7-8 września br. odbył się w Łodzi MIXER REGIONALNY ŁÓDZKIE 2013. Tym razem odbył się na terenie hali Atlas Arena. W ramach imprezy zagrało wiele bardzo ciekawych zespołów, na koncerty których wstęp był wolny.

 

Mixer Regionalny Łódzkie 2013 to przede wszystkim impreza wystawienniczo – kulturalna wokół hali. Wśród ponad 60 wystawców z całego regionu, głównie przedstawicieli gmin, znalazły się Spółdzielnie Socjalne naszego województwa. Pokazały, jak kreatywni mogą być ludzie nawet w czasach kryzysu, jeżeli dostaną niewielkie wsparcie na uruchomienie działalności gospodarczej. Swoje stoiska pokazały Spółdzielnie Socjalne:

 • Communal service z Brzezin ul. Sienkiewicza 10/12. Spółdzielnię założyły w 2010 roku osoby fizyczne, ale od 2012 do Spółdzielni przystąpiły Gmina Miasto Brzeziny i Gmina Rogów. Ułatwiło to pracę zatrudnionym tam 24 osobom (50% stanowią osoby niepełnosprawne) , a docelowo 50 osobom, gdyż wykonują zadania własne gmin w zakresie gospodarki komunalnej. Latem zamiatają chodniki i ulice, a zimą je odśnieżają, koszą parki, skwery, tereny zielone, wykonują remonty cząstkowe dróg. Segregują też komunalne surowce wtórne.-
 • „Spóła Działa” z Łodzi Al. Piłsudskiego 135, która wykonuje ubranka dla dzieci, usługi graficzne, warsztaty plastyczne.
 • „WSPARCIE”, które prowadzi restauracji-kawiarnię „Biedermeier Bistro” ze Zgierza, działające w Parku Kulturowym Miasta Traczy przy ul. Rembowskiego 1. Spółdzielnia organizuje przyjęcia okolicznościowe, uroczystości rodzinne (komunie, chrzciny, konsolacje), obsługę grup szkoleniowych, catering, a na Jarmarku oferowała pyszny bigos. Prowadzi też hotel dla 15 osób z wynajmem sal na konferencje i szkolenia, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego oraz świadczy usługi opiekuńcze i pralnicze dla osób indywidualnych i placówek całodobowej opieki.
 • Pijalnia świeżo wyciskanych soków „owocni” z Łodzi , która degustacją soków wyciskanych na stoisku zachęcała do odwiedzenia ich pijalni przy ul. Piotrkowskiej 116, która zostanie otwarta 21 września o godzinie 1500.
 • Varia z Łodzi ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich 71/73, która powstała w marcu 2013 r. Firma jest wielobranżowa: oferuje usługi informatyczne (grafika, programowanie), organizację szkoleń, usługi sprzątające, sklep internetowy ze zdrową żywnością (bezglutenową, PKU, dietetyczną itp.) oraz poradami dla środowiska bezglutenowego.
 • LOCUS Biuro Coworkingowe z Łodzi ul. Piotrkowska 276 oferujące małym przedsiębiorcom obsługę kancelaryjno-sekretarską oraz wynajem na godziny w pełni wyposażonych pomieszczeń na biuro, spotkania biznesowe i szkolenia.
 • Restauracja „W te pędy” z Łodzi ul. Traugutta 14 zaprasza na dania wegetariańskie, wegańskie i bezglutenowe (otrzymała certyfikat w projekcie Menu bez glutenu). Oprócz restauracji spółdzielnia prowadzi też sklep ze zdrową, lokalną żywnością i produktami ekologicznymi, catering wegetariański i wegański oraz warsztaty proekologiczne. Planuje też stworzenie „Doliny skrzatów”
 • Dom na Zdrowiu – Prywatny Ośrodek Dziennego Pobytu i Terapii Zajęciowej dla osób starszych i z zaburzeniami demencyjnymi z Łodzi ul Sułkowskiego 60. Zapewniają pakiet zajęć terapeutycznych ćwiczących pamięć, okresowe wizyty lekarzy specjalistów, zajęcia relaksacyjne, posiłki, lampy antydepresyjne.
 • „Renowator Art.” z Łodzi ul. Brzezińska 32 prowadzi renowację, sprzedaż i ręczne zdobienie mebli drewnianych. Usługi zlecone wykonują zarówno dla klientów indywidualnych, jak i wykonują renowacje ław kościelnych konfesjonałów oraz artystyczne zdobienie przedmiotów i mebli. Prowadzą też sklep (tradycyjny i internetowy) z odrestaurowanymi i dekorowanymi meblami oraz przedmiotami wykonanymi przez swoich specjalistów.
 • COLOR TRIPS z Błaszek ul. Kostrzewice 14 oferuje szeroką gamę produktów i nośników reklamowych z miękkiego PCV, takich jak magnesy turystyczne i reklamowe, breloki, obudowy do pendrive’a,  wszywki odzieżowe, kubki.
 • KALETNICZA  SPÓŁDZIELNIA „SKORPIONS” z Piotrkowa Trybunalskiego ul. Wojska Polskiego 85, która pokazała szeroki asortyment toreb, które wykonują. Oprócz wyrobów gotowych (torby na laptopy, sportowe, damskie, turystyczne, saszetki, portfele, kosmetyczki, walizki, nesesery), pracownicy szyją na zamówienie i wykonują wszystkie naprawy kaletnicze.
 • Klubik malucha ZAMKOWA KRAINA z Łodzi ul. Strycharska 20 zapewnia dzieciom w wieku 2,5 do 6 lat wszechstronny rozwój, przyjacielską i domową atmosferę w salach dobrze wyposażonych w pomoce edukacyjne i rozwojowe spełniające wymogi MEN oraz w bezpiecznym, doskonale urządzonym ogrodzie z placem zabaw.

Wyroby swoich podopiecznych pokazały też dwa Zakłady Aktywizacji Zawodowej:

W pobliżu miasteczka wystawienniczego utworzona została Strefa Aktywności, w której znalazło się 5 centrów tematycznych. W centrum  „Ochrona Przyrody” poprzez konkursy, zabawy i gry uczono o ekologii i przyrodzie w woj. łódzkim. Dodatkowymi atrakcjami była wieża wodna i gigantyczne klocki. Za tę ekspozycję odpowiadały: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecny też był nowo powstały Łódzki Odział Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „SALAMANDRA” oraz Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Ściągnęli oni do Łodzi Ekomobil Jeżowóz z Białegostoku, który rozszerzył program mobilnej edukacji ekologicznej na całą Polskę. Prezentował np. biedronki w formie zarówno imago (dorosłej), jak i larwalnej.
Informując o aktywności organizacji pozarządowych, nie można pominąć obecnej w świadomości wszystkich Łodzian Fundacji Filmowej „SE-MA-FOR”, która animowała zabawy dzieci, obecnych na Jarmarku.