Wspólnie łatwiej

PDF pageEmail pagePrint page

Zazielenienie kamienic śródmieścia Łodzi i uporządkowanie zieleni na terenie osiedli, to uroda miasta, zdrowie i integracja mieszkańców. Rozbudowane prawo budowlane bardzo utrudnia wszelkie inicjatywy społeczne, bez których koszty inwestycji będą wysokie i krótkotrwałe. Rozpoczynamy druk fotoprzewodnika, który pokaże mieszkańcom, jak mogą aktywnie uporządkować swoje podwórko, współpracując z koniecznymi urzędami. Jak zdobywać środki i jak obniżać koszty. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do współpracy organizacyjnej (prezentacje projektów zagospodarowania podwórek i placów zabaw) i finansowej pilotowanego przez naszą Fundację projektu „Zielone Podwórka”.

Pomimo naszego zaangażowania, samą pracą wolontarystyczną nie pokażemy rozwiązań innych miast, nie zmobilizujemy mieszkańców do aktywności, nie skłonimy władz do zmiany mentalności, nie rozkręcimy wielkiego i bardzo obiecującego rynku zbytu dla produktów ogrodniczych. Będą potrzebne różnorodne rośliny i mała architektura (huśtawki, zjeżdżalnie, piaskownice i inne zabawki dla dzieci, ławeczki, stoliki, fontanny, kosze itp.).

Wsparcie finansowe chcemy przeznaczyć na założenie czteroosobowego zespołu redakcyjnego, składającego się z osób z II grupą inwalidzką (redaktor, prawnik, informatyk, pracownik techniczny), którzy będą odpowiadali za przygotowanie materiałów i ich publikację w Internecie, druk gazety papierowej, dostarczanie jej do zarządów nieruchomości (komitetów osiedlowych, administracji, spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot) i zbieranie informacji o przebiegu akcji w terenie.

Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby dotrzeć do zainteresowanych z Państwa propozycjami i naszą gazetą. Chętnie zamieścimy banery (z linkami do wskazanych stron) wszystkich przedsiębiorstw, które przyłącza się do akcji.

               

Z poważaniem

                                                                             

                Jerzy Dauksza                                  
                                                                              Prezes Fundacji „NASZE ZOO”                 

Opis przedsięwzięcia

Łódź od II Wojny Światowej nie dorobiła się mieszczaństwa. Nie ma więzi społecznych, nie ma perspektyw dalszego rozwoju. Młodzi uciekają do Warszawy lub za granicę, bo nie ma nic, co wiązałoby ich z naszym miastem. Jesteśmy jedyną dużą aglomeracją, w której liczba mieszkańców systematycznie spada.

Starsi ludzie do dziś z rozrzewnieniem wspominają ogrody ze swojej młodości. Pielęgnowane przez rodziców i sąsiadów, rywalizowały ze sobą o prymat najładniejszego w okolicy. Na ławeczkach, przy stolikach do warcabów, rozmawiali ze sobą dorośli, a dzieci bawiły się bezpiecznie. Ta mała ekologia: ławeczka przy placu zabaw dla dzieci dopilnowywanych przez babcie i dziadków (niekoniecznie swoich) oraz zieleńce pielęgnowane przez starsze pokolenie i dziśsprzyjałaby odbudowiewięzi sąsiedzkich. Dawałaby poczucie tożsamości i zadowolenia z miejsca zamieszkania, a w konsekwencji zatrzymałaby młodych. Zmiana ich mentalności przyciągnęłaby pracodawców. Szczęśliwy pracownik, to wydajny pracownik. Niektóre przedsiębiorstwa już to zauważyły i zaczęły przenosić urzędników średniego szczebla z Warszawy do Łodzi.

W dniu 30 grudnia 2009 r. Rada Miejska podjęła Uchwałę nr LXXII/1371/09 o tworzeniu „Zielonych Podwórek” przez wspólnoty mieszkaniowe, w których udział ma Gmina . Już w tym roku mówiło się o 2 mln zł, jakie Zarząd miasta miał przygotować na tę akcję. Niestety akcja w tym roku się nie rozpocznie. Zarząd wstrzymał realizację Uchwały Rady Miejskiej . Obecnie prowadzone są tylko dwa mniejsze projekty: w ramach rewitalizacji miasta za unijne pieniądze przygotowywany jest konkurs „Poprawa estetyki elewacji i podwórek” dla kwartałów ograniczonych ulicami Piotrkowska, Tuwima, Kilińskiego, Piłsudskiego; Delegatura Łódź Śródmieście Urzędu Miasta Łodzi w ramach akcji „Przyjazne Podwórka” chce przywrócić zieleń na: ul. Piotrkowskiej 68 i 130.

Fundacja „NASZE ZOO” stara się propagować akcję, poszukuje rozwiązań problemów, np. jak zachowają się fundamenty na nawadnianych podwórkach, jak odprowadzić deszczówkę z rynien do naszych licznych rzek? Założyliśmy nawet własną gazetę, aby łatwiej docierać z informacjami do mieszkańców. Bez wsparcia finansowego nie możemy skutecznie promować akcji „Zielone Podwórka” wśród mieszkańców, ani planować wydawania papierowego wydania gazety.

Wierzymy, że w mieście, które stworzył dziewiętnastowieczny drapieżny kapitalizm, nowe społeczeństwo odrodzi ekologia!

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast