„MUZYKA”

PDF pageEmail pagePrint page

8.09 br. w bibliotece przy ul. Pięknej odbył się TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA „MUZYKA”.

Z turniejowego tomiku:

Czym jest muzyka?  Z ciekawości zajrzałem do wikipedii i okazało się, że to, co potrafi poruszyć nas do głębi, omotać, przebiec ciarkami po grzbiecie, zmienić nam życie, to po prostu: organizacja struktur dźwiękowych w czasie. I dalej: Struktury dźwiękowe składają się z zestawów fal akustycznych o celowo dobranych częstotliwościach i amplitudach oraz ciszy pomiędzy nimi. Jednym słowem, kubeł zimnej wody dla tych, którym coś w duszy gra i usiłują przełożyć to na papier za pomocą czarnych kleksów na równie czarnych linijkach, lub przedstawić za pomocą stukania, szarpania, przesuwania, dmuchania i innych pospolitych czynności, uważając ze czynią coś niewątpliwie ważnego. Równocześnie, to woda na młyn dla tych, co do których zachodzi podejrzenie, że ich twórczość muzyką nie jest.  Jeśli tylko struktury… składają się… to jest, i basta!

 A jeśli jeszcze do tego, w struktury te wprowadzimy dodatkowy element tworzony przez nasze struny głosowe to powstaje pieśń, czyli: forma muzyczna utworu wokalnego, wokalnoinstrumentalnego, albo piosenka, czyli taka podkasana forma takiego utworu… Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że będąc cicho też prawdopodobnie tworzymy muzykuję, co warto byłoby wytłumaczyć niektórym artystom estradowym. Pozostaje mi tylko przypomnieć państwu, że tak w muzyce jak i w poezji, nasz odbiór danego utworu jest indywidualny i niepowtarzalny jak linie papilarne, dlatego kolejni poeci oceniający dziś turniejowe wiersze: Markat Nowacka i Krzysztof P Nowak, dokonają tego subiektywnie, pozostawiając w nas przekonanie, że inne utwory wcale nie musza być gorsze. Jedno w tym wszystkim jest pewne, że na koniec usłyszymy piękne ballady Pawła Ciesielskiego, co do talentu, którego, nie ma żadnych wątpliwości.

Konkursowi towarzyszyła wystawa wraz z krótką prelekcją jej autora, Krzysztofa Wilińskiego, dotycząca Września 1939 w literatu4rze historycznej.

*

Dodać jeszcze należy, że na wniosek Fundacji KAMENA Łódź, poparty przez biblioteki, domy kultury i nieformalne grupy twórcze, nie tylko z naszego miasta, 15.05.2017 r. Rada Miejska w Łodzi przyznała poecie i muzykowi  Pawłowi Ciesielskiemu „Odznakę za zasługi dla Miasta Łodzi”.  Że to niezwykle słuszna decyzja, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie ma bowiem ważnej imprezy kulturalnej, której nie uświetniłby swoimi balladami Paweł Ciesielski. Wiedza o tym poecie z MOTYLA, KAMENY, STOLIKA POETYCKIEGO, KATAMARANU,  POWROTY, AKANTU… wiedzą koledzy z FABRYKI SNÓW, gdzie Paweł jest nie tylko  wykonawcą, ale i nauczycielem młodych.

Gdyby nie choroba, która przerwała  świetnie zapowiadającą się karierę muzyczna, widzielibyśmy Pawła Ciesielskiego wśród  najznaczniejszych artystów estradowych  Polski.

Stanisław Andrzej Średziński

Zdj. Jerzy Dauksza

 

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast