Biografia Dominika Zamara

PDF pageEmail pagePrint page

biografia1Dominika Zamara urodziła się 11 sierpnia 1981 roku we Wrocławiu.

W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, na wydziale wokalnym w klasie prof. Barbary Ewy Werner.

Otrzymała stypendium na roczną naukę w konserwatorium muzycznym w Weronie i kształciła tam swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto, takich jak: Bruno Pola, Alida Ferrarini, Mirella Freni, Alessandra Althoff-Pugliese i in.

Współpracuje z licznymi agencjami artystycznymi w całej Europie i Stanach Zjednoczonych.

Jej kariera rozpoczęła się w 2008 roku. Odbyła tournee po Francji z wybitnym francuskim organistą Fabrice Pitrois. Zaśpiewała także w Teatrze Narodowym w Czarnogórze (Montenegro) w obecności prezydenta tego kraju. Występ transmitowany był przez telewizję.

W 2009 roku zadebiutowała we Włoszech. Zaśpiewała w Padwie partię Mimi w operze Pucciniego „Cyganeria” oraz partię Giorgietty w operze „Płaszcz” („Il tabarro”), pierwszej części tzw. „Tryptyku”. Wzięła udział w licznych koncertach z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod batutą włoskiego dyrygenta, Maestro Enrico De Mori.

W 2010 roku koncertowała w Wiedniu, śpiewając recitale z pianistą Cezarym Kwapiszem. Repertuar stanowiły włoskie arie operowe oraz pieśni polskich kompozytorów romantycznych.

Wykonywała również dzieła sakralne „Gloria” i „Laudate pueri” Antonio Vivaldiego, koncertując w wielu miastach Włoch z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Maestro Paolo Fumei.

W 2011 roku zaśpiewała główną partię w światowej premierze opery „Tramonto” Gaetano Coronaro, pod dyrekcją Maestro Stefano Carliniego, w Teatro Olimpico w mieście Vicenza we Włoszech. Śpiewała też liczne koncerty, recitale i partie operowe w wielu krajach Europy: w Hiszpanii, we Włoszech, w Polsce, Szwajcarii, Austrii i Francji. Zaśpiewała min. partię Silvii w operze „Zanetto” skomponowanej przez Pietro Mascagniego.

W 2012 roku zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych, w Warner Grand Theater w Los Angeles, występując wspólnie z kompozytorką Marią Newman i orkiestrą kameralną z Holywood. Koncertowała także w Malibu, Nowym Jorku oraz w Eureka Springs w stanie Arkansas z międzynarodową orkiestrą symfoniczną pod batutą dyrygenta Thomasa
Chun-yu Chena – podczas tamtejszego festiwalu muzyki klasycznej.

W 2013 roku koncertowała Rzymie w Teatro Orione – koncert był transmitowany przez telewizję oraz w Bazylice Padre Pio w Pietrelcina. Wykonywała utwory muzyki sakralnej wraz z Maestro Vince Tempera.

W Wiedniu, podczas wielkiej gali rozdania Złotych Sów, nagród przyznawanych przez Klub Inteligencji Polskiej, zwanych Polonijnymi Oskarami, została uhonorowana Złotą Sową w kategorii muzyki klasycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Zaśpiewała we Włoszech partię Rozyny w operze Gioacclllno Rossiniego „Cyrulik sewilski”.

Odbyła tournee po Stanach Zjednoczonych wspólnie z gitarzystą klasycznym. prof. Stanleyem Alexandrowiczem. Wykonywała arie operowe w aranżacji na gitarę klasyczną oraz muzykę współczesną. Trasa koncertowa objęła m.in. takie miasta, jak: Nowy Jork, Boston, Waszyngton, Filadelfia, Princeton. Baltimore. Zaśpiewała z orkiestry symfonicznej w Dallas, w stanie Teksas, w ramach CICA Musie Festival, wykonując arie Pucciniego.

We wrześniu 2013 roku zadebiutowała w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Nowym Jorku, w Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 instrumentów. Koncert poprowadził znany aktor, reżyser i producent Kevin Spacey.

Śpiewała główną partię w operze „La serva padrona” Giovanniego Battisty Pergolesi, wykonując ją w wielu teatrach operowych we Włoszech, z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Maestro Claudio Colmaneta.

Otrzymała w Morcone międzynarodową nagrodę Ojca Pio za osiągnięcia artystyczne.

W 2014 roku zaśpiewała główną partię we współczesnej operze Vincenzo Faggiano pt. „La Serva di Padova” w Teatro Verdi w Padwie.

Nagrała dla włoskiej telewizji Cremona 1 płytę DVD z „Laudate Pueri” Vivaldiego oraz „Exultate, jubilate” Mozarta z orkiestrą La Certosa pod dyrekcja Maestro Paolo Fumei.

Zaśpiewała podczas festiwalu muzyki klasycznej Evmelia w Grecji wraz z pianistą Ramzi Shomali.

Koncertowała ze „Stabat Mater” Pergolesiego w kościołach we Włoszech wspólnie z orkiestrą La Certosa.

Otrzymała w Cremonie nagrodą A.N.L.A.I. Stradivari za płytę DVD z muzyką Vivaldiego i Mozarta.

Zaśpiewała w New Jersey z Baroque Orchestra pod dyrekcją Roberta W. Buttsa. Towarzyszył jej kompozytor z Watykanu, ksiądz Mons Frisiua.

Zadebiutowała w Meksyku w Sala Manual Pomce, uchodzącej za najbardziej prestiżową salę koncertową Ameryki Łacińskiej, wraz z pianistą Alejandro Barranon.

Nagrała dla Edit Musie Itały i wydała we Włoszech dwie płyty.

Pracuje również jako docent śpiewu solowego na włoskiej Accademia Musicale „La Certosa” w Giavera dei Montello.

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast