Śmieciarze i śmieciarki XXI wieku

PDF pageEmail pagePrint page

Lekcje ekologii – zakup nowej sukienki

Minął okres, kiedy w Polsce przez lata studenci chodzili w jednej kurtce, jednych spodniach i nie zawsze mieli na zmianę dwie koszule.

Obecne pokolenie to pokolenie śmieciarzy. Na śmietnik trafia wszystko, szczególnie w Polsce, gdzie nie można wystawić stołu przed bramą domu i posprzedawać przechodniom niepotrzebne własne rzeczy. Wyrzuca się wszystko na śmietnik. Tę górę śmieci trzeba spalić, czy wywieść na wysypisko. W każdym przypadku należy dostarczyć energii, a więc pieniędzy.

Spróbuję prześledzić cykl inwestycyjny wykonania nownej, letniej sukienki. Najdrożej kosztuje sukienka wykonana z bawełny. Praktycznie nie można ustalić sumy kosztów wszystkich operacji technologicznych. Ale to wszystko powoduje degradację środowiska naturalnego.

Obecnie ludzie przeważnie żyją w środowisku sztucznym, stworzonym przez siebie, które skutecznie degraduje środowisko naturalne. Czy człowiek współczesny wyrzucając do śmieci stare, ale jeszcze całe buty, czy ubranie, które nie zostało do końca zużyte, zdaje sobie sprawę z tego, ile jednocześnie drzew pozbawia życia?

Rośliny na naszej planecie żyją podobnie, jak zwierzęta i ludzie. Żeby wyprodukować nową sukienkę z bawełny trzeba zużyć dużo energii. Trzeba tę bawełnę wyhodować, do czego potrzebna jest woda, nawozy, ziemia i praca. Bawełnę trzeba podlewać i pielęgnować, aż wyprodukuje owoce. Na to potrzeba kilka lat oraz sporo energii zużytej na pozyskanie wody i podlewanie. Po zbiorze bawełna wygląda jak kłaczkowata wata pełna ziaren. Musi być oczyszczona, po czym idzie na przędzalnię, gdzie odpowiedni zestaw maszyn produkuje nić bawełnianą. A więc trzeba dostarczyć energię elektryczną do napędu maszyn. Energię taką uzyskuje się z węgla, wody, lub drewna czy roślin energetycznych, które trzeba wyhodować.

Z niej wykonuje się na tkalni materiał. Do napędu maszyn znów zużywa się energię elektryczną. Później tkanina jest wybielana w bielniku, płukana, suszona. Wszystkie te czynności wykonywane są przez urządzenia poruszane energią elektryczną czy parową, a więc następna wycinaka drzew.

Po wybieleniu następuje farbowanie na kolor podstawowy w farbiarni, przy użyciu odpowiedniej farby, którą również trzeba wyprodukować, a więc zużyć energię.

Następie trzeba wysuszyć materiał w odpowiednio ogrzewanej suszarce albo na ogrzewanym kalandrze. Następnie drukuje się na tkaninie wzór za pomocą różnych technik. I to jeszcze nie wszystko. Dochodzi do tego nanoszenie różnych apretur, które trzeba najpierw wyprodukować w postaci przydatnej do użytku, następnie nanieść, a tkaninę wysuszyć. Te apretury to: przeciwmnąca, poprawiająca szybkość przędzenia, tkania itp.

Następnie sukienkę trzeba uszyć z poszczególnych wyciętych elementów tkaniny. Do tego wszystkiego potrzebna jest energia. Tak więc do wyprodukowania nowej sukienku z bawełny trzeba dostarczyć dużo energii potrzebnej w poszczególnych fazach produkcji. Energię tę uzyskuje się z wycinki drzew, hodowli roślin energetycznych, spalania węgla kamiennego czy brunatnego. Wiąże się z tym eksploatacja kopalń, zagrożenie życia ludzkiego, degradacja środowiska naturalnego poprzez leje depresyjne itp.

W sumie nowa sukienka bez prania przed użyciem może być toksyczna dla organizmu ludzkiego, podobnie jak nowe meble, dywany, czy inne sprzęty domowe, które często niezbyt zużyte trafiają na śmietnik. Z tą górą śmieci coś trzeba zrobić. Ilość ich przybywa co roku. Obecnie ludzie zrezygnowali z napraw, cerowania, łatania po to, żeby kupować nowe rzeczy nie liczą się z degradacją środowiska naturalnego przez ich wyrzucanie. Żeby je spalić, znów trzeba dostarczyć energii. Jest to błędne koło współczesnej cywilizacji. Następstwem tego jest ciągły wzrost ilościowy gazów szklarniowych, w tym dwutlenku węgla, które powodują nie do przewidzenia zmiany pogodowe: huragany, powodzie, klęski żywiołowe. Tak wygląda zakup nowej letniej sukienki oraz koszty tego zakupu, które są niewyobrażalnie wysokie. Należy się poważnie zastanowić, czy nie lepiej dla własnego zdrowia ograniczyć wyrzucanie starych rzeczy i zakupy nowych?

Jeżeli nie nastąpi zwrot w mentalności ludzi w najbliższym czasie, to może w niedługim okresie nastąpić wyludnienie planety Ziemia, a więc totalna klęska życia na Ziemi! Stanie się to nie tylko po przez narastanie agresji i wojny, co też jest nie do przewidzenia, łącznie ze skażeniem ziemi na długie wieki. Degradacja życia na ziemi może wyniknąć z narastania zmian cywilizacyjnych degradujących środowisko naturalne.

Na ziemi obowiązuje system łańcuchowy – jedno wynika z drugiego. Walka o źródła energii jest podstawową cechą rozwoju cywilizacji, której podstawą jest tworzenie przez ludzi własnego sztucznego środowiska z górą śmieci do utylizacji. Czy warto tracić własną energię życiową na uzyskiwanie środków płatniczych, żeby w konsekwencji pracować na górę śmieci?

Jest to niestety błędna koło cywilizacji, w które zastały wkręcone obecne pokolenia ludzi i to na całym świecie. Jeżeli nie znajdą się mądrzy ludzie, którzy spróbują położyć kres tej rozpędzonej machinie degradacji środowiska naturalnego, to choroby wykończą ludzkość.

Już obecnie zaznacza sie poważny ubytek białej rasy, a to dopiero początki. Ucieczka z rozpędzonego koła cywilizacji nie jest sprawą łatwą. Wiąże się to ze zmianą trybu życia. Tak jak mocno przetworzona żywność jest niebezpieczna dla człowieka na dłuższą metę, tak i nowe ubrania, sprzęty, domy są niekorzystne dla zdrowia ludzi. Trzeba będzie zrozumieć ten fakt, żeby przetrwał Homo sapiens na planecie Ziemi.

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast