Wigilijny duch ekumenii

PDF pageEmail pagePrint page

 

 

 

W dniu 20 grudnia 2012 roku, w Jagiellońskim Ośrodku Kultury w Łodzi odbyła się pierwsza wigilia ekumeniczna. To bożonarodzeniowe spotkanie zostało zorganizowane w ramach zadania publicznego „Aktywność Społeczna promująca integrację wewnątrz i międzypokoleniową” realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków

za pomocą projektu „Ja też mogę uczestniczyć 2012-20013”. Celem tego spotkania była wymiana wiedzy z zakresu tradycji i zwyczajów oraz kultur i religii związanych z wigilią. Bożonarodzeniowe spotkanie było drugą imprezą integracyjną tego projektu. Należy przypomnieć, że jego celem jest wypracowanie wzorów współpracy międzypokoleniowej oraz przedstawienie różnych relacji między pokoleniami opartej na tradycyjnej rodzinie międzypokoleniowej.

 

Zaproszonych gości na spotkaniu powitali pomysłodawcy projektu Prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Rozsądnych Polaków pani Danuta Majdańska oraz Wójt Gminy Aleksandrów pan Dionizy Głowacki. Natomiast Proboszcz łódzkiej parafii prawosławnej ks. Eugeniusz Fiedorczuk powiedział między innymi „Przybyliśmy tu aby w przeddzień Wigilii swoją modlitwą, serdecznością być z Chrystusem. Ta atmosfera miłości, dobroci, spokoju niech pozostanie zawsze w naszych sercach, naszych domach rodzinnych i parafiach”. Mówił także, „Dzisiaj zebraliśmy się, aby razem odnowić świadectwo naszej jedności tego samego Jedynego Pana Boga, Jezusa Chrystusa…”. Przed samą wieczerzą modlitwę odmówił proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej św. Mateusza w Łodzi ks. Michał Makula. Oczywiście na wigilii nie zabrakło także składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem.

 

 

 

{module [187]}

 

 

 

Orkiestra Poczty Polskiej grając różne kolędy wprowadziła gości w nastrój świąt Bożego Narodzenia, między innymi także zebranych tam przedstawicieli trzech kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Był to również początek oficjalnej części artystycznej tego spotkania. Na który Janusz Gust przygotował montaż słowno-muzyczny, wykonany przez Jadwigę Paduch, Jana Dominikowskiego, Krzysztofa Kaczmarka, a także przez grupę wokalną z kościoła prawosławnego. Natomiast na pianinie akompaniowała im Celina Hanzelewicz. W ramach tej części spotkania artyści wykonywali nie tylko znane kolędy, które niewątpliwie są skarbem kultury polskiej i dorobkiem związanym z kultywowaniem świąt przez kościół rzymskokatolicki, ale również inne pieśni napisane przed wiekami na cześć przybyłego na świat dzieciątka. Program spotkania zawierał również element historyczny. Janusz Gust ubarwił wigilię swoimi opowieściami o historii kolęd.

 

Na koniec wszyscy wraz z zespołami ludowymi oraz młodzieżowym zespołem muzycznym z Aleksandrowa śpiewali kolędy.

 

Niewątpliwie klimat świąt Bożego Narodzenia organizatorzy osiągnęli także, a może przede wszystkim dzięki udziałowi przedstawicieli różnych kościołów: rzymskokatolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Na pewno w pamięci uczestników spotkanie to pozostawiło niezapomniane wspomnienia, ale również było ważnym doświadczeniem z zakresu tolerancji.

 

 

 

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast