Drukuj
2013
NR 3

W dniu 23.06.2013 roku, czyli w Dzień Ojca,Rada Osiedla Ruda zorganizowała II Piknik Rodzinny. Impreza odbyła się nad Stawami Stefańskiego przy Klubie Sportów Wodnych „ŁÓDŹ – RUDA”, który wychowuje kolejne pokolenia Łodzian. W godzinach od 13 do 21 odbyły się występy: dzieci ze szkół Rudy, członków chóru Harmonia, Orkiestry z Góry Św. Małgorzaty koło Łęczycy, teatrzyku „Przytul Mnie”,

pokazy Tai chi i samoobrony oraz zespołu Alegorya.

Rada Osiedla nie zapomniała również o przygotowaniu obchodów 90 rocznicy uzyskania praw miejskich przez Rudę. Obecnie Ruda jest dzielnicą Łodzi, ale jeszcze niedawno była samodzielnym miasteczkiem obok dużego sąsiada. Przypomniała to wystawa zdjęć Rudy z różnych lat, opracowana i wykonana przez pana Stanisława Baranowskiego z „Klubu Sympatyków Rudy Pabianickiej”.

Należy przypomnieć, że na Rudzie wychowywali się nie tylko mieszkańcy Łodzi, ale również „obywatele świata”, o których opowiadają sami mieszkańcy Rudy i członkowie „Klubu Sympatyków Rudy Pabianickiej”, np. o Sławomirze Mikuri z Ambasady Kenii w Warszawie, który jest synem Kenijczyka i Rudzianki Irminy Tomaszczyk.

W trakcie festynu miały miejsce wydarzenia towarzyszące programowi artystycznemu przygotowanemu przez Radę Osiedla Ruda. Między innymi dla najmłodszych uczestników festynu: dmuchane zjeżdżalnie, basen z piłkami, w których po wodzie biegały dzieci. Dzieci mogły mieć także pomalowane buzie, albo być całkowicie przemalowane na różne zwierzątka: pieski, kotki, lub owady np. motylki. Szczep Słoneczni – Oddział Związku Harcerstwa Polskiego z Rudy – w składzie: Gromada Kuźnickiej, Drużyna przy Parafii oraz drużyna przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Bogdanowicach proponowały najmłodszym uczestnikom pikniku różne gry i zabawy.

Tatusiowie mogli odwiedzić z dziećmi wioskę słowiańską, prowadzoną przez pasjonatów z Rodu Dębowego Liścia z Rudy. Cała inscenizacja odbywała się w bogatej historycznie scenerii pośród namiotów oraz przedmiotów zrekonstruowanych według ikonografii i źródeł historycznych. Ród Dębowego Liścia proponował dzieciom np. strzelanie z łuku, czy rzut włócznią, albo toporem. Mamusie mogły obserwować pokazy rzemiosła, w czasie których wykonywane były ozdoby i biżuteria oraz mogły przyjrzeć się wełnianym krajkom odzieży i wyrobom skórzanym tamtego okresu.

W dzisiejszym, z reguły „nadrealnym” i „za szybkim” świecie, w dużej mierze umieszczonym w wirtualnej rzeczywistości, taka forma zabawy pozwoliła wsiąść w niewirtualny wehikuł czasu, skonstruowany z rzeczywistej wiedzy. Można było spędzić czas z rodziną, przenosząc się do lat naszych ojców i dziadów. Do czasów narodzin Państwa Polskiego i okresu chrystianizacji, aby poznać jednocześnie zwyczaje, wierzenia, kulturę materialną i niematerialną. Do czasów kiedy ziemie porastały nieprzebyte puszce pełne dzikiego zwierza, a dym wydobywający się z chat niósł zapach kaszy i świeżego chleba. Zobaczyć, jak wyglądała „sielanka” codziennego życia Słowian.

 

Atrakcją przeznaczoną dla wszystkich obywateli społeczności lokalnej był pokaz szukającego narkotyków czworonożnego członka Oddziału Prewencji Straży Miejskiej w Łodzi, czyli „Majora” czeskiej rasy Chodsky Pres. Jest to coraz popularniejsza rasa we wszystkich służbach, ze względu na swoje zdolności, obowiązkowość i spokojny charakter.

W związku z nocą kupały na zakończenie festynu odbyły się konkurs wianków i pokaz ognia, a także śpiewane były szanty Ligi Morskiej i Rzecznej.