Okręty

PDF pageEmail pagePrint page

Sto lat temu, w 1916 roku, trwała jeszcze I wojna światowa. Mało kto jednak wie, że po ogłoszeniu projektu autonomii ziem polskich przez Sergieja Sazanowa, polskie koła niepodległościowe nie tylko zakładały usamodzielnienie się ziem polskich, czy nawet uzyskanie pełnej niepodległości, ale także odbudowę polskiej armii i floty. W 1916 roku założono, że przyszła polska marynarka wojenna winna posiadać co najmniej dwa pancerniki, dwa krążowniki pancerne i jeden lekki oraz flotyllę kontrtorpedowców. Ponieważ te koła niepodległościowe były związane z Dmowskim, projekty przyszłych polskich okrętów opierano na projektach rosyjskich.

Dwa lata później w 1918 roku powstał pierwszy projekt polskiego pancernika tak zwany projekt „6.0”

Zakładano, że jednostka będzie miała wyporność około 13.000 ton, długość 138 metrów, szerokość 21,8 metra oraz zanurzenie do 8 metrów. Maszyny o mocy 16 tysięcy KM miały rozpędzać ją do 19 węzłów. Opancerzenie burt stanowił pancerz o grubości 220 milimetrów, pokładu 70 milimetrów i 200 milimetrów pancerz wież artylerii głównej. Główne uzbrojenie pancernika miały stanowić dwie wieże uzbrojone w łącznie cztery działa kalibru 254 milimetrów lub 280 milimetrów o zasięgu około 22 kilometrów oraz osiem pojedynczych dział kalibru 150 milimetrów. Do zwalczania nieprzyjacielskich kontrtorpedowców służyło osiem dział kalibru 100 milimetrów rozmieszczonych po cztery na każdej z burt w dwu działowych wieżach. Uzbrojenie przeciwlotnicze stonowało  6 pojedynczych armat kalibru 76 milimetrów. Załoga miała liczyć około 700 ludzi.

Projekt ten nie był specjalnie udany, a w chwili jego powstawania sama koncepcja już przestarzała, ponieważ jego pierwowzorem był pancernik „Pabieda”. Wprawdzie polski projekt zlikwidował przeciążenie konstrukcyjne, jakie posiadały rosyjskie pancerniki i polepszył opancerzenie, to jednak okręty tego typu były właściwie niedozbrojone. Koncepcja ostatecznie upadła zarówno z przyczyn ekonomicznych jak i politycznych. Warto ją jednak przybliżyć, ze względu na rocznicę powstania.

Marek Sandomierski

 

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast