Wyzwania polityki senioralnej

PDF pageEmail pagePrint page

Prezes REAS Kazimierz Kirejczyk, dr Władysław Brzeski, dr Edward Kozłowski przedstawili „Modelowe rozwiązanie problemów mieszkaniowych seniorów: koncepcje teoretyczne i przykłady rozwiązań praktycznych”.

W pięciu dużych miastach powstaje 25% mieszkań  na obrzeżach metropolii, dlatego duże miasta się starzeją. Seniorzy wolą zostawać na swoim, ale ich mieszkania są nieprzystosowane dla seniorów. Taniej jest zbudować przystosowane mieszkania, niż przystosowywać istniejące, ale to wiązałoby się z przeprowadzką seniorów. Taniej byłoby, gdyby seniorów gromadzić np. w Domach Opieki 1 osoba obsługuje 12 seniorów. Ale to powoduje wykluczenie społeczne.

Śródmieścia się starzeją. Tam powinni mieszkać ludzie, którzy tam pracują, ale tak nie jest. Kto ma utrzymać funkcje społeczne. Nowe domy powinny być od razy dostosowane dla osób starszych. Dlatego trzeba rozwijać doradztwo mieszkaniowe.

Przez 40 lat staraliśmy się rozbić strukturę wielopokoleniową, a teraz doszliśmy do wniosku, że rodzina wielopokoleniowa jest najlepsza.

Niemcy wynajmują mieszkania, a inwestują w fundusz emerytalny. Polacy inwestują w mieszkania.

W Wielkiej Brytanii domy dla seniorów wielobudynkowe dla wielu poziomów sprawnych i niesprawny: samodzielne, samodzielne ale wspomagane, niesamodzielne. Płacą więcej, ale przy wzroście zapotrzebowania na pomoc cena nie rośnie. Jest stała.

W Holandia student w domu opieki miesza za darmo. Ma 30 godzin do odpracowania, np. pomoc przy komputerze.

W Singapurze mieszkania dla seniorów częścią wielofunkcyjnego domu (w środku blokowiska).

Czy u nas seniorzy chcieliby mieszkać? W Katowicach na wielopokoleniowym osiedlu filarem jest szkoła, zespół obiektów sportowych i dom opieki z widokiem na dzieci. Wszyscy pensjonariusza chcą mieszkać od strony szkoły, a nie tam, gdzie cisza.

Prof. dr hab. Wojciech Nowiak z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Skeypie z Norwegii zaprezentował „Reaktywację zawodową osób starszych. Doświadczenia Norwegii”

W tym kraju pracodawca nie może zwolnić pracownika do siedemdziesiątego roku życia. Emeryci chcą przesunąć ten wiek do 75 roku. Gdy emeryt pracuje, to ma płacone zwolnienia i wsparcie dla bezrobotnych. Od 2011 r. znacznie spadła zachorowalność emerytów.

 

Po przerwie przedstawiciele organizacji poznańskich przedstawili dokładniej działania na rzecz seniorów w stolicy Wielkopolski:

 

Konferencję zakończyły Obrady Okrągłego Stołu z udziałem:

  1. Zdzisław Czerwiński – Zastępca Przewodniczącego Warszawskiej Rady Seniorów
  2. Dr Helena Hrapkiewicz – Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Katowice
  3. Krystyna Lewkowicz – Przewodnicząca Obywatelskiego Parlamentu Seniorów
  4. Barbara Szafraniec – Przewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Seniorów, Wiceprzewodnicząca Rady Krakowskich Seniorów
  5. Janina Tropisz – Przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów w Łodzi i Członek Zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Seniorów
  6. Małgorzata Zwiercan – Przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP.

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast