Zoom na Rady

PDF pageEmail pagePrint page

Drugi dzień konferencji rozpoczął się spotkaniami z władzami Urzędu Miasta Legionowo. Słowami ” Dojrzali – Wspaniali” powitali gości: Ewa Milner-Kochańska – Koordynatorka Miejskiej Rady Seniorów w Legionowie, Roman Smogorzewski – Prezydent Miasta Legionowo i Roman Biskupski – Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Legionowie.

Następnie Dobrymi praktykami rad seniorów w projektowaniu usług społecznych dla osób starszych podzielił się Roman Biskupski – Przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów w Legionowie

Formalnie istnieją 2 rodzaje Rad Seniorów

 • Powołane przez Prezydenta na podstawie uchwały prezydenta
 • Powołane później na podstawie ustawy

Ale jedne i drugie mają za zadanie konsultować i inicjować zadania gminy dotyczące seniorów. Uważają, że obecnie ważny jest rozwój teleopieki i telemedycyny. Obserwowali Koszalin i starają się zejście ze 150 zł do 30 zł od osoby. Studiują dokumenty, gdzie mogą uzyskać wsparcie, ale są problemy z obsługą projektów, księgowości. Trudno skupić wokół Rady osoby kompetentne.

Opracowali strategię dla seniorów miasta Legionowo „Partnerstwo pracodawców, samorządu i seniorów” i już mają wszystko opisane. Jak coś nie jest napisane w planie działania organizacji pozarządowych Urzędu Miasta, to zadanie nie może być realizowanie. Trzeba aby Rady Organizacji Pozarządowych wpisały to w swoje plany. Ściśle współpracują z Klubem Sportowym, który daje seniorom bilety za darmo, a seniorzy założyli Klub Kibica.

Rada nie ma żadnych pieniędzy. Trzeba się łączyć, aby wymieniać się informacjami, a nie wyważać otwarte drzwi. Próbują  to zrobić i dlatego zapisali się do Porozumienia Rad Seniorów w Krakowie.

Tryb konsultacji i uchwalania strategii polityki senioralnej na terenie Gminy Legionowo omówiła Danuta Szczepanik – Sekretarz Miasta Legionowo. Przypomniała, że konsultacje muszą być prowadzone wg uchwały i nie ma tu dowolności. Muszą być zachowane tryby: obowiązkowy i fakultatywny.

Miasto bierze udział w programach „Obywatele dla demokracji” oraz korzysta ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Ewa Milner-Kochańska – Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych przedstawiła programy, jakie gmina realizuje na rzecz swoich mieszkańców:

 1. Prelekcje na temat budowy jelita grubego i jego wpływ na zachowanie zdrowia.
 2. Prelekcje na temat kardiologii, EKG, cholesterolu, cukru, elektrolitów.
 3. Szczepienia, np. przeciw grypie.
 4. Rehabilitacja 50+ + diagnostyka:  5-krotna nauka ćwiczeń rehabilitacyjnych,  które należy wykonywania w domu.
 5. 10 masaży limfatycznych po leczeniu raka piersi.
 6. Zakupiono 3 defibrylatory i w ciągu 9 lat przeszkolili 3 tys. osób.
 7. Porady dietetyka.
 8. Koperta życia dla każdego seniora.
 9. Siłownie plenerowe dla seniora „od juniora do seniora”
 10. Organizują „Dzień Sąsiada”.

Następnie   Ewa Sobierajska, Główny Specjalista ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi dodała,  że na podstawie ustawy o działalności lokalnej z 2010 r. Gmina dofinansowuje projekty do 25 tys. zł i wsparcie to dotarło już do 85% mieszkańców, finansowo lub dało pracę. Jeżeli projekt ma poparcie 25 osób mieszkających na terenie projektu, może liczyć na wsparcie.

I zabrała nas na spacer po mieście. Obejrzeliśmy siłownię plenerową przy Ratuszu – przykład przestrzeni współtworzonej przez Radę Seniorów, Legionowskiego Centrum Wolontariatu i wspaniałą halę sportową.

Nasz pobyt w Legionowie zakończył program artystyczny w Miejskim Ośrodku Kultury:

 • Integracyjna sesja zdjęciowa
 • Spotkania literackie: Tadeusz Szulc – autor książki „Legionowo Przystanek dawniej i dziś” i – Witold Hass – lokalny poeta
 • Występ chóru Belcanto i Erin.

Jerzy Dauksza

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast