Niezwykły kalendarz

PDF pageEmail pagePrint page

W GALERII „J” przy ul. Próchnika 3 w Łodzi, 15 listopada 2016 r. odbył się wernisaż zdjęć do kalendarza, który Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Chorych z Zespołem Downa w Łodzi wydało po raz drugi. Spotkali się aktorzy, czyli podopieczni Stowarzyszenia, ich rodzice i opiekunowie, twórcy kalendarza oraz osoby zainteresowane promowaniem takich działań.

Dzieci z zespołem Downa drugi rok były bohaterami scen inspirowanych kadrami z filmów łódzkich twórców, które znalazły się w kalendarzu. „Są aktorami” – mówił autor zdjęć Tomasz Wysocki, student piątego roku fotografii na łódzkiej Filmówce, który na wernisaż przyjechał prosto z Paryża, gdzie w Carrousel du Louvre trwała wystawa jego prac.

W pierwszym roku twórcy kalendarza nie wiedzieli, jak będzie wyglądała współpraca z podopiecznymi Stowarzyszenia, jak będą reagowali na sytuacje na planie. Ale poznali się i zaprzyjaźnili. Dzięki temu w drugim roku było łatwiej.

Praca na planie bywa trudna, zwłaszcza że wybrano kadry bardziej skomplikowane w realizacji. Dominowały plenery i plany ogólne, a ekipa musiała zdążyć ze zdjęciami w dwa tygodnie. Scenografie, kostiumy, charakteryzacje. Czasami tego samego dnia robiono dwa plenery. Na dworze było już zimno, z reguły pięć do dziesięciu stopni, a wiele zdjęć to były kadry letnie. I kiedy wszyscy otuleni w kurtki trzęśli się z zimna, aktorzy dawali radę i swoją energią dodawali sił ekipie. „To, jak bardzo zależało im na efekcie, na tym żeby wszystko się udało, motywowało nas” – powiedział autor zdjęć.

Opiekunowie podkreślali zaś ciepło i wrażliwość Tomka Wysockiego, który bardzo dbał o aktorów. Nawet gdy wszystko było ustawione do zakończenia sesji w kilka minut, ale aktorzy byli zmęczeni, kończył zdjęcia. Jednak na wernisażu aktorzy mówili, że już nie mogą doczekać się przyszłorocznej sesji.

 

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast