Rolnictwo energetyczne 2

PDF pageEmail pagePrint page

Ponownie spotykamy się na łamach czasopisma internetowego. Mam do przekazania bardzo ważną wiadomość: oto w Ostrołęce została uruchomiona nowa elektrociepłownia. Zapewnia ona papierni (stare Enso Poland) zaopatrzenie w parę i energię elektryczną. Ma moc termiczną 164MW i 36 MW energii elektrycznej. Produkuje 220 t pary na godzinę. Zasilana jest mieszanką: węgla, odpadów poprodukcyjnych i biomasą. Przewiduje się zużycie biomasy około 250 tyś. ton rocznie. Elektrociepłownia zgodnie z zaleceniami UE wyposażona jest w: system redukcji pyłów (filtry workowe o skuteczności odpylania 99,9%) oraz system redukcji CO2, NO2, emisji HCl, metali ciężkich, dioksan i furanów…

Uruchomienie tej elektrociepłowni powinno mieć wpływ na rozwój w regionie „rolnictwa energetycznego”. Być może również w Województwie Łódzkim. W tym celu jednak powinny powstać na wsiach struktury prawne, umożliwiające produkcję większych ilości biomasy oraz zawieranie umów z elektrociepłowniami i elektrowniami w celu kontraktacji dostaw. Mogą to być spółdzielnie rolnicze albo spółki z o.o., np. z udziałem gmin, które mając część udziałów, mogłyby zyskać finansowo. Ponadto mogłyby zapewnić spójną usługę odpłatną w zakresie potrzebnych porad prawnych i rozliczeń finansowych łącznie z obsługą urzędów finansowych. Służba rolna wraz z Izbami Rolniczymi ustaliłaby rodzaj roślin i ich pielęgnację, przystosowanych do konkretnego terenu ze względu na jakość gruntów, warunki wodne i klimatyczne. Miejscowy mikroklimat ustaliłby również technologię uprawy, potrzebne maszyny do zbioru i przerobu biomasy na formę uzgodnioną z odbiorcami. Rolnictwo energetyczne może być dla rolników alternatywą w przypadku obniżenia się plonów roślin jadalnych, co już zapowiada się w roku bieżącym. Należy możliwie szybko przystąpić do organizowania tej nowej dziedziny rolnictwa. Wygra ten, kto zrobi to możliwie szybko!

Żywotność urządzeń nowej elektrociepłowni można określić na około 20 lat., a więc zapotrzebowanie na biomasę będzie przez najbliższe 20 lat, jeżeli w międzyczasie nie będzie jakiegoś kataklizmu lub radykalnej zmiany technologii.

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast