tym przedsięwzięciu w charakterze osób prowadzących recytowanie angielskiego alfabetu. Całość poprowadzi Pani Sylwia Kurzela z Radia ESKA, która przekazywać będzie mikrofon naszym Gościom. Każdorazowo Gość przejmujący mikrofon będzie przedstawiany zgromadzonym łodzianom. Jest to więc również okazja, by pokazać, że dla naszych Gości popularyzacja uczenia się, w tym uczenia się języków obcych, jest na tyle ważna, że gotowi są poświadczyć to swoją obecnością i udziałem w wydarzeniu.

Będzie nam niezwykle miło, jeśli zechcecie Państwo wziąć udział w naszej zabawie!
Z góry dziękujemy!

Koordynator projektu Barbara Ligęza zorganizowała dwudniową wycieczkę do Augustowa dla 50 osób w wieku 60 plus dla kobiet i mężczyzn. Zgromadziła uczestników spośród członkiń Ligi Kobiet i jej sympatyków .

Wycieczka przeprowadzona była przez Ligę Kobiet Polskich Łódzki Oddział Wojewódzki w ramach projektu finansowego przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi w 2014 roku w dniu 11 – 12 września .

 

Dogoterapia w Lidze Kobiet Polskich Łódzkim Oddziale Wojewódzkim w Łodzi odbywała się w dwu programach z zakresu pomocy społecznej z funduszy Województwa Łódzkiego:

Wycieczka do Krakowa i okolic dla 35osób niepełnosprawnych i ich rodzin została zrealizowana we wrześniu bieżącego roku zgodnie działaniem na rzecz osób niepełnosprawnych o charakterze regionalnym z funduszu PFRON ze środków Województwa Łódzkiego.

Bychlewianka to ludowy zespół pieśni i tańca z Bychlewa koło Pabianic.

Zespół w tym roku obchodził 40 lecie istnienia, zatem ma już duże doświadczenie w reprezentowaniu polskiego folkloru na przeglądach i festiwalach w kraju i zagranicą. Nadal jednak bardzo się stara, aby wszelkimi nowymi sposobami promować kulturę ludową.