Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Zarząd Miejski w Łodzi

PDF pageEmail pagePrint page

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków powstało w Łodzi w 1985 roku. Obecnie zrzesza około 900 członków w 14 Kołach Dzielnicowych.

 

 

Podstawowym celem, jaki przyjął sobie Zarząd Miejski PSD jest pomoc związana z leczeniem cukrzycy, reprezentowanie i ochrona interesów członków Stowarzyszenia wobec władz terenowych i samorządowych.

 

Cukrzyca – to choroba nieuleczalna, która już dawno została uznana za chorobę społeczną. Liczba chorych na świecie z roku na rok wzrasta. Jest to zjawisko niepokojące.

 

W Polsce na cukrzycę choruje około 2 milionów osób, w tym ponad 15 tysięcy dzieci w różnym wieku. Należy pamiętać, że zapewne drugie tyle to osoby, które nie wiedzą, że chorują.

 

Aby pomóc diabetykom, czyli ludziom chorym na cukrzycę w radzeniu sobie z problemami z jakimi borykają się od chwili rozpoznania choroby, w roku 1982 zostało utworzone Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

 

W chwili obecnej jest już dużo łatwiej ale początki naszej działalności były szalenie trudne. Chorzy zgłaszający się do Stowarzyszenia mieli różne problemy. Nie było wysoko oczyszczanej insuliny, nie było „penów” czyli wstrzykiwaczy do podawania insuliny i nie było tez pasków testowych do badania poziomu cukru we krwi.

 

Stowarzyszenie pomagało w zdobyciu strzykawek jednorazowych, glukometrów. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Prawie każdy diabetyk posiada glukometr.

 

W chwili obecnej jedną z najważniejszych spraw jaką zajmuje się Stowarzyszenie jest edukacja członków.

 

Nie od dziś wiadomo, że edukacja chorych na cukrzycę wraz z samokontrolą jest fundamentem leczenia, pozwala rokować lepszą jakość życia oraz zwiększa jego długość. Od tego jak szybko chory zrozumie istotę swojej choroby i zacznie współpracować z lekarzem zależą wyniki leczenia. Dla dobrze wyedukowanego pacjenta lekarz staje się tylko konsultantem. Chory musi sam nauczyć się jak przygotować swoje porcje żywnościowe, obliczać wymienniki węglowodanowe, jak badać poziom

 

cukru we krwi oraz jak zachować się gdy jest on zbyt niski lub zbyt wysoki.

 

Zarząd Miejski PSD w Łodzi oprócz szkoleń edukacyjnych organizuje dla swoich członków turnusy rehabilitacyjne, coroczne spotkania integracyjne, wycieczki.

 

Co roku organizujemy także obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, na których oprócz odczytów lekarzy diabetologów odbywa się wystawa sprzętu diagnostycznego, materiałów edukacyjnych, zdrowej żywności i innych artykułów dla diabetyków.

 

Można wtedy dokonać pomiaru cukru we krwi, ciśnienia tętnicznego, zbadać poziom cholesterolu, zasięgnąć porady w zakresie diety cukrzycowej i uzyskać literaturę diabetologiczną.

 

Stowarzyszenie nasze działa na zasadach wolontariatu.

 

Wszystko to, co robią nasi działacze, ludzi dotknięci cukrzycą, jednak umiejący sobie z nią poradzić, robią to często po cichu, anonimowo, bez rozgłosu. Nie zawsze też osiągają z tego satysfakcję.

 

Społeczników nie widać też w mediach, gdyż tam nie pasują, ale robią to dla osób chorych na cukrzycę aby łatwiej im się żyło, aby nie myśleli, że zostali pozostawieni sami sobie. A także dla całego społeczeństwa – w tym celu organizowane są różnorodne akcje edukacyjne w zakresie rozpoznawania objawów cukrzycy oraz szeroko rozumianego zapobiegania tej chorobie.

 

Zarząd Miejski Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Łodzi ma swoją siedzibę przy ul. Więckowskiego 11, lokal numer 16, na III piętrze, telefon 0-42 637-27-03

 

Biuro Zarządu jest czynne od poniedziałku do czwartku w godzinach od 10,00 do 14,00

 

Sekretarz ZM PSD

 

Jadwiga Witczak

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast