We wszystkich krajach „cywilizowanych”, które mają za sobą etap szybkiego rozwoju motoryzacji, parkingi przenosi się na peryferie, ponieważ tereny w Centrum są zbyt drogie i przyciągają samochody osobowe , a Starówki nigdzie nie są przejezdne. Walczyliśmy o to, aby nowy Dworzec Fabryczny nie był pretekstem do budowy szerokopasmówki łączącej Warszawę z Pragą i budowy wielkiego parkingu w centrum

 

PRZYŁĄCZ SIĘ I ZMIENIAJ Z NAMI SYTUACJĘ ŁÓDZKICH ZWIERZĄT

Serdecznie zapraszam przedstawicieli łódzkich organizacji do przystąpienia do Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Ochrony Zwierząt i Przeciwdziałania Bezdomności Zwierząt, powołanej Zarządzeniem Prezydenta Miasta Łodzi

Nr 5673/VI/14 z dnia 31 stycznia 2014 r. Komisja prowadzona jest przy Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

 

Nasza cywilizacja doczekała się w końcu opieki państwa również nad osobami niepełnosprawnymi. Kraje Europy zachodniej, które dłużej zajmują się tym problemem, stwierdziły, że aktywizacja tych osób (w przeciwieństwie do lansowanej wcześniej izolacji), nie tylko jest bardziej humanitarna dla wspierających, ale również korzystniejsza dla samych zainteresowanych. I w dodatku tańsza. Codzienne wizyty opiekuna w usamodzielniających domach są dużo tańsze od całodobowej opieki w ośrodkach zamkniętych.

 

26 lutego w „6 dzielnicy” odbyła się debata poświęcona ul. Nowotargowej. Najpierw dyr.ZDiT Witold Nykiel przedstawił instytucje z Warszawy, którym Miasto zapłaciło za pozytywne opinie na temat budowy czteropasmówki, a następnie stanowisko Zarządu Miasta Łodzi dotyczące konieczności jej budowy. Przedstawiciele społeczeństwa skrytykowali jej parametry i przebieg oraz przedstawili swoją opinię. W czasie dyskusji z sali padały argumenty raz jednej, raz drugiej strony, które ripostowała strona przeciwna. W połowie dyskusji przyszedł wiceprezydent Stępień, który powtórzył argumenty dyr. Nykiela i próbował postraszyć Unią, ale społecznicy się nie przestraszyli i zarzucili wiceprezydentowi powoływanie się na nierzetelne dane.

VI rocznicę działalności Fundacja Kocia Mama uświetniła kolejnym świetnym koncertem pod tytułem Kotomania, który odbył się 21 lutego w Centrum Kultury Młodych przy ul. Lokatorskiej 13 w Łodzi. Przy wejściu na salę każdy otrzymywał kartę do głosowania na KOTOMANA ROKU.

Fundacja Aktywizacja od wielu lat prowadzi stałe pośrednictwo pracy dla ON. W związku z tym 25 lutego zorganizowała w swojej siedzibie przy ul. Dowborczyków 30/34 Targi Pracy dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Fundacja przygotowała 14 stanowisk dla przedsiębiorców i firm. Większość z otwartego rynku pracy, gdyż naszą ideą
jest promowanie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Choć minęła smuga cienia

To wciąż robię za jelenia

I popycham świat do przodu

Jak robiłem to za młodu

Kiedyś miałem suczkę, która wiedziała, że jak na spacerze zje jakiś „psi smakołyk”, to zostanie ukarana. Była jednak bardzo łakoma i nie mogła się oprzeć swojej słabości. Jak tylko chapnęła „coś smacznego”, natychmiast przybiegała do mnie, starając się go jak najszybciej połknąć. A ja oczywiście karałem ją zawsze, za nieposłuszeństwo.

Nam, ludziom może się wydawać dziwne a nawet głupie to, że suczka zawsze przybiegała do mnie, za co była karana. Ale my umiemy myśleć abstrakcyjnie, potrafimy analizować przyczyny i skutki.

Prawdopodobnie w czerwcu minister Bieńkowska opublikuje dokumentu dotyczące rewitalizacji i jej finansowaniu. Aby wyjść na przeciw tym dużym pieniądzom, jakie dotrą do naszego miasta, radni Urszula Niziołek-Janiak i Paweł Bliźniuk wraz z Zespołem Miasta Kamienic 26 marca zorganizowali debatę na temat przyszłej rewitalizacji. W Klubokawiarni „Niebostan” spotkali się z przedstawicielami łódzkich organizacji pozarządowych.

 

Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym, wyniósł w Łodzi w 2013 r. 20 mln zł. Choć to tylko 0,0005% budżetu Miasta (ponad 4 mld zł), wywołał olbrzymie poruszenie w mieście (głosowało ponad 129 tyś osób). Mieszkańcy wyraźnie pokazali, jak bardzo są zainteresowani tym, co się dzieje wokół nich i jak te małe potrzeby są niezauważane przez urzędników Urzędu Miasta.

 

28 marca w siedzibie Stowarzyszenia „NASZA GALERIA” przy ul. Piotrkowskiej 17 miłośnicy sztuki wysokiego lotu spotkali się na wernisażu wystawy znanego łódzkiego malarza Jerzego Zachary pt. „KOSMOS”.

„Ja jestem.

Czym więc jest kosmiczne przeżywanie uniwersalnego Ładu?

 

Na spotkanie wigilijne w siedzibie Stowarzyszenia „NASZA GALERIA” przy ulicy Piotrkowskiej 17 przyszli 11 kwietnia nie tylko miłośnicy malarstwa, ale również muzyki chóralnej, ponieważ uroczystość uświetnił zaprzyjaźniony amatorski chór parafii św. Jana Ewangelisty w Łodzi pod dyrekcją pani mgr Teresy Kroc. Takie spotkania bardzo motywują niepełnosprawnych artystów i pokazują, jak ważna jest ich działalność dla mieszkańców miasta

W związku z udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa przez Ojca Świętego Franciszka Józefie Danucie Majdańskiej oraz członkom i wolontariuszom Stowarzyszenia „Inicjatywa Rozsądnych Polaków” rozmowę z Panią Prezes Zarządu przeprowadził Jerzy Dauksza.

 

W dniach 4 – 6 kwietnia 2014 roku Bank Żywności zorganizował tradycyjną Wielkanocną Zbiórkę Żywności, między innymi w sklepach spożywczych w Łodzi i na terenie województwa łódzkiego. Celem akcji było zebranie jak największej ilości produktów spożywczych, które trafią do osób potrzebujących z terenu naszego regionu. W zbiórce brali udział wolontariusze, którzy poświęcają swój czas nie tylko na pracę przy organizacji zbiórki, ale także po to, aby się do niej przygotować.

 

Mieszkańcy Łodzi dosyć aktywnie włączają się w przekazywanie 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. 52% darczyńców znacznie przekracza średnią w Polsce, co w zeszłym roku dało NGO-som 26,7 mln zł. Gdyby wszyscy Łodzianie przyłączyli się do akcji, można byłoby pozyskać jeszcze dodatkowo ponad 6 mln zł. Największą bolączkom łódzkiej zbiórki jest jednak to, że mieszkańcy nie znają organizacji pozarządowych działających w ich pobliżu i z prawie 27 mln złotych zebranych w zeszłym roku oddaliśmy organizacjom ogólnopolskim (główne warszawskim) ok. 17 mln, pozostawiając biednej Łodzi ok 10 mln zł.

Niezgrabiasz

Przychodziła zawsze. Czysta, spokojna, merdająca ogonem. Mądre ślepia śledziły nasze oczy a nozdrza wciągały łakomie zapach wycieczkowych kanapek. Najmłodszy wycieczkowicz – Janek, nie zważając na niesprawną nogę, kuśtykał do niej, obejmował rękami jej wielki, brązowy łeb, targał mięsiste uszy i wsadzał do pyska co najlepsze kąski. Inne dzieci śmiały się radośnie a Janek zyskał, nie widzieć skąd tytuł „psiarczyka”. Ale któregoś dnia suka nie przyszła. Nad jeziorem zrobiło się smutno Dzieci też niemrawo wgryzały się w przyniesione kanapki. Tydzień, dwa…

 

P R O G R A M

imprezy z cyklu „Jesteśmy Razem” – XI edycja pn. „Rodzina bawi się”

z okazji X URODZIN Stowarzyszenia Inicjatywa Rozsądnych Polaków

termin imprezy – 8 czerwca w godz. 10:00 – 19:00

miejsce imprezy – muszla koncertowa (i teren wokół) parku im. A. Mickiewicza

W niedzielę 13 kwietnia na dziedzińcu przy ulicy Gdańskiej 47/49 odbył się piknik integracyjny „Zorganizowani – poznaj bohatera w swojej okolicy” przygotowany przez Stowarzyszenie Absolwent wraz z partnerami, takimi jak działający w tym kompleksie przemysłowo-usługowym Cafe Krym. Impreza ta miała na celu promocję społecznego dialogu oraz integrację mieszkańców z organizacjami pozarządowymi posiadającymi statut OPP (mające możliwość pozyskiwania 1%) i wykonującymi misje społeczne głównie na terenie województwa łódzkiego. W namiotach wypożyczonych przez Centrum OPUS rozłożyli swoje stoiska:

Karol Darwin był pierwszym uczonym który zauważył, że na Ziemi zachodzą stałe zmiany, ponieważ dochodzi do nich poza percepcją czasu dostępną dla ludzi. Tych zmian nie jest w stanie zauważyć żaden człowiek. Można je sobie tylko wyobrazić. A o zmianę wyobraźni jest bardzo trudno, zwłaszcza gdy całe pokolenia wierzyły w inne rozwiązanie. Teoria Darwina potrzebowała na to kilku pokoleń. A i dzisiaj, pomimo niezbitych dowodów, jest jeszcze spora grupa kreacjonistów, która jej zaprzecza. Dobrze, że żył w czasach, w których za rewolucyjne odkrycia nie trafiało się już na stos, jak Giordano Bruno za teorię Kopernika (który zmarł przed opublikowaniem swojego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”).

 

 

1 kwietnia Punkt Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej „Centerko” w Łodzi obchodził szóste urodziny. Rocznica była doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji wolontariuszy i podopiecznych, którzy na co dzień są związani z Centerkiem.

 

7 maja br. w Centrum Konferencyjnym Golden Floor przy ul. Wólczańskiej 178 w Łodzi odbędzie się seminarium „Łodzianie decydują – demokracja uczestnicząca w perspektywie lokalnej”, poświęcone inicjatywie uchwałodawczej oraz szeroko rozumianym kwestiom partycypacji społecznej. W programie seminarium:

Punkt Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej „Centerko” ogłasza nabór ponadgimnazjalnych szkół do udziału w bezpłatnych szkoleniach pt. „Jak tworzyć Szkolne Kluby Wolontariackie?”, których celem jest nabycie podstawowej wiedzy praktycznej z zakresu wolontariatu oraz animowanie niezależnych działań przez grupy uczniowskie z łódzkich szkół. Zajęcia będą prowadzone do grudnia 2014 w Łodzi.

Szanowni Państwo

Klub Sportów Wodnych „ŁÓDŹ-RUDA” jest młodą, ale bardzo prężna organizacją. Nasze dotychczasowe wysiłki by przywrócić dawną świetność Stawów Stefańskiego – największego zbiornika wodnego w mieście – powoli przynoszą efekty i są zauważalne. Dzięki naszym staraniom żagle pojawiły się na Stefańskim po raz pierwszy od kilkunastu lat chcemy pokazać, że „Łódź to również Łódź żeglarska”. We wrześniu 2011 roku zaczęliśmy organizować Pikniki Żeglarskie na Stawach Stefańskiego. Mimo skromnych początków, impreza ta zyskała w środowisku żeglarskim miano jednej z największych tego typu w Łodzi. Mamy nadal wiele pomysłów na promowanie idei żeglarstwa i sportów wodnych w ogóle oraz do ożywienie tradycji żeglarskich w naszym mieście, ale do realizacji naszych pomysłów potrzebujemy partnerów.

Do współorganizatorów i uczestników

Szanowni Państwo


Przed nami kolejna PIRAMIDA DOBREJ WOLI, która z różnych przyczyn realizowana jest w nieco innym terminie, czyli 10 czerwca 2014 roku. Przypomnijmy, że jej głównym celem jest stworzenie płaszczyzny do społecznej integracji osób niepełnosprawnych. Przez kilka godzin, w ruchliwym centrum miasta prezentować będziemy dorobek artystyczny – nasz lub naszych podopiecznych – oraz zapoznamy mieszkańców Łodzi z naszymi placówkami, ośrodkami i stowarzyszeniami. Podpowiemy jak pomóc osobom niepełnosprawnym pozostającym w rodzinnych domach. Zapoznamy zainteresowanych z funkcjonowaniem stowarzyszeń i instytucji powstałych z potrzeby serca, z potrzeby pomocy innym.

IX Piknik Integracyjny „Wszyscy jesteśmy jedną rodziną”

Nazywam się Łukasz Zimnoch-Bednarek.

Jakiś czas temu wystartowałem z własną inicjatywą na portalu POLAK POTRAFI. Zamierzam zorganizować WARSZTATY FOTOGRAFII POLAROIDOWEJ dla dzieci i młodzieży wykluczonej społecznie. Akcję kieruję do osób działających przy Punkcie Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej „Centerko” z Łodzi.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie:

www.polakpotrafi.pl/projekt/polaroid

 

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z akcją i wpierania…

 

Pomóż je zrealizować.

Ty i ja możemy to zrobić 🙂

Świecące za oknem słońce powoduje, że coraz częściej myślimy o zbliżających się wielkimi krokami wakacjach. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej jak co roku pomyślało o dzieciach i młodzieży, którzy najbardziej czekają na ten letni czas i przygotowało bogatą ofertę tanich oraz wartościowych warsztatów tematycznych i spływów w ramach Wakacji z Wartościami 2014r. Każdy znajdzie coś dla siebie – fotograf, sportowiec; miłośnik klocków LEGO, koni i kajaków. Osoby, które interesują się wieloma rzeczami i lubią trudne zadania również znajdą coś dla siebie.

13 czerwca zapraszamy serdecznie na koncert charytatywny Rap dla czterech Łap w klubie Scenografia. Cały dochód z tego koncertu przeznaczony zostanie na naszych podopiecznych, artyści zrzekli się swojego honorarium tak samo jak i klub.