TechN(G)Ologie

PDF pageEmail pagePrint page

Nowe technologie są niezwykle ważne dla organizacji pozarządowych. Dlatego Społeczna Akademia Nauk i Instytut Nowych Technologii 12.12 br. zorganizowali konferencję na ten temat.

Pierwsza wystąpiła Barbara Michalska, która omówiła promocję działań NGO w Mediach Społecznościowych – Wielka nie(d)oceniona moc sprawcza.

Na początku trzeba określić, do kogo adresowana jest informacja, którą chcemy przekazać, np.:

 • Dla młodzieży ważniejsze są zdjęcia nie treść, gdyż młodzież preferuję szybki przekaz informacji;
 • Dla specjalistów nie można stosować skrótów, zajawek, gdyż dla nich ważne są tylko konkrety.

Jeżeli przekazujemy jakąś informację, to musimy się dokładnie wczytać się w jej treść, aby nie powielać tego samego, nie wysyłać nieciekawych informacji, lub co najgorsze, wysłać tzw. fake news. Każda organizacja powinna chociaż raz w roku poświętować i pokazać innym, że tym co robimy potrafimy się cieszyć, mamy współpracowników i sympatyków. Powinniśmy mieć ludzi zarejestrowanych, np. na Facebooku, którzy dostają od nas informacje. Wszystkie zdjęcia opisujemy. Możemy korzystać z  # – hasztagów (z ang. hashtag), ponieważ Facebook wykupił instagram.

Maile z ofertami, w zależności od odbiorcy, trzeba wysyłać w różnych przedziałach czasowych. Najlepiej w pn. śr. czw. 8 – 9; 10_11; 14 – 17; lub 20 – 22. Np. do szkół i przedszkoli przed między 9.15 –a9.30 i nie później niż o 12.00. Aby przejść przez sekretariat należy dopisać, że przekazać pani dyrektor i nie pisać, że usługa jest odpłatna.

Twitter jest bardziej opiniotwórczy i łatwiej znaleźć partnera do współpracy.

W blogu bardzo ważna jest regularność, ważniejsza nawet od jakości.

Następnie Michał Moroz w referacie „Twój komputer członkiem Twojej organizacji” przybliżył aplikacje wspierające pracę zespołową.

Istnieją dziesiątki aplikacji i większość posiada darmowe programy, ale są one ograniczony np. do pięciu użytkowników albo do 3 projektów, co nie nadaje się do niczego na dłuższą metę.

Największe to Google i Microsoft, które oferują programy dla NGO. Na zachodzie dają upust 20 – 30 %, ale wiedzą jak jest u nas i sprzedają je taniej. Trzeba śledzić, czy nie pojawiło się na rynku tańsze, lub darmowe oprogramowanie i jak działają (bywają słabsze, trudniejsze, mają skomplikowane instalowanie). Są darmowe, które potem dodają wersje płatne, z których możemy zrezygnować.

Wadą aplikacji kwalifikowanej jest to, że jak już ją wprowadzimy, trudno przenieść jej zawartość do innej. Kiedy więc wdrażać nową?

 1. Kiedy nie korzystamy z żadnej aplikacji, która by zaspokajała potrzeby w danej kategorii.
 2. Kiedy dotychczasowa aplikacja nie posiada funkcji, które są nam potrzebne.
 3. Kiedy próbowaliśmy korzystać z innej aplikacji, ale ostatecznie się nie przyjęła.

Proponowane aplikacje w zależności od porzeb:

 1. Komunikacja
  – poprzez czat tekstowy – Slack
  – dźwięk i wideo – Skype lub Zoom
 2. Tworzenie dokumentów – Google Docs + Google Drive
 3. Przechowywanie dokumentów Google Drive + Dropboź
 4. Bazy wiedzy Google Drive + Darmowa Wiki
 5. Narzędzia do zarządzania projektami – Trello
 6. Rozwój produktywności osobistej – Google Keep, GMail, Google Calendar
 7. Dodatkowo – Google Forms, You Tube.

Google Drive są bardzo podobne z Office 365 (jego plusem jest oryginalny Word i Exel, ale w Google może się rozjechać).

 1. Kalendarz Google – cały zespół może mieć wspólny kalendarz i śledzić go w telefonie, lub laptopie. Można go również archiwizować.
 2. Trello – wirtualna tablica korkowa dostępna przez Internet (dowolna ilość kartek, które można przeciągać). Można też zaznaczyć spotkanie i dzień wcześniej przyjdzie mail. (Program Asama ma więcej możliwości).
 3. Dropbox trzyma pliki na dysku komputera i jednocześnie w chmurze. Świetne do przechowywania dokumentów Worda i arkuszy Exela.
 4. You Tube do publikowania filmów za darmo. Długo nad nim pracowali i nie zacina się. Można wstawiać filmy jako niepubliczne (nie ma wyszukiwania), albo prywatne (dostęp tylko osoby mające uprawnienia). Jeżeli prywatne, to dodajemy maile, kto może oglądać, ale nie może kopiować.
 5. Wikipedia do wyszukiwania danych jest lepsza niż Google (Nuclino – Wiki, to miniatura wikipedii).

Ostatnim punktem konferencji było ogłoszenie wyników konkursu NEW/TECH/ORG, którego Przedmiotem było stworzenie prezentacji multimedialnej dotyczącej działalności organizacji, lub jej działań na rzecz lokalnej społeczności:
1 miejsce – Stowarzyszenie Licealista z Poddębic.
2 miejsce – Edu KABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań z Łodzi.
3 miejsce – Stowarzyszenie ProKultura z Łodzi.

Jerzy Dauksza

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast