Historia po polsku

PDF pageEmail pagePrint page

Miałeś przodków brachu   
Co nie znali strachu
Więc zdobywaj świat
Nie zdzierając szat

Od lat słucham opisu dziejów naszych przodków. I nieodparcie mam wrażenie, że nasza historia jest opisywana przez obce mocarstwa, na ich życzenie, albo żeby im się przypodobać. Powtarzana „w nieskończoność” diagnoza naszego społeczeństwa nie jest optymistyczna. Nie dziwi mnie już, że jak tylko otworzono granice, młodzież zaczęła wyjeżdżać z zamiarem, „że nigdy ty już nie powróci”.

W poprzednim ustroju nasze władze święcie wierzyły, że socjalizm jest najlepszym ustrojem, ale społeczeństwo do niego nie dorosło. Dlatego nie szczędzono sił i środków, aby nam to udowodnić. Wpajano opinie stworzone przez Bismarcka, największego wroga Polaków. O „szarży pod Somosierrą”, o kłótliwości Polaków: „gdzie dwóch Polaków, tam trzy partie”. Rozejrzyjmy się wokół siebie. Jesteśmy uważani za najsumienniejszych i najpracowitszych w Europie. I czy oprócz kilku panów w telewizji, którzy walczą o stołki, nie potrafimy się dogadać? Albo wyśmiewany za komuny: „szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie”. Uczymy się w szkołach o greckiej demokracji, a szydziliśmy z tego, że my stworzyliśmy drugą, która pozwoliła utworzyć pierwszą na świecie Unię Państw. Jedno z najważniejszych mocarstw w historii świata, które ocaliło chrześcijaństwo.

Teraz słyszę historię pisaną pod bogatych w Unii Europejskiej. Pod tych, którzy sprzedali Stalinowi swojego najpotężniejszego sojusznika z drugą armią w Europie. Nikt nie wspomina doktryny lorda Curzona, która nie pozwoliła odrodzić się nam po Pierwszej Wojnie Światowej, ponieważ Brytyjczycy wymyślili sobie państwa jednonarodowe w strefie buforowej, między Niemcami a Rosją. Albo, że w czasie Drugiej Wojny Światowej walczyliśmy o Wyspy Brytyjskie na statkach sprzedawanych nam na kredyt przez Brytyjczyków, którzy nie przyszli nam z odsieczą we wrześniu. I najbardziej kuriozalne trzy rozbiory Polski. Czy już nikt nie pamięta, że rozbiory w 1772, 1793 i 1795 były rozbiorami Rzeczpospolitej Obojga Narodów i dotyczyły w takim samym stopniu Polski, jak i obecnej Litwy, Ukrainy, Łotwy, Estonii i Białorusi? A Polskę dotknęły tylko dwa rozbiory. Pierwszy to podpisany w 1939 roku Pakt Ribbentrop-Mołotow, zrealizowany we wrześniu. I drugi w 1945 r. gdy Brytyjczycy i Amerykanie ponownie zatwierdzili granicę Ribbentrop-Mołotow, a „wolną część” oddali Stalinowi pod nazwą Polska Ludowa.
W Kąciku Kulturalnym będziemy starali się przypomnieć niektóre osiągnięcia naszych pradziadów, aby młodzież wyjeżdżając na zachód nie wstydziła się swojej przeszłości i swojego pochodzenia. I aby miała do czego wracać.

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast