W domu i w ogrodzie

PDF pageEmail pagePrint page

Marzec

Nadszedł marzec czas myśleć o naszym ogródku. To odpowiednia pora na przeprowadzenie wielu prac i zabiegów w ogrodzie. Na początek trzeba zrobić przegląd ogrodu, sprawdzić jak przezimowały rośliny, ze szczególnym uwzględnieniem młodych nasadzeń, i sprawdzić co jest w nim do zrobienia. Następnie trzeba się zabrać do pierwszych wiosennych porządków. Jeżeli pogoda na to pozwala zdejmujemy z roślin zimowe zabezpieczenia. Najlepiej zrobić to w dzień dość ciepły ale pochmurny. Gdyby wróciła zimowa aura trzeba rośliny z powrotem zabezpieczyć.

W marcu należy przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne takie jak: przycinanie krzewów ozdobnych i owocowych, prześwietlenie drzew pestkowych. Pod drzewami, krzewami i na grządkach warto rozłożyć kompost i jeśli jest to konieczne, przeprowadzić nawożenie trawnika. Jeżeli trawnik jest pokryty martwą, filcowatą warstwą, to najpierw próbujemy poprawić jego kondycję poprzez grabienie, a jeżeli to nie pomoże to trzeba napowietrzyć murawę nakłuwając ją np. widłami. Sprawdzamy też, czy nie pojawił się mech. Mech rzadziej rośnie na zdrowych i zadbanych trawnikach. Lubi ocienione miejsca i wilgotną oraz kwaśną ziemię. Mech pojawia się na glebie ubitej i słabo przepuszczalnej. Częściej mech zarasta trawniki nisko koszone (szczególnie w cieniu) i niedożywione. W miejscu, w którym jest mech na trawniku, należy sprawdzić kwasowość podłoża i jeżeli jest niższa od pH 6,0 – przeprowadzić wapnowanie (na przykład dolomitem – rozsypuje się go na powierzchni trawnika i podlewa delikatnym strumieniem wody). W sprzedaży są też specjalne preparaty zwalczające mech na trawniku, a także nawozy z ich dodatkiem – warto je zastosować, bo poprawią kondycję trawy. Niszczymy mech preparatami zawierającymi siarczek żelaza lub dichlorofenie. Puste miejsca wypełniamy dosiewając odpowiednie nasiona traw.

Pod koniec miesiąca, przy słonecznej pogodzie, usuwamy zeszłoroczną warstwę ściółki, glebę spulchniamy i przekopujemy z kompostem. Dzięki temu gleba szybciej się nagrzeje w wiosennym słońcu. W marcu można też zwapnować glebę, jeżeli nie zdążyliśmy zrobić tego jesienią. Rozgarniamy kopczyki róż. Porządkujemy rabaty bylinowe. Przygotowujemy glebę na rabatach, na nowe nasadzenia, przekopując ją z kompostem, torfem i obornikiem. Przesuszoną glebę nawadniamy. Pod koniec marca można nawozić drzewa, krzewy i byliny, rozsypując wokoło roślin nawóz, na przykład kompost, a następnie glebę płytko przekopujemy, tak by nie uszkodzić korzeni.

Jeżeli chodzi o cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów – należy wyciąć gałęzie uschnięte, przemarznięte, połamane i dotknięte chorobą. Przemarznięte pędy łatwo zauważyć, bo o tej porze zdrowe pędy mają już spore pączki. W przypadku przemarznięcia uszkodzone pędy wycinamy tnąc parę centymetrów pod miejscem przemarznięcia, ale nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony.
Przeprowadzamy również cięcia prześwietlające starszych drzew owocowych, takich jak: jabłonie, grusze, śliwy, a także korygujemy wiśnie, czereśnie oraz pigwy i pigwowce.

Można prześwietlić krzewy jagodowe, takie jak porzeczki, agrest, jagodę kamczacką. Usuwamy też stare pędy malin – najlepiej wyciąć je i spalić, gdyż często są miejscem zimowania szkodników oraz źródłem chorób. Usuwamy także część pędów rocznych.

Przycinamy żywopłoty oraz krzewy ozdobne kwitnące latem, takie jak budleja, trawuła japońska, hortensje, mahonie, lilaki czyli bzy, powojniki.

Sadzenie: Pora na sadzenie krzewów ozdobnych zrzucających liście, takich jak róże (pod koniec miesiąca) oraz krzewów owocowych, takich jak maliny czy jeżyny. Z drzew można sadzić morele i brzoskwinie.
W tym miesiącu należy wysadzić byliny kwitnące latem i jesienią oraz dzielić starsze rośliny.

W drugiej połowie miesiąca możemy sadzić iglaki, takie jak sosna czerwona czy czarna świerki i inne iglaki.

By nasz ogródek był piękny należy go nawozić. W sprzedaży jest wiele nawozów wiosną trzeba się zaopatrzyć w dolomit – naturalne i ekologiczne wapno oraz w saletrę potasową lub amonową, a także w azofoskę. Lecz nawozy te są drogie i może warto samemu wykonać naturalne nawozy ekologiczne. Jednym z najbardziej znanych nawozów organicznych jest obornik. Nieprzefermentowany można używać jedynie przed posadzeniem roślin. Jest bardzo dobry do wymieszania z ziemią w okresie jesiennym. Po przeprowadzeniu procesu przekompostowania i rozkładu niektórych substancji organicznych, możemy używać go bez obaw o nasze rośliny. Wyróżniamy kilka typów obornika ze względu na jego pochodzenie:

  • obornik bydlęcy – zawiera dużo substancji mineralnych, przede wszystkim potasu, zwiększa spoistość gleb, dlatego stosowany jest do ziemi lekkiej;
  • obornik koński – duża ilość substancji organicznych i związków mineralnych, mała zawartość wody, stosujemy głównie do gleb ciężkich i wilgotnych;
  • obornik świński – znikoma ilość związków wapnia, ale duża ilość potasu;
  • obornik owczy i króliczy – stosowany jest przede wszystkim do roślin potrzebujących obfitego nawożenia, gdyż zawiera bardzo duże ilości związków azotu;
  • pomiot ptasi – dużo fosforu i potasu, szybko uwalnia się z niego azot, co niestety szkodzi roślinom.

Ale obornik niekiedy trudno zdobyć wiec sami możemy wykonać łatwy nawóz w postaci kompostu. W wielu ogrodach można spotkać kompostowniki (drewniane lub plastikowe – nie są drogie i można je zakupić w hipermarketach). Powstaje jednak pytanie – jak prawidłowo uzyskiwać kompost? Przede wszystkim kompostowniki nie mogą znajdować się pod bezpośrednim działaniem słońca, najlepiej ustawiajmy je w cieniu. Mniej więcej co miesiąc – półtora, powinno się kompost przekopywać tak, by wierzchnie warstwy znalazły się w środku pryzmy. By stworzyć jeszcze lepsze warunki dla mikroorganizmów, nasz kompost możemy polewać wodą, a czasem posypywać odrobiną nawozu azotowego. Wyróżniamy kilka rodzajów ziemi uzyskanej w procesie kompostowania:

  • ziemia kompostowa – uzyskana z różnego rodzaju odpadków ogrodowych, gospodarskich, a nawet kuchennych i spożywczych, nie jest bardzo bogata w składniki pokarmowe, ale jest pulchna, okres powstawania to od 2 do 4 lat;
  • ziemia darniowa – jest uboga w próchnicę i samodzielnie jest słabym nawozem, powstaje z darni zebranej z łąk i odłogów, a jej skład zależy od ziemi, na której rosła darń;
  • ziemia liściowa – powstaje z różnego rodzaju liści zebranych jesienią, nie powinno się robić ziemi liściowej z samych liści dębu, orzecha, lub olszy, gdyż zawierają duże ilości garbników, jest bogata w próchnicę, a także fosfor, potas i azot, ma odczyn lekko kwaśny, powstaje około 2 -3 lat;
  • ziemia gnojowa – wytwarza się ją ze składowania obornika końskiego lub bydlęcego, inne oborniki do tego celu się nie nadają, zawiera duże ilości próchnicy i substancji odżywczych.

Gromadząc substancje do kompostowania nie należy do kompostownika wrzucać kłaczy perzu, gdyż zachwaszczają one kompost.

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast