MRS w Łagiewnikach

PDF pageEmail pagePrint page

W pierwszą sobotę lipca br. kilkoro członków Miejskiej Rady Seniorów uczestniczyło w spacerze, zorganizowanym przez kol. Ewę Tomecką, ścieżką historyczno-przyrodniczą w Lesie Łagiewnickim.

Spotkaliśmy się w miejscu oddalonym o 27 km. od geometrycznego środka Polski, na wzgórzu Wyglądnicą zwanym. Kol. Ewa opowiedziała o początkach osadnictwa na tych terenach, etymologii nazwy Łagiewniki, legendach mówiących o przyczynach fundacji pierwszej kaplicy a także o ciekawej historii tut. kościoła i klasztoru.

Następnie przeszliśmy przez Wzgórze Grzebalne nad stawy na rzece Łagiewniczance w okol. pałacu Heinzlów. Stamtąd Drogą Kermenitzów ( obecnie Aleja Brzozowa ) ,mijając teren dawnej gorzelni, doszliśmy do siedziby Leśnictwa Miejskiego, w którego sąsiedztwie zobaczyliśmy kilka ciekawostek przyrodniczych.

Po krótkim odpoczynku kol. Ewa poprowadziła nas do miejsca straceń, gdzie zapaliliśmy znicz oddając hołd Polakom rozstrzelanym tam przez hitlerowców.

Ostatnim przystankiem, już na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, na tzw. Wannach, był teren wokół kapliczek św. Antoniego i św.św. Rocha i Sebastiana.

O wszystkich tych miejscach kol. Ewa opowiadała korzystając z notatek opracowanych na podstawie różnych materiałów źródłowych.

Spacer zakończyliśmy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej przy ognisku i suto zastawionym stole. Humory dopisywały wszystkim uczestnikom spaceru bowiem  było ,,dużo dla ducha” i troszkę ,,dla ciała”.

                                                                                                                          Ewa Tomecka
Zdj. Jerzy Dauksza

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast