Znów stanąłem na rozstaju

Rozejrzałem się po kraju

Jedna droga idzie w lewo

Lecz na środku gnije drzewo

Druga w prawo wprost do nieba

Ale czy nam tego trzeba

A na środku szczeka Burek

Tną przecinki od podwórek

 

 

 

 

 

 

 

24.03.2013 w Łodzi w rotundzie galerii handlowej Manufaktury w ramach finału corocznej kampanii PROCENT DLA ŁODZI odbyła się impreza promująca organizacje pożytku publicznego funkcjonujące na terenie Łodzi.

 

Dziś już z pewnością możemy powiedzieć pięć lat minęło „jak jeden dzień”. Myślę tutaj oczywiście o pięciu latach ciężkiej i pożytecznej pracy społeczników związanych z fundacją „Kocia Mama”, której szefową, bo tak o sobie mówi autorka sukcesu tej organizacji pozarządowej, jest pani Iza Milińska.

 

 

Motto tej opowieści:

 

„ Obyśmy się nie znaleźli z ręką w przysłowiowym małym pojemniku używanym do celów higieny intymnej”

 

 

Jezusek Palmowy ( Lipowy lub Dębowy; Osiołek Palmowy) – drewniana figura Chrystusa na osiołku, wożona na podstawie-wózku podczas uroczystej procesji w Niedzielę Palmową.

 

Skorupka jaja ma skład zbliżony do marmuru, a jej jajowaty kształt sprawia, że jest bardzo odporna na wstrząsy i zgniecenia w stosunku do swojej grubości. Według legendy włoski architekt Fillippo Brunolleschi w 1420 roku zaprojektował kopułę bazyliki we Florencji wzorując się na kształcie jaja kurzego.

 

Demokracja rodzi się na dole, ale do kraju, który stworzył dugą demokrację na świecie, po latach zaboru i okupacji została ona wprowadzona

 

od góry i bardzo powoli schodzi na dół. Do ludzi zaczyna docierać świadomość, że to oni są gospodarzami terenu na którym żyją i właścicielami dobra wspólnego, które ich otacza. Że o to dobro wszyscy muszą dbać. Zaczynają rozmawiać o tym ze sobą, a potem chcą iść z tym do władz. Nie tylko ze sprawami, które ich bolą.

Konsultacje społeczne w Łodzi wciąż są w powijakach i uczą się ich obie strony. Ostatnio społecznikom nauka dialogu idzie dużo szybciej. Zdecydowanie lepiej wychodzą rozmowy z mieszkańcami urzędnikom z wyboru, niż tym z mianowania. Prezentujemy relacje z dwóch spotkań przedstawicieli władzy ze społecznikami i mieszkańcami naszego miasta.

W marcu w Dużej Sali Obrad Urzędu Miasta Łodzi odbyło się spotkanie przedstawicieli Rad Osiedli Miasta Łodzi z Zarządem Dróg i Transportu (ZDiT) mieszczącym się na ulicy Piotrkowskiej 175.

 

 

W dawnych czasach Święta Wielkiej Nocy rozpoczynały się już na miesiąc przed Wielkim tygodniem. Pastusi i oborowi oglądali bydło, trzodę i drób, wybierając sztuki przeznaczone na święta. Z pobliskiej parafii przybywał kwestor by odebrać przeznaczone dla kościoła sztuki. Na tydzień przed Niedzielą Palmową służba pod nadzorem Pani Domu dokładnie sprzątała cały dwór. W Niedzielę Palmową cała rodzina udawała się do kościoła. Panie ubrane w odświętne sukienki, panowie w odświętnych frakach.

 

 

Po poście pełnym zadumy i węglowodanów przychodzi to, co Polacy lubią najbardziej – biesiadowanie. Ale Święta Wielkanocne są inne niż Boże Narodzenie. Dzień jest już dłuższy i nie trzeba tańcem mobilizować organizmów i hormonów do działania. Możemy z radością powitać budzenie się nowego życia. Symbolizują to jajka, będące kwintesencją nowego, odradzającego się życia oraz woda, zmywająca to co stare i złe, dająca moc do rośnięcia roślinom i siłę zwierzętom. Przecież woda stanowi 70,

 

Od lat słucham opisu dziejów naszych przodków. I nieodparcie mam wrażenie, że nasza historia jest opisywana przez obce mocarstwa, na ich życzenie, albo żeby im się przypodobać. Powtarzana „w nieskończoność” diagnoza naszego społeczeństwa nie jest optymistyczna. Nie dziwi mnie już, że jak tylko otworzono granice, młodzież zaczęła wyjeżdżać z zamiarem, „że nigdy ty już nie powróci”.