Normalne dzieciństwo

PDF pageEmail pagePrint page

Kiedy mój młodszy syn rozpoczynał edukację, trafił do klasy autorskiej pani Pernak, która była jednocześnie klasą integracyjną. Jeden z uczniów jeździł na wózku inwalidzkim. Dzięki determinacji rodziców i codziennym wnoszeniu go przez rodziców na parter, gdzie było początkowe nauczanie, a potem rodziców i nauczycieli, gdy lekcje odbywały się na wszystkich trzech kondygnacjach, mógł ukończyć szkołę podstawową w normalnym trybie w zwykłej szkole z pełnosprawnymi kolegami i koleżankami.

Te kontakty nie ograniczały się wyłącznie do szkoły. Po lekcjach szaleli na małej, bocznej ulicy. Biegali, jeździli na rowerach, a jego zawsze ktoś popychał. I nie było zmiłuj się. Gnał na tym wózku, jak ci na rowerach. Dziwiłem się czasami, jak oni to robili, że nigdy na zakręcie z wózka nie wyleciał.

Regularnie odwiedzali go też w jego domu, bo do swoich na piętrze trudniej było go zaprosić.

Na szczęście szkoła była na wpół sportowa, to i nauczyciele krzepcy. W innych szkołach byłoby gorzej. Na szczęście przez te dwadzieścia parę lat pojawiły się nowe rozwiązania. Są windy i schodołazy. Winda daje większą swobodę niepełnosprawnemu dziecku, ale nie w każdym budynku można ją zainstalować. Jest wielokrotnie droższa od schodołaza, co ma duże znaczenia dla małych szkół, jakie przeważają w regionie. Schodołazy, chociaż wymagają obsługi przez przeszkoloną osobę, są idealnym rozwiązaniem w zabytkowych i starych budynkach, a zwłaszcza w szkołach wiejskich i w małych gminach.

Dzięki takim rozwiązaniom dzieci z ograniczeniami ruchowymi mogą uczyć się w zwykłej szkole, a nie specjalnej i mieć kolegów z najbliższej okolicy, a nie wyłącznie innych jeżdżących na wózkach. A ci sprawni uczą się, jak postępować z osobą o innych możliwościach fizycznych, co pozostawia trwałą akceptację na całe życie.

Pokaz schodołazów dostępnych na naszym rynku zorganizował Heraldyk Polski wraz z Euromobil sp. z o.o.

Jerzy Dauksza

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast