Drukuj
2013
NR 3

 1  W dniach 18-19 maja 2013 roku na Stawach Stefańskiego odbył się „IV piknik żeglarski” zorganizowany przez Klub Żeglarski OPTY z Pałacu Młodzieży im Juliana Tuwima, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Klub Sportów Wodnych „ŁÓDŹ – RUDA”. Piknik ten był uroczystym otwarciem sezony żeglarskiego 2013, na które zaproszono społeczność lokalną.

 

Wszyscy mogli przyjemnie spędzić wolny czas nad wodą. Z rozmowy z Prezesem Klubu Sportów Wodnych „ŁÓDŹ – RUDA” przy Radzie Osiedla Ruda oraz w-ce prezesem Łódzkiego Okręgowego Związku Żeglarskiego panem Mariuszem Jakielem dowiedzieliśmy się, że: „Stawy Stefańskiego są największym akwenem wodnym w mieście. Kiedyś na Stawach Stefańskiego odbywały się różne imprezy i chcąc przywrócić starą świetność tego miejsca wraz ze znajomymi z Klubu wpadłem na pomysł organizowania pikników żeglarskich, które odbywają się dwa razy do roku: na rozpoczęcie i zakończenie sezonu.


Impreza żeglarska ma na celu przywrócenie dawnej świetności Stawów Stefańskiego i świadomości społecznej dotyczącej funkcjonowania tego akwenu wodnego” „Żeglarstwo jest stosunkowo popularnym sportem uprawianym w Łodzi i nie tylko. Na imprezach żeglarskich najwięcej żeglarzy z miast, które mają małe akweny wodne jest właśnie z Łodzi. Bardzo prosto można to sprawdzić po numerach rejestracyjnych samochodów. Pan prezes uważa także, że „Żeglarstwo wychowuje poprzez poznawanie jego etosu, poprzez poznawanie zwyczajów żeglarskich nawet najtrudniejszą młodzież i jest bardzo fajną alternatywą spędzania czasu”. „Żeglarstwo może wychowywać jeśli trafi się na dobrego wychowawcę”. Oczywiście żeglarstwo to oprócz rekreacji również regaty. Otwarcie sezonu żeglarski nie mógł się odbyć bez takich wyścigów. Uczestnicy startowali w kilku kategoriach: IV Regaty dzieci w klasie Optymist wygrali: pierwsze miejsce – Alicja Pyt, drugie e – Julia Napadłek, trzecie Daniel Krzyżański.


Dla osób, które przyszły kibicować uczestnikom regat, lub tylko rekreacyjnie wybrały się na wycieczkę, wystąpiły różne zespoły, a wśród nich grupa „Piranie” z VI LO oraz teatrzyk Katarzyny Tarkowskiej w „Bajce o Królu Leonie”. W tym samym czasie w Łodzi odbywało się wiele imprez: w dniach 10-19 maja Festiwal Czterech Kultur, w dniach 13-19 maja Łódzkie Juwenalia, a w nocy z 18/19 maja „Noc muzeów”. Mimo to żeglarstwo okazało się przyjemną, międzynarodową alternatywą spędzenia wolnego czasu. Na piknik dotarli nawet przedstawiciele młodego pokolenia z Ukrainy i Arabii Saudyjskiej. Młodzi Arabowie zapytani, dlaczego wybrali właśnie tą imprezę, odpowiedzieli że „zachwyca ich wyjątkowy klimat miejsca i piękne jezioro, jezioro które tworzy wyjątkowość tego miejsca”.IV Regaty Kajakowe mieszkańców o Puchar Prezydenta Miasta wygrali: pierwsze miejsce – Bartłomiej Marczak, Dawid Jurga – osada ŁÓDZ SKI TEAM I z czasem 9,13 min., drugie miejsce – Adam Stępniak, Piotr Gadula – osada ARCTICA z czasem 9,15 min, trzecie miejsce – Kamil Bogusiak, Jarosław Lara – osada RUDA ZEGAR – z czasem 9,21 min I Regaty Kajakowe ŻAKÓW: w kategorii K2 osady kobiet Ewelina Wodzyńska, Ewelina Graczyk – Uniwersytet Medyczny; w kategorii K2 osady mężczyzn Damian Krajewski, Wojciech Walczak – Uniwersytet Medyczny z czasem 9,41 min., Mateusz Gajewski, Adrian Hebda – Politechnika Łódzka z czasem 10,08 min., Patryk Zolasa, Sebastian Krych – Politechnika Łódzka z czasem 10,16 min.; w kategorii K2 osady mieszane   Katarzyna Gajewska, Janusz Makowski – Politechnika Łódzka oraz Wioletta Nawrot, Maciej Orpel – Politechnika Łódzka. Organizatorzy ufundowali też nagrody specjalne dla: Elżbiety Stolarek – kobiety z najlepszym czasem; Wojciecha Salamona – najstarszego uczestnika regat (lat 70); Borysa Jóźwiaka – najmłodszy uczestnik regat (lat 10).