Katalog Zjawisk Paranormalnych cz. 6

PDF pageEmail pagePrint page

Bogie

Bogie – Angielski duch o nazwie BOGIE znany jest z tego, że największą jego przyjemnością jest dręczenie i straszenie ludzi. Anglicy wierzyli, że stwór ten kradnie i zabiera niemowlęta. Stąd pojawiło się angielskie powiedzenie „Przestań, bo cię zabierze bogie!” W oryginale („You had better stop or the bogie-man will get you!”). Zgodnie z relacjami brytyjskimi, bogie to bardzo niebezpieczna istota, która atakuje lub straszy ludzi, którzy nie okazują mu należnego szacunku. Są one podobno pomocnikami diabła i pomagają mu czynić zło na ziemi stąd są one jednymi z najpotężniejszych duchów. Bogie choć najczęściej są czarne, włochate, krępe i mają odrażające wykrzywione twarze. Podobno potrafią przybierać dowolną postać lub kształt oraz mogą z siebie wydawać okrzyki, które przypominają zniekształcone zdanie „Chcę-ę swoich ko-ości!” W oryginale („Oi wa-ant my bo-oans!”). Bogie ma także mieć swego zwierzęcego odpowiednika – jest nim złowrogi stwór wielkości psa. Na wyspach brytyjskich a zwłaszcza w Szkocji wierzy się, że duchy te można odpędzić przy pomocy otwartej Biblii.

Bogin

Bogin – bezpostaciowa zjawa znana z tego, że jej największą przyjemnością jest dręczenie i straszenie ludzi. Boginy, jako, że są uważane za odmianę Bogie mogą przyjmować dowolne kształty, ale zawsze kształty postaci, zwierzęta lub tworu, którego najbardziej boi się człowiek. Podobno Bogina można odpędzić przez przywołanie dobrego, wspaniałego, szczęśliwego wspomnienia.

Bogowie

Bogowie – W niemal wszystkich przed monoteistycznych religiach oraz w buddyzmie, hinduizmie i wielu innych występują liczni bogowie. Cecha charakterystyczną jest, że zawsze są oni dzieleni na dobrych i złych a ich panteon z reguły jest prowadzony przez jednego naczelnego boga lub bóstwo. Inną z charakterystycznych cech jest fakt, ze niemal zawsze toczyli oni pomiędzy sobą wojny, byli nieśmiertelni i niemal zawsze naczelne bóstwo musiało stoczyć zażartą walkę o swój tron. Także w wielu religiach bogowie muszą stoczyć walkę na końcu świata, walkę dobra i zła.

 
Boleyn Anne

Boleyn Anne – Anna Boleyn (1507-1536) druga żona Henryka VIII, matka Elżbiety I popadła w niełaskę u męża i w wyniku intryg pałacowych została oskarżona o cudzołóstwo i zdradę stanu. Osadzona w Tower po krótkim procesie została skazana i ścięta na terenie twierdzy. Już wkrótce po śmierci jej duch zaczął się pokazywać w dwóch miejscach na trenie twierdzy, koło Tower Chapel i na Tower Hill. Jej widmo ubrane we wspaniałe szaty niosące swa głowę pod prawą pachą, płynące jakby w powietrzu widują żołnierze pełniący wartę. Twierdzą oni, że jest „nieziemską poświata otoczone”

Booth, John Wilkes

Booth, John Wilkes – Aktor John, Wilkes Booth (1838-1865), bojownik o wolność „Południa”, który w dniu 14 kwietnia 1865 roku wykonał likwidację Prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna, według wielu świadectw straszy od swej tragicznej śmierci w Ford’s Theatre w Waszyngtonie, gdzie zastrzelił Lincolna. Teatr, w którym przez wiele lat słyszano ciężkie kroki Bootha, stał przez wiele lat z powodu swej ponurej sławy pustką. Uruchomiono go ponownie dopiero w 1968 roku. Jednakże niedługo po jego otwarciu pojawiły się wiarygodne relacje pochodzące zarówno od aktorów jak i pracowników o spotkaniach z widmem. Panuje przekonanie, ze aktor musi pomylić się w wypowiadanej kwestii, jeżeli stanie na miejscu, w które zeskoczył z balkonu na scenę uciekający przed pościgiem Booth po oddaniu strzałów.

Borgiowie

Borgiowie – Wiadomo, że najczęściej nawiedzanym rodem Włoch są Borgiowie, co ma bez wątpienia źródło w ich zbrodniczej i kazirodczej przeszłości. Ten ród, który wydał zarówno, papieży, koronowane głowy jak i trucicieli nawiedzany jest przez tajemnicze zjawisko. Kilku członków rodu doświadczyło makabrycznego, niesamowitego widzenia widmowej trumny, jarzącej się nieziemskim, błękitnym światłem, z siedzącym na niej upiorem jednego z przodków. Zjawisko to jest zawsze zapowiedziom rychłej śmierci osoby, której się ukarze. Relacje tych wydarzeń opisuje Allan Upward w swej książce Secrets of the Past (1928).

Borowy

Borowy – Według podań słowiańskich to duch, opiekun lasu i zwierzyny leśnej, zwany inaczej Lasowym, Leszym albo zwyczajnie, Leśnym Dziadem. Zgodnie z relacjami widuje się go pod dwoma postaciami bądź to niedźwiedzia bądź też dziadka o nienaturalnie bladej twarzy, którego wzrost zmienia się w zależności od wysokości drzew obok których przechodzi – im wyższe i potężniejsze drzewo tym wyższy i potężniejszy staje się Borowy. Przekazy mówią, że jego charakter można określić jako neutralny, zaś usposobienie wobec ludzi w dużym stopniu zależy od tego jaki jest ich stosunek do lasu. Ludzi złych, nadmiernie eksploatujących las i jego zasoby, niszczących bez potrzeby drzewa potrafi wciągnąć głęboko w głąb puszczy i zgubić go w gęstwinie lub na moczarach ale zdarza się też, że wyprowadza z lasu zabłąkanych ludzi i wędrowców, prowadząc ich do najbliższej ludzkiej osady. Często pomaga ludziom biednym, dzieciom z kolei wysypuje z koszyków grzyby i jagody ale jednocześnie chroni przed atakami zbójów i dzikiej zwierzymy. Zdarza się też, że czasami po prostu wypędza człowieka z lasu, wygrażając swoim sękatym kijem i rzucając w niego kłodami. Z 1815 roku pochodzi relacja węgierskiego kupca Garganiego (Gargany), który spędzał kilka dni w Szczawnicy i udał się na wycieczkę po górach -”Przewodnik, miejscowy góral prowadził mnie ze trzy godziny po górach nagle w chaszczach pod szczytem pojawił się niedźwiedź wielki lecz miast ruszyć na nas kłody podnosił i ciskał nas w nimi aż po stoku leciały my zaś biegiem uciekliśmy do najbliższego szałasu pasterskiego a z niego aż do wąwozy Homole. Pod wieczór dotarliśmy dopiero do miasteczka, miejscowi mówili żeśmy borowego spotkali.” W okresie powstania styczniowego powstańcy wielokrotnie relacjonowali pojawianie się dziwnego bladolicego starego człowieka w dzikich ostępach puszczy, który im drogę pokazywał a kozaków na manowce sprowadzał. Na początku XX wieku na Kurpiach kilkakrotnie pojawiają się relacje o tajemniczym leśnym człowieku lub leśnym dziadzie, który “w zrywce drzew przeszkadzał a osobliwie kłodami w ludzi rzucał”. W okresie międzywojennym na polesiu krążyły przekazy o pojawiającym się znikąd “leśnym dziadzie “, a to grzyby dzieciom z kobiałek podbierał a to innym razem naprowadzał je na polany, gdzie był dostatek jagód i borówek, a to zagubionego wędrowca z lasu na gościniec wyprowadził. ( Patrz też KRÓL JAGODOWY)

Bona

Bona – Królowa Polski, żona Zygmunta Starego była postrzegana przez jej współczesnych jako kontrowersyjna władczyni. Jej duch podobno ukazał się kilkakrotnie na Wawelu. Jedyna taka relacja jest opisywana w 1943 roku przez strażników niemieckich pełniących służbę na Wawelu.

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie, – Chociaż Boże Narodzenie uważa się za okres, kiedy szczególnie często widuje się duchy to jednak wiadomo, że nie wolno ukazywać się im w pierwszy dzień świąt. Istniej także przekaz, że kto wywołuje duchy w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia ten narażą się na potępienie wieczne a ponadto w najbliższym czasie zwykle jakiś zły duch zaczyna go nawiedzać.

Bodhistatwa
Bodhistatwa – Jedno z wcieleń Buddy, niektóre z nich posiadają wybitne zdolności magiczne.

Bradiaga

Bradiaga – Na dalekowschodnich terenach Rosji spotyka się opowieści o pojawiającej się znikąd na drodze postaci ubranej w waciak lub w siermiężne ubranie. Postać ta pojawia się niezależnie od pory dnia lub nocy i prawie zawsze znika, jeżeli się do niej ktoś zbliży. Są jednak relacje, że niektórym osobom udało się niemal dotknąć tego zagadkowego ducha a znikał on dopiero wtedy, gdy ręka człowieka przenikała przez jego materię i zagłębiała się w zimno. Według relacji Rosyjskich to podobno zjawa katorżnika z początków XX wieku.

Brahmadaitya

Brahmadaitya – Jest jedną z dobrotliwych indyjskich istot nadprzyrodzonych. To podobno duch bramina, który umarł w stanie bezżennym. Widmo to jest bardzo wybredne, jeśli chodzi o kwestie żywieniowe, mieszka w koronach drzew i okazuje życzliwość ludziom, dopóki oni nie naruszą jego terytorium. Jeżeli to jednak oni uczynią skręca im kark bez jakiegokolwiek pardonu.

Brownies
Brownies  – Brązowe Ludki tak w Szkocji nazywana jest odmiana krasnali ubierających się na brązowo. Te małe stworki zamieszkują tylko ludzkie sadyby, są chętne do pomocy i w zamian za swe usługi potrzebują od gospodyni jedynie miski mleka. Wynagradzane pieniędzmi obrażały się i opuszczały gospodarstwo.

Bryg Rosita

Bryg Rosita – Historia ta pojawia się około 1880 roku, lecz dotyczy historii, która miała miejsce w latach 1854 – 1865. Statek ten zgodnie z przekazami miał należeć do hiszpańskiego armatora a jego portem macierzystym miała być Hawana na Kubie. Zwodowano go około 1854 roku jako żaglowy bryg do przewozu towarów kolonialnych. Podobno jednak kapitan dowodzący tym statkiem trudnił się także pokątną kontrabandą oraz nielegalnym handlem niewolnikami. W trakcie jednego ze swych rejsów Rosita miała natknąć się na wrak niewielkiej jednostki rybackiej na pokładzie, której znaleziono siedemnastowieczną butelkę z pismem od tajemniczego holenderskiego żeglarza, który miał pozostawić na wraku swej jednostki, która rozbiła się na Antylach skarb w postaci wyrobów ze złota o wadze ponad dwóch ton. Ze skarbu tego znalazca butelki miał zachować sobie trzecią część a pozostałe złoto przekazać żonie zmarłego Holendra mieszkającej w Amsterdamie. W razie gdyby znalazca przywłaszczył sobie znaleziony skarb miał on być przeklęty na wieki. Załoga Rosity udała na wyspę opisaną w liście i znalazła resztki holenderskiego statku oraz złoto ( miały to być wyroby indiańskie). Kapitan Rosity przekonał załogę, że żona Holendra już dawno nie żyje i wobec powyższego cały skarb należy wyłącznie do nich. Skarb w większej części został ukryty a Rosita pożeglowała do Hawany. Wkrótce jednak nad statkiem zaczęło ciążyć fatum jeden z marynarzy zwariował i rzucił się do morza, bosman opowiadał, że nocami pojawia się duch, statek został sprzedany przez armatora towarzystwu, które trudniło się nieregularnym przewozem pasażerów i już pierwszego dnia rejsu do Meksyku został zastrzelony przez oszalałego pasażera nowy kapitan. W przeciągu czterech dalszych lat w tajemniczych okolicznościach zginęła niemal cala stara załoga Rosity za wyjątkiem bosmana i kucharza. W Stanach wybuchła wojna secesyjna i Rosita pod nowym dowództwem zaczęła przewozić towary dla stanów północy. Przez całą wojnę udało się jej unikać krążowników południa, lecz w każdym niemal rejsie ktoś ginął na pokładzie. W 1865 roku już po zakończeniu wojny secesyjnej Rosita sprzedana armatorowi amerykańskiemu zginęła w okolicach bermudów. W 1880 roku pojawiła się jednak historia ostatniego rejsu – Rosita, na którą zaokrętowano w Liverpool kilkudziesięciu emigrantów wypłynęła w rejs do Nowego Jorku, ale już po dwóch dniach coś złego zaczęło się dziać na pokładzie. Najpierw pojawiły się mokre obślizgłe ślady na pokładzie a w kabinach zaczęto znajdywać resztki przegniłych glonów. Pasażerowie chorowali aż zaczęli coraz głośniej opowiadać, że nocami przychodzi do nich duch marynarza z trupią czaszką w miejscu głowy, wreszcie popsuły się wszystkie kompasy a kapitan nie mógł znaleźć właściwego kursu, gdyż morze nie wyglądało na zwykłe a pomiary słońca myliły. Wreszcie nagle pojawiła się zjawa a kto ja zobaczył dostawał konwulsji załoga w popłochu opuściła jednostkę w szalupach ratunkowych a nawet rzucała się wpław, mimo, że dwie łodzie ratunkowe jeszcze pozostały na pokładzie. Wszyscy oni zginęli za wyjątkiem bosmana, który został wyratowany i to on przed swa śmiercią opowiedział o całym wydarzeniu.

Brzoskwinia

Brzoskwinia – Brzoskwinie wykorzystywane są w medycynie niekonwencjonalnej jako środek przeciwdziałający miażdżycy i anty-stresowy. Z badań naukowych wynika, że długotrwałe spożywanie brzoskwiń przeciwdziała cukrzycy. Istnieje podanie, że posiadanie własnoręcznie posadzonego drzewa brzoskwiniowego przynosi szczęście.

Buckingham, George Villiers

Buckingham, George Villiers – Był ojcem Księcia Buckinhama (1592-1628), dworzanina i ministra królów Anglii: Jakuba I i Karola I. Po śmierci jego duch dwukrotnie ukazał się synowi ostrzegając go, że wkrótce zginie, jeżeli nie zmieni swego postępowania w stosunku do poddanych i nie pozyska ich sympatii. Dumny książę jednak nie posłuchał i wkrótce zginał zamordowany przez oficera Johna Feltona.

Buckingham Palace

Buckingham Palace – Siedziba królów angielskich, zgodnie z relacjami jest ona nawiedzana przez szereg duchów i zjaw.

Bugabu

Bugabu – Indyjskie duchy, które mimo groźnej nazwy są jednak podobno życzliwe ludziom. Według Juliana Franklyna spisanych w jego książce – A Survey of Occult (1935) Hindusi właściwie nie wierzą w ich istnienie, a jedynie „matki posługują się ich imieniem dla straszenia niegrzecznych dzieci”.

Bugatti

Bugatti – W południowej Francji i północnych Włoszech krążą podania o widmowym samochodzie tej marki, modelu z końca lat dwudziestych lub początku trzydziestych, który bezgłośnie wyprzedza nowoczesne sportowe samochody. Podobno kierowcy, którzy usiłowali go ścigać ginęli w wypadkach drogowych. Najnowsze relacje o ukazaniu się widmowego samochodu pochodzą z 2007 roku.

Buggane

Buggane – To chochlik zamieszkujący wyspę Man. Zmienia on swe kształty i płata ludziom figle.

Buguet, Edouard

Buguet, Edouard – Edward Bouguet (1841-1901) był francuskim pionierem fotografii astralnej, który w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XIX wieku zdobył światowa sławę. W 1976 roku został zdemaskowany jako oszust, dokonujący mistyfikacji polegającej bądź na fotografowaniu jako duchy żywych ludzi lub manekinów i innych atrap. Jego zdjęcia, choć fałszywe są obecnie rarytasem kolekcjonerskim. Bouguet zasłużył się jednak do rozwoju technik fotografii astralnej.

Bulwer, Edward

Bulwer, Edward George, lord Lytton – (1803 – 1873) Po studiach w Cambridge poświecił się młody Bulwer karierze politycznej i związanej z nią działalności dziennikarskiej. Interesował sie też okultyzmem i zjawiskami nadprzyrodzonymi. Jako powieściopisarz próbował swych sił w gatunkach powieści historycznej, sensacyjnej i obyczajowej, pisywał również komedie i dramaty historyczne. Z jego utworów fantastycznych najsłynniejsze są: opowiadanie “Duchy i Ludzie” – The Haunted and the Haunters (1859) oraz powieść okultystyczna Zanoni (1843).

Buraki ćwikłowe

Buraki ćwikłowe – Buraczki są w Polsce cennym warzywem korzennym. Ich korzenie są cennym surowcem do produkcji barszczu, ćwikły oraz soków pitnych. Od XVIII wieku sok z utartych buraczków używany był do płukania chorego gardła. Ks. Klukz znakomity przyrodnik z XVIII wieku, twórca pierwszego polskiego podręcznika z botaniki opisywał wiele przymiotów tego warzywa. XIX i XX wieczne badania potwierdziły właściwości lecznicze, ponadto jedzenie ćwikły z chrzanem obniża ilość cholesterolu i przeciwdziała schorzeniom miażdżycowym.

Burowie

Burowie – Potomkowie osadników holenderskich i niemieckich zamieszkiwali tereny danej Rodezji w Afryce Południowej. Ich kultura i osadnictwo zostało zniszczone na początku XX wieku przez Brytyjczyków. Zgodnie z nielicznymi zachowanymi relacjami Burowie odkryli ślady prastarej kultury „białych ludzi” (niektórzy badacze uważają, że była to kultura wywodząca się od króla Salomona). Podobno także Burowie odkryli wiele zaginionych tajemnic prastarej zaginionej cywilizacji. Większość ich badaczy zginęła w obozach koncentracyjnych stworzonych przez Anglików. Upadek Burów miał także zwiastować upadek imperium brytyjskiego zgodnie z przekazem, że nie przetrwa ono stulecia od dnia upadku Burów.

 

Prawa autorskie zastrzeżone

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast