KATALOG ZJAWISK PARNORM. NR 32

PDF pageEmail pagePrint page

Obce implanty

Obce implanty – Wiele osób, które twierdziły, że miały kontakt z ‘’obcymi” opowiada, iż kosmici wszczepili im implant. Większość lekarzy jednak nie daje im wiary, tym bardziej, że nie zawsze badania rentgenowskie nie potwierdzają istnienie implantu.

W połowie lat siedemdziesiątych do dr J. Sandomierskiej na zwykłą wizytę lekarską stawił się pacjent, który twierdził, że od pewnego czasu odczuwa silne bóle w nodze. Pierwsze badania nie dały odpowiedzi, co powoduje dotkliwy ból. Wykluczono złamanie, uraz oraz chorobę nowotworową. Nie potwierdziła się także diagnoza zmian reumatycznych, ani zmian kośćcowych. Po półrocznych badaniach na jednym ze zdjęć rentgenowskich wykryto w okolicach stawu kolanowego niewielkie zaciemnienie. Po konsultacjach lekarze zdecydowali się na zabieg operacyjny. Na kości piszczelowej w okolicach główki znaleziono niewielkie cylindryczne ciało obce, niemal wtopione w kość. Ciało zostało usunięte i poddane badaniu mikroskopowemu, ale poza stwierdzeniem, że jest to ciało obce nieznanego pochodzenia o budowie warstwowej, nic więcej nie udało się ustalić. Po zabiegu bóle w nodze u pacjenta ustąpiły. Po operacji lekarze usiłowali ustalić jak ten przedmiot znalazł się w ciele pacjenta, ale pacjent nie potrafił dać na ten temat jakiejkolwiek odpowiedzi. Zaprzeczał, aby się zranił, przewrócił, czy chociażby został napadnięty. Nie przechodził też poprzednio zabiegów chirurgicznych. Pacjent natomiast powstanie uporczywego bólu łączył z utratą świadomości, jaką przeżył w trakcie podróży swoim samochodem.

Po kilku latach dr Sandomierska spotkała się z histopatologiem, który badał usunięte ciało obce. W prywatnej rozmowie przyznał się, że taki przedmiot badał po raz pierwszy i prawdopodobnie było to bardzo skomplikowane urządzenie.

Obsesyjna projekcja pragnienia

Obsesyjna projekcja pragnienia – Zjawisko to występuje wtedy, gdy osoba pod wpływem swojej wyobraźni wyobraża sobie, że widzi ducha. Zwykle osoby bliskiej, lub osoby, z która byłą związana emocjonalnie.

Obsydian

Obsydian – szkło wulkaniczne wykorzystywane w magii (kule) do kontaktów z zaświatem oraz do wróżenia. Obsydian był wykorzystywany przez Azteków do praktyk magicznych.

Odlewanie dzwonów

Odlewanie dzwonów – Z odlewaniem dzwonów, zwłaszcza tych kościelnych, jest związanych wiele przekazów. Do najpopularniejszych należało rozgłaszanie wieści o odlewaniu dzwonu, co miało powodować, że jego głos będzie się rozchodził dalej i dalej, tak jak wieść o jego odlewaniu.

Ogam

Ogam – Sakralne pismo celtyckie.

Ogrody Towarzystwa Teozoficznego

Ogrody Towarzystwa Teozoficznego – Wielki kompleks tropikalnej zieleni, pełen rzadkich gatunków roślin i barwnych kwiatów, położony w hinduskim Madrasie. Został on założony w 1875 roku przez rosyjską spirytualistkę Helenę Pietrowną Bławatską i amerykańskiego okultystę Henrygo Olcotta. Jest nawiedzany przez ducha założycielki. Którego najczęściej można spotkać pod starym, czterystuletnim figowcem.

Ogry

Ogry – Wywodzą się od elfów. Są przekształconymi elfami leśnymi, które żywią się ludzkim mięsem i namiętnie przepadają za zapachem storczyków.

Orag Pedek

Orag Pedek – Odmiana Sumatrzańskiego małpoluda, istoty należącej do naczelnych, zaliczanego przez niektórych badaczy, jako zaginione ogniwo.

Orionit

Orionit – Tajemniczy, magiczny kamień szlachetny lub półszlachetny.

Orp

Orp – Biały znak na zdjęciu lub taśmie filmowej, albo nagraniu telewizyjnym analogowym lub cyfrowym, znamionujący zmaterializowanie się energii paranormalnej. Zwykle ma kształt niedużego białego lub mlecznego koła.

Oślizg smoczy

Oślizg smoczy – Magiczne zwierzę, latający wąż ze skrzydłami ważki.

Ośmiornice

Ośmiornice – z tymi morskimi głowonogami wiąże się wiele legend i tajemnic. Krypto zoolodzy poszukują Ośmiornicy Olbrzymiej.

P

Paprys

Paprys – to zjawa lisa, rozszarpanego przez psy. Przekazy ludowe mówią, że ukazanie się dziwnego rudego lisa, który znika i pojawia się jakby znikąd, zwiastuje posuchę a nawet pożary lasu.

Parascientologia

Parascientologia – Dział parapsychologii zajmujący się badaniem, czy opisywane zjawisko ma charakter oszustwa, i czy osoby podające, że posiadają zdolności parapsychiczne, posługują się iluzją oraz czy w ściśle określonych warunkach mogą każdorazowo wykorzystać swoje zdolności.

Pedel 

Pedel – Określenie nauczyciela magii niższego stopnia, Geront – nauczyciel magii wyższego stopnia.

Petryfikacja

Petryfikacja – Skamienienie. Człowiek lub zwierzę pod wpływem czynników takich jak wzrok bazyliszka staje się skamieniały, lecz nie przemienia się w kamień, jak np. pod wpływem wzroku Gorgony.

Pieczenie Chleba

Pieczenie Chleba – Z pieczeniem chleba związane jest kilka legend i wywodzących się z nich zwyczajów. W trakcie wyrastania i pieczenia chleba w pomieszczeniu nie powinna znajdować się osoba, która płacze lub krzywi się z bólu, gdyż grozi to, że bochenki wyrosną nierówne.

Pietruszka

Pietruszka – Znana w Polsce od początku XVI wieku. Jej natka wykorzystywana jest, jako cenne źródło witaminy C, natomiast olejek znajdujący się w korzeniu i nasionach, wykorzystywany był i jest w medycynie, jako środek moczopędny i ułatwiający trawienie. Od początku XIX wieku pietruszkę hodowaną w domu wykorzystywano, jako ziele zapobiegające pojawianiu się „niebezpiecznych waporów”. Badania naukowe wykazały, że korzenie pietruszki przetrzymywane w doniczce w mieszkaniu wpływają korzystnie na warunki bioenergetyczne.

Piraci

Piraci – Od czasów rzymskich krążą liczne legendy na temat piratów. Barwny świat piratów morskich stworzył szereg zjawisk paranormalnych. Do najczęściej spotykanych należą liczne legendy i przekazy dotyczące skarbów, jakie piraci ukryli w licznych schowkach na setkach wysp. Większość tych skarbów jest chroniona przez duchy wysp, a jeszcze częściej przez duchy pomordowanych piratów, którzy ukrywali te skarby.

Pirat Kristof

Pirat Kristof – Niekiedy w pochmurne, wietrzne noce w okolicach Antyli, żeglarze przemierzający te wody widzą, jak wśród nawałnicy przesuwa się żaglowiec o podartych, targanych wiatrem żaglach. Czasami także słychać okrzyki w nieznanym języku. Póki żaglowiec płynie równolegle lub się oddala, marynarzom, którzy go spotkali nic nie grozi. Natomiast, jeśli żaglowiec się zbliża, statek, który go napotkał, wkrótce zatonie.

To zjawa XVI wiecznego pirackiego żaglowca o dziwnej nazwie Ualik. Tak samo jak nazwa, dziwne są znaki. Prócz czarnej flagi widać także biało czerwoną szachownicę i w miejscu galionu złoty klucz na niebieskiej tarczy.

Niewiele jest danych pozwalających ustalić przynależność narodową i historię tego okrętu pirackiego. Brak jest o nim wzmianek w opracowaniu „Świat piratów morskich” i podobnych tematycznie opracowaniach. Pod koniec lat dwudziestych polscy okultyści zebrali dostępne fakty – Około 1510 roku na tereny Polski dotarły opowieści o podboju Meksyku. Kilku polskich żeglarzy z Elbląga i Gdańska zaciągnęło się na statki pływające do Nowego Świata. Wśród nich był niejaki Krzysztof Thome, który około 1530 roku miał dotrzeć do Ameryki, i tam podobno, usiłowano go sprzedać w niewolę. To doprowadziło do jego ucieczki do karaibskich piratów, a tam po kilku latach miał objąć dowództwo nad jednym z pirackich okrętów.

Pirytyzm

Pirytyzm – Ruch antyspirytystyczny, który powstał pod koniec lat trzydziestych XX wieku w ZSRR, zlikwidowany w latach czterdziestych przez Stalina.

Pismo Króla Gregoriusa

Pismo Króla Gregoriusa – Według znawców tematu jest to tajne pismo magów i alchemików, pismo piktograficzne o składni gramatycznej łacińskiej tj. czasownik jest umieszczany na końcu zdania. Pismo swój szczyt rozwoju przeżywało od XV do XVIII wieku, poszczególnymi znakami pisma posługiwali się najbardziej znani alchemicy: Klay, Sędziwój i wielu innych. Poszczególne piktogramy możemy znaleźć także w Tatrach, gdzie oznaczały miejsca niebezpieczne lub miejsca, gdzie ukrywano skarby. W XV-tym i XVI tym wieku powstaje odmiana pisma, która jest tylko używana do wróżb i praktyk magicznych. Niektórzy badacze twierdzą, że rodowód pisma i jego piktogramów sięga okresu ‘’średniego państwa Egipskiego’’, a do Rzymu sprowadziła je Kleopatra VII. Obecnie pismem tym posługuje się niewielka grupa ludzi zajmująca się badaniem zjawisk paranormalnych i jeszcze mniejsza grupa osób zajmujących się wróżeniem. Nazwa pisma jest prawdopodobnie XIX-to wieczna lub XVIII-to wieczna. Nazwa pisma tj. Pismo Gregoriusa lub Pismo Króla Gregoriusa utarła się dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Plutonia

Plutonia – mitologiczna kraina znajdująca się pod ziemią, do której wejścia miały znajdować się na dalekiej północy oraz w niektórych wulkanach i najgłębszych jaskiniach. Zgodnie z relacjami, jedna z bram miała znajdować się na Atlantydzie, inne na Lemurii. Według niektórych znawców tematu, mity związane z Plutonią były wątkiem do napisania takich znanych dzieł jak ”podróż do Wnętrza Ziemi”, Plutonia, czy „Kraina Morloków” w Wehikule Czasu”. Zgodnie z relacjami, Plutonia powstała w wyniku kataklizmu, który zabił pradawne smoki (dinozaury). Ta podziemna kraina oświetlana miała być wyładowaniami atmosferycznymi podobnymi do Zorzy Polarnej.  Na środku Plutonii ma znajdować się niewielkie morze z łańcuchem wysp, na których żyją pradawne jaszczury (dinozaury), które przetrwały wyginiecie swego gatunku na powierzchni ziemi. Wokół morza znajdują się równiny zamieszkałe przez przedziwne zwierzęta: szablo-zębne koty, wielkie drapieżne dziki, olbrzymie jelenie. Na pograniczu równin, wśród niewielkich wzgórz, żyją włochate słonie i na wpółdzikie małpoludy. W jednym z wąwozów położone jest jedyne miasto Plutonii – Ogna, którego centrum stanowi forum. Leży ono w dolinie otoczonej siedmioma wzgórzami, na których siedziby swe mają: gildia magów, lekarzy, rolników, architektów,

Płanetnicy

Płanetnicy, zwani też Chmurnikami lub Obłocznikami, są ludźmi wciągniętymi na niebo przez chmury podczas burzy. Tam trudnią się przenoszeniem chmur z miejsca na miejsce, gromadzeniem wody na deszcz oraz jego puszczaniem w wyznaczonym miejscu.

Są to ludzie młodzi, ale rośli i silni ponad swój wiek. Oznaką, że przeznaczeniem chłopca jest zostać chmurnikiem, są maleńkie skrzydełka, które wyrastają pod pachami na rok lub dwa przed wciągnięciem na niebo.

Kiedy chmury wiszą nisko nad ziemią, można usłyszeć nawoływania płanetników, a także dostrzec ich ogromne kapelusze lub liny, którymi przeciągają po niebie chmury.  Zdarza się też, że podczas burzy płanetnik spadnie na ziemię i przez jakiś czas żyje wśród zwykłych ludzi.

Istnieje też inny, choć mniej powszechny rodzaj płanetników, którzy stale mieszkają na ziemi, a jedynie na czas burzy są wciągani na niebo, zaś po wszystkim są odnoszeni przez chmurę na miejsce skąd zostali zabrani.

Płonące krzyże

Płonące krzyże – Wbrew wielu nieprawdziwym przekazom, płonące krzyże, zwłaszcza stosowane przez Ku-Klux-Klan, nie mają znaczenia niszczenia najświętszego znaku chrześcijan, lecz oznacza zapalenie światła Chrystusa, tak by światło to oświetliło wszystkich ludzi.

Pogrzebany

Pogrzebany – Zgodnie z średniowiecznym przekazem, legenda ta sięga okresu sprzed chrztu Polski i warto ją przytoczyć w całości. Na dworze władcy golęszczyców (jednego z plemion słowiańskich) zgodnie z ówczesnymi zwyczajami przebywało kilka żon władcy. Jedna z nich Una słynęła z wielkiej urody. W Unie zakochał się młody władyka Lestek, z plemienia Wiślan i porwał ja z grodu, by schronić się z nią na dworze swego krewnego księcia Kraka. Został jednak pojmany w drodze i postawiony przed obliczem władcy golęszczyców. Zwołano wiec, na którym zebrani skazali go na karę śmierci. By jednak kara była dotkliwsza, żercy wywieźli go na tereny Lachów, należące do zaprzyjaźnionego księcia Wiszemirusa (treny poleskie, okolice rzeki Prypeć), gdzie został za karę żywcem zalany miodem i w dębowej trumnie pogrzebany w bagnie. Przedtem w imię Swaroga został przeklęty, by nigdy nie umarł i żył wiecznie, nie mogąc udać się do Nawii.  Natomiast niewierną żonę żercy ukarali, zamieniając ja w kamień. Przed pogrzebaniem Lestek przysiągł, że powróci i ożywi swoją ukochaną, a potomkowie swych oprawców zostaną ukarani. Znawcy tematu twierdzą, że Una zamieniona w kamień, ma znajdować się w okolicach góry Sobótki, gdzie oczekuje, aż zostanie odczarowana.

Podsiąkanie

Podsiąkanie – Zdolność do przywoływania wody. Energia, bioenergia występująca u niektórych ludzi, powodująca pojawianie się wody na ścianach, sufitach lub podłogach pomieszczeń, polega na materializacji wody na różnych przedmiotach. Dla realizacji tego zjawiska musi znajdować się gdzieś w okolicy woda. Kolor pojawiającej się wody jest zależny od zakolorowania wody w najbliższym pojemniku.  Zgodnie z relacjami, u osób, które posiadają tą zdolność, przywołanie wody wiąże się z reguły z bólem głowy oraz innymi ubocznymi niekorzystnymi efektami zdrowotnymi.

Polewiki

Polewiki – nazywane też Polewojami, są demonami polnymi, polującymi na ptaki oraz doglądającymi i chroniącymi zboża, w którym mieszkają. Mają około metra wzrostu i czarną, ziemistą skórę. W miejsce włosów, brody i wąsów wyrastają im kłosy zbóż i trawy. Ubrane są zaś w prostą białą tunikę, takież spodnie i słomiane buty.

W południe i o zachodzie słońca wychodzą na miedze, gdzie najczęściej trafiają na ludzi. Spotkanie z Polewikiem nie należy do przyjemnych – śpiących podjusza albo depcze, włóczęgów zaś wodzi na manowce. Biada pijanym, którzy się na niego napatoczą, gdyż łatwo mogą przypłacić to życiem.

Gdyby ktoś chciał uniknąć takiego spotkania może umieścić na miedzy niezdolnego do piania koguta oraz dwa jajka – w ten sposób zniechęci Polewika do opuszczania zboża, ale też czyniąc to zbyt często, niechybnie narazi się na jego gniew.

Z początkiem żniw zaczyna się dla Polewika ciężki okres. Całymi dniami umyka przed ostrzami sierpów, aby w końcu ukryć się w ostatnim zebranym snopku. Rozsądni ludzie traktują, więc ostatni zebrany z pola snop z szacunkiem, a nierzadko wśród śpiewu i z pełnymi honorami wnoszą do osady, gdzie zostawiają na całą zimę w kącie stodoły, aż do kolejnych zasiewów, dając w ten sposób Polewikowi możliwość przetrwania do następnej wiosny.

Polski skarb templariuszy

Polski skarb templariuszy – Wśród wielu legend i podań związanych z zakonem templariuszy, zwłaszcza związanych z ich legendarnymi skarbami i odkryciami, jakie poczynili pod Wzgórzem Świątynnym oraz upadkiem zakonu i jego likwidacją we Francji, przewija się epizod Polski. Rycerze zakonni uciekając z Francji wywieźli wiele skarbów do Hiszpanii, Szkocji i Portugalii. Wśród tych skarbów znajdować się miał kij pasterski lub laska, którą miał się posługiwać św. Piotr podczas swej podróży do Rzymu oraz tajemne zwoje, na których opisano nieznane epizody początków chrześcijaństwa. Rycerze zakonni mieli je początkowo wysłać do Anglii, lecz drogi na południe były już zamknięte, a w portach francuskich oczekiwali na nich zabójcy królewscy i inkwizytorzy. Część skarbów oraz kufer zawierający laskę i zwoje, trafiły przez porty hanzeatyckie na tereny Polski. Tajemny kufer był przechowywany początkowo wśród rycerzy śląskich na terenie Olkusza, wraz z odpisem wyroku papieskiego, który miał podobno uniewinniać templariuszy.

  Wszelkie prawa zastrzeżone

Joanna Andrzejewska Sandomierska

                                                                                                Marek Sandomierski

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast