Leci orzeł biały
Dumny z polskiej chwały
Iskry mu spadają
Bo cugu nie mają

Pojawienie się Ruchu Palikota jest dowodem na to, że „podkowy polityczne” pokazują nierównowagę wśród rządzących u nas partii.

Automatyczne sterowanie

 

Ręczne sterowanie

 

Jednak taki asymetryczny układ trwa zbyt długo. Sugeruje to, że problem nie jest tak „płaski”, jak można by się tego spodziewać. Być może mają na to wpływ również Związki Zawodowe i Związki Pracodawców. Dlatego należy tu dodać drugą „związkową podkowę”.

 

Związki Zawodowe w Polsce powstały w dużych, państwowych zakładach pracy, w okresie gdy Rząd (a właściwie PZPR) był jedynym pracodawcom. Umowy o pracę były więc jednakowe dla całego kraju, a związkowcy mieli etaty w reprezentowanych przez siebie zakładach. Nie są więc zainteresowane elastycznymi formami zatrudnienia, które trzeba negocjować w każdym zakładzie indywidualnie. Mogłoby się to skończyć wyjściem z zakładów pracy na zasadzie świadczenia usług swoim członkom ze składek wpłacanych przez nich, tak jak to jest rozwiązane w krajach zachodniej Europy. Związki Zawodowe walczą więc o utrzymanie automatycznego sterowania układem pracy.

 

Związki Pracodawców, jak to wcześniej pisałem, były tworzone w oparciu o przedsiębiorstwa nomenklaturowe (20 lat minęło, więc przypomnę młodym, że powstawały w okresie przemian, przejmowania firm państwowych przez działaczy PZPR) związane z działaczami lewicowymi. Nie miały wsparcia politycznego i negatywną prasę. Nikt nigdy nie mówił, że polski pracodawca daje miejsca pracy. Byli traktowani jak krwiopijcy, na których trzeba ciężko pracować. Wszyscy czekali na pieniądze ze starej Unii Europejskiej. Do dziś zmieniło się tylko to, że dzięki olbrzymiej ilości małych firm, a nawet w pewnym okresie wymuszania samozatrudnienia, polski przedsiębiorca przestał być postrzegany gorzej od zagranicznego, bo nie wywozi podatku do kraju inwestora. Ale nadal czekamy wyłącznie na inwestycja zagraniczne (teraz też z USA i Chin), a nasi pracodawcy nie mają wsparcia społecznego.

 

Zapewne należy tu również dodać Organizacje Religijne, z założenia dążące do automatycznego sterowania. Polska nie jest państwem ortodoksyjnym, ale niektóre Stowarzyszenia bardzo starają się wpływać na politykę, a nawet wspierać określoną partię polityczną.

Kontynuując cykl artykułów dotyczących kosztów utrzymania lokali przez organizacje pozarządowe, w tym numerze analizujemy problem podatków od nieruchomości. Z pisma Dyrektora Wydziału Finansowego  pani Agnieszki Szczepaniak wynika, że zwolnienie przez Zarząd Miasta z podatku od nieruchomości w lokalach wynajmowanych organizacjom działającym na rzecz Miasta, może uzyskać wyłącznie organizacja pożytku publicznego i to wyłącznie na działalność nieodpłatną. Jest to decyzja przedmiotowo-podmiotowa (czy jakaś organizacja wie, co to znaczy; czy jest to opisane

 

W dniu 20 grudnia 2012 roku, w Jagiellońskim Ośrodku Kultury w Łodzi odbyła się pierwsza wigilia ekumeniczna. To bożonarodzeniowe spotkanie zostało zorganizowane w ramach zadania publicznego „Aktywność Społeczna promująca integrację wewnątrz i międzypokoleniową” realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków

 

To około 2 letnia kotka rasy europejskiej, odrobaczona, wysterylizowana z książeczką zdrowia. Fifi jest bardzo proludzka. Z całą pewnością nie nadaje się do domu z małymi dziećmi, psem i lepiej, gdyby była jedynym kotem, na którym skupi się uwaga opiekuna (niewykluczone, że z czasem zaaklimatyzuje się w środowisku z innymi kotami, ale dla jej komfortu psychicznego lepiej, żeby kolejne koty dopiero dochodziły).

 

Rozwój techniki spowodował, że w bogatych krajach powojenne pokolenie lat sześćdziesiątych stało się pierwszym pokoleniem w historii Ziemi, które miało pod dostatkiem żywności. Nałożyła się na to masowa produkcja głęboko przetworzonej żywności, do której zaczęto dodawać coraz więcej zamienników, sztucznych substancji zapachowych i smakowych. Jednocześnie rozwój mechanizacji w pracy, motoryzacji, telewizji, a następnie informatyzacji spowodowały, że wszyscy zaczęli się mniej ruszać. Np. w Stanach Zjednoczonych od hipisów rozpoczął się problem z nadwagą, który rozlał się na cały świat.

 

 

Przyroda ma olbrzymie znaczenie nie tylko w życiu każdego człowieka, ale również w egzystencji całej kuli ziemskiej. Każde ścięte drzewo, szczególnie w mieście, ale nie tylko, to ubytek tlenu w powietrzu, potrzebnego dla okolicznych mieszkańców. Często niestety wycina się wieloletnie drzewa z błahych powodów, np. bo nie pasują do nowoczesnego wystroju architektonicznego budynków.

 

 

Fundacja Kocia Mama generalnie opiekuje się kotami, taki jest najważniejszy cel statutowy, idea i sens działania. Jednak przez lata pomagając kotom miałam przyjemność poznać podobnych do mnie pasjonatów. Nie wszyscy znają koty i chcą się nimi opiekować.

 

 

W dniu 06.02.2013r w siedzibie Stowarzyszenia „Pomost” odbyło się półroczne spotkanie koordynatorów wolontariatu pt. „Świętujmy razem!”

 

Po krótkim zapoznaniu z aktualną sytuacją PPPW „Centerko”, przedstawieniu się koordynatorów oraz ćwiczeniach na rozgrzewkę,

 

uczestnicy mieli za zadanie w dwóch grupach zaplanować imprezę integracyjną z wolontariuszami na przykładzie „Spotkania ze Sztuką” z okazji 5-tej rocznicy istnienia PPPW.

 

Z okazji 5-lecia działania Fundacji Kocia Mama, 8 marca o godzinie 18.00 w Pałacu Młodzieży w Łodzi przy ul. Wyszyńskiego 86 odbędzie się Koncert pod hasłem KOTOMANIA, na który mamy przyjemność zaprosić wszystkich przyjaciół Fundacji i sympatyków kotów.

 

 

Jestem bardzo dumna i jest to wielki zaszczyt, że patronat honorowy nad całą imprezą objęli minister Krzysztof Kwiatkowski i poseł Marcin Witko, a patronat medialny – Magazyn Kocie Sprawy, Gazeta Wyborcza, Tv Toya, Ret1Sat i Radio Parada, organizatorem imprezy jest Fundacja Kocia Mama i Pałac Młodzieży.

5 lat to czas, który upłynął nam bardzo szybko. Zaczęło się niewinnie – od grupy opiekunek kotów, a skończyło na Fundacji, o której głośno na każdej płaszczyźnie życia. Fundacja Kocia Mama stała się wizytówką miasta, ambasadorem fachowości, kompetencji, ogromnej pracy wykonywanej codziennie na rzecz kotów.

W Łodzi nie ma już osoby, dla której ta nazwa byłaby obca.

 

Plan Koncertu jest bogaty:

Będą wystawy prac dzieci z Pracowni Plastycznej Pałacu Młodzieży pod wspólnym tytułem „Kot z moich snów”.

Na aukcję na rzecz kotów swoje prace przeznaczą także dzieci ze Szkoły Przyszpitalnej nr 2 w Łodzi – szczególne nam bliski oddział maluchów z Centrum Zdrowia Matki Polki. Tematem prac jest „Magiczny świat kotów”.

Kolejną atrakcją będzie wystawa fotografii Bogdana Rogulskiego pt. „Koci świat”.

Wszystkie te prace będzie można nabyć na aukcjach, bo powstały właśnie z myślą o wsparciu działania FKM, aby tą drogą zgromadzić fundusze na leczenie kotów.

Piękny to gest ze strony artystów, zarówno małych jak i dużych, zdrowych i chorych, że chcą dołożyć cegiełkę na rzecz kotów bezdomnych.

Będziemy także zapraszać do naszego kociego kiermaszu, gdzie będzie można nabyć niepowtarzalne rękodzieła wykonane przez uzdolnione wolontariuszki.

Będą też występy zespołów młodzieżowych oraz układy taneczne przygotowane specjalnie z myślą o kotach.

Jedną z atrakcji będzie wybór Kotomana Roku.

 

Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich kociarzy, sympatyków kotów oraz przyjaciół Fundacji Kocia Mama na Koncert.

 

Mam nadzieję, że KOTOMANIA spodoba się wszystkim.

 

Z poważaniem

Szefowa Fundacji Kocia Mama – Iza Milińska