„Młodzi” ocieplają z sercem

PDF pageEmail pagePrint page

Chyba już wszyscy zauważyliśmy już brak wróbli w miastach. A jeszcze niedawno były wszędzie. Nasza polskie wróble pochodzą z ciepłych krajów, w związku z tym muszą zakładać gniazda w ciepłych wnękach murów. Stare domy ceglane lub z wielkiej płyty obfitowały właśnie w takie wnęki, wymarzone dla tego gatunku.

 

Wielu ornitologów uważa, że przyczyną zniknięcia wróbli jest ocieplanie budynków. Termomodernizacja, niezbędna w naszym klimacie, przykrywa płytami styropianowymi wszystkie szczeliny w murze, w ten sposób likwidując ich miejsca gniazdowania dla tych ptaków.

 

Drugim zagrożonym gatunkiem są owadożerne jeżyki, będące już pod ochroną. Nad Łodzią przez całe lato obserwujemy te piękne, jeszcze dość liczne ptaki. Często są mylone z jaskółkami, może dlatego, że też zapowiadają ładną pogodę. One również, tak jak wróble, gnieżdżą się we wnękach naszych wysokich budynków. W związku z tym w wyniku termomodernizacji tracą stanowiska lęgowe i znikają.

 

1  2

 

W tym roku Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” ocieplała dwa bloki przy ul. Gandhiego 29 i Powstańców Wielkopolskich 30. Kiedy okazało się, że w szczelinach ścian znajdowały się gniazda z pisklętami, natychmiast wstrzymano prace. Zarząd Spółdzielni nie poprzestał jednak na przeczekaniu sezonu lęgowego, ale zamówił ocenę ornitologiczną u dr Radosława Włodarczyka z Uniwersytetu Łódzkiego. Dzięki temu opracowaniu w miejscu wskazanym przez ornitologa, po zakończaniu prac związanych z termomodernizacją, założono domki dla ptaków. Chociaż dopiero zaczęła się zima, już widać kręcące się przy nich wróble.

 

3  4

 

Wydaje na się, że takie postępowanie zasługuje na szczególne nagłośnienie i rozpropagowanie wśród innych właścicieli budynków. Ocieplając swoje domy zawsze powinni pamiętać o skrzydlatych mieszkańcach naszego miasta. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Osiedle Młodych” pokazała, że można działać dla dobra mieszkańców ograniczając wydatki na ogrzewanie, bez pozbawiania ich śpiewu ptaków, trzepotu skrzydeł, widoku kolorowych kulek skaczących po gałęziach.

 

Koszt wykonania ptasich domków stanowi ułamek procenta całej inwestycji. Ich zamontowanie przed rozebraniem rusztowań nie kosztuje prawie nic. Co więc jest potrzebne do montowania domków lęgowych na wszystkich termomodernizowanych budynkach? Tylko serce!

 

Miejmy nadzieję, że inne Spółdzielnie Mieszkaniowe oraz wszyscy właściciele budynków, prowadzący prace termo modernizacyjne, wezmą przykład z „Osiedla Młodych” i  budki lęgowe pojawią się na każdym budynku w Łodzi.

 

Z inż. Krzysztofem Amsolikiem
z-cą Prezesa ds. Eksploatacyjno-Technicznych
wywiad przeprowadził Jerzy Dauksza

 

Zdjęcia  Aleksandra  Zarzycka-Olszewska

 

Zdjęcia  Aleksandra  Zarzycka-Olszewska

 

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast