Moje spotkanie z kotem

PDF pageEmail pagePrint page

Felino- albo koto-terapia jest jedną z form animaloterapii. Opiera się na bezpośrednim kontakt ze zwierzęciem, co przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka, dzięki czemu zwiększają się czynności poznawcze i polisensoryczne.

Terapia zależna jest od pacjenta. Pierwszy kontakt nawiązywany jest przez głaskanie miękkiego kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, następnie zabawie z nim, czesaniu, karmieniu, albo tylko trzymaniu kota na kolanach. Już sama obserwacja kota może działać terapeutycznie. Wszędobylski kot staje się obiektem zainteresowania nawet największych milczków i odludków oraz tematem rozmów i troski większości pacjentów. Może ułatwiać asymilację nowych członków społeczności, lub godzić zwaśnionych. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych, co wykorzystuje w swojej działalności Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Stowarzyszenie działające od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, jako Komitet Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski w ramach TPD, wyodrębniło się w 1991 r. początkowo jako Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Łódzkie Koło powstało w 1984 r.  prowadząc Środowiskowy Dom Samopomocy.

Misją Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest dbanie o godność ludzką, miejsce w rodzinie i wśród innych ludzi oraz szczęście osób niepełnosprawnych intelektualnie, a także wspieranie rodzin, aby były one w stanie sprostać sytuacjom, które pociąga za sobą fakt urodzenia dziecka z niepełnosprawnością intelektualną i wspólne życie oraz przekształcać własny ból w gotowość niesienia pomocy innym.

W ramach swojej działalności statutowej Stowarzyszenia, odbyły się zajęcia felinoterapeutyczne, które prowadzili oligofrenopedagog  i plastyk, przy współudziale hodowców kotów ze Stowarzyszenia Hodowców Kotów Supreme Cat Club. Cykl spotkań składał się z dwóch części. Pierwsza część to bezpośredni kontakt ze zwierzęciem, druga to zajęcia plastyczne. Podczas wernisażu w Galerii ŁSON przy Piotrkowskiej 17, kończącego projekt, każdy z uczestników otrzymał certyfikat udziału w projekcie oraz zdjęcie z kotem.

Jerzy Dauksza

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast