Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

PDF pageEmail pagePrint page

GalaZ okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Regionalne Centrum Wolontariatu „Centerko” zaprosiło 04.12.2015 r. wolontariuszy z naszego województwa oraz osoby wspierające ideę wolontariatu do Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi na VIII już edycję Gali Wolontariatu. Imprezę poprowadzili Justyna Jaroszewska i Paweł Wróblewski – instruktorzy szkoły tańca Project Salsa.

Galę rozpoczęła projekcja filmu „Kulisy wolontariatu”, przedstawiającego różne aspekty działalności społecznej.

Po projekcji wystąpił Go Pomost! w odsłonie retro, integracyjna grupa taneczna utworzona w 2008 r. przy RCW „Centerko” – laureat kilku nagród, m.in. Grand Prix Festiwalu Sztuk Wszelakich.

Następnie Mariusz Kołodziejski, kierownik RCW, opowiedział o najważniejszych wydarzeniach zrealizowanych przez naszych wolontariuszy w 2015 r., a takze przedstawił plany i kierunki działań na najbliższy czas.

Przerywnikiem artystycznym był ognisty taniec flamenco w wykonaniu Agnieszki Przybyszewskiej, profesjonalnej instruktorki, choreografki oraz badaczki kultury flamenco.

{igallery id=3434|cid=316|pid=1|type=category|children=0|addlinks=0|tags=|limit=0}

W dalszej części rozstrzygnięto konkursu na najaktywniejszych wolontariuszy oraz koordynatorów 2015 roku. Wyróżnienie otrzymało 10 wolontariuszy:

 1. Elżbieta Krysztoforska,
 2. Magdalena Stachurska,
 3. Małgorzata Sikora,
 4. Magdalena Korczyk-Waszak,
 5. Kamil Dębicki,
 6. Anna Zawierucha,
 7. Michał Ciesielski,
 8. Łukasz Zimnoch-Bednarek,
 9. Magdalena Haładyn i Monika Szerszeń,
 10. Krzysztof Kubiak

oraz 5 koordynatorów:

 1. Ewa Grajeta,
 2. Paulina Sudra,
 3. Łukasz Waszak,
 4. Ewa Wierzbowska,
 5. Beata Maliszewska i Edyta Wachnik,

którym wręczone zostały upominki.

Następnie zaprezentowano działania Akademii Wolontariatu Seniora, w ramach której osoby po sześćdziesiątce wystawiają sztuki teatralne, śpiewają, tańczą i sięgają po pióro. Seniorzy udowodniają, że i w ich wieku można być aktywnym i czerpać z tego ogromną radość.

{igallery id=4750|cid=317|pid=1|type=category|children=0|addlinks=0|tags=|limit=0}

Po prezentacjach wystąpił zespół Rock Star Music, powstały pod okiem Magdaleny i Łukasza Gwozdowskich. Magda Gwozdowska jest pedagogiem i zajmuje się śpiewem, a jej mąż gra na gitarze. W tym roku Galę uświetniły przepiękne występy podopiecznych oraz samej Magdy, której silny wokal przyprawiał o gęsią skórkę.

Mariusz Kołodziejski ogłosił również wyniki XIV lokalnej edycji konkursu „Barwy wolontariatu”, organizowanego przez Ogólnopolską Sieć Centrów Wolontariatu. Jego celem jest wyróżnienie i szczególne podziękowanie wolontariuszom na co dzień pracującym z różnymi organizacjami, placówkami oraz osobami prywatnymi. Kapituła konkursowa, w skład której wchodzili przedstawiciele urzędów, organizacji pozarządowych oraz podmiotów zajmujących się promocją i organizacją wolontariatu, wyłoniła 10 laureatów, którzy wykazali największą różnorodność i aktywność w działaniach społecznych:

 1. Karol Orzeł (Fundacja „Dom w Łodzi”);
 2. Arkadiusz Nita (Drużyna Szlachetnej Paczki Opoczno);
 3. Koło Wolontariuszy „Pomocna dłoń” (Zespół Szkół Zawodowych im. S. Staszica Aleksandrów Łódzki);
 4. Małgorzata Kania, Iwona Rutkowska oraz grupa wolontariuszy Fundacji Gajusz (Fundacja Gajusz);
 5. Klaudia Goss (Zespół Szkół Zawodowych im. S. Staszica Aleksandrów Łódzki);
 6. Grupa Wolontarystyczna „Agrafka” (Ośrodek Profilaktyki i Integracji Społecznej Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej Pabianice);
 7. Paweł Matusiak (Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro Zduńska Wola);
 8. Katarzyna Szubert (Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro Zduńska Wola);
 9. Ekoklub „Koniczyna” i wolontariat szkolny (Zespół Szkół nr 3 Pabianice);
 10. Zespół wolontariuszy programu Wolontariat pracowniczy „Pomagamy” (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Radomsko).

Na zakończenie wystąpił Project Salsa, pierwsza w Łodzi szkoła tańca latino. Na scenie pojawiły się dwie tancerki w cekinowych, chabrowych sukniach, które wykonały synchronicznie zmysłowy układ do ścieżki dźwiękowej z filmu Chicago. Wywołał on burzę oklasków. Gdy duet sexy ladies zniknął za kulisami, konferansjerzy zaskoczyli publiczność, dając pokaz tańca pary instruktorskiej, aby solistki miały czas na zmianę kostiumów do kolejnego tańca, salsy parowej, o energetycznych ruchach i efektownych, niemalże akrobatycznych figurach.

Gala była imprezą całkowicie bezkosztową, przygotowaną społeczną w oparciu o pomoc wolontariuszy oraz zaprzyjaźnionych sympatyków.

Imprezie towarzyszyły targi wolontariatu pod hasłem „Jestem wyjątkowy – jestem wolontariuszem”, wystawa fotografii oraz prezentacje swoich wyrobów przez kilku organizacji pozarządowych.

Następnie goście przenieśli się do kręgielni Grakula, gdzie mogli porozmawiać i wyszaleć się rywalizując w strącaniu kręgli.

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast