Dzień Seniora

PDF pageEmail pagePrint page

27 października br. na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował konferencję zatytułowaną „Wyjdź z domu!”. Spotkanie otworzyli Romana Mierzejewska – Dyrektor I Oddziału ZUS w Łodzi, Janusz Sowiak – W-ce Przewodniczący O/O PZERiI w Łodzi oraz prof. Izabela Warwas – Prodziekan Wydziału.

Po powitaniu przybyłych przez organizatora spotkania dr Magdalenę Szczepaniak, Janusz Sowiak – naczelnik Wydziału Organizacji i Analiz I Oddziału ZUS w Łodzi, oraz Danuta Kubiak – zastępca Dyrektora Oddziału ds. Świadczeń Emerytalno-Rentowych –omówili przeliczanie świadczeń dla osób pracujących w wieku emerytalnym. Każdy, kto otrzymał emeryturę ma prawo do jej przeliczenia.

Inne sposoby przeliczenia dotyczycące emerytur przyznawanych wg starych zasad, tj. zarobków, stażu i kwoty bazowej i nowych, zreformowanych zasad opartych na kapitale początkowym i składkach na ubezpieczenie emerytalne zaewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego.

Przeliczenie podstawy wymiaru wg starych zasad :

 • z zarobków osiągniętych przed przyznaniem świadczenia – art. 111
 • z zarobków osiągniętych po przyznaniu świadczenia – art. 110
 • jednorazowo w trybie art. 110a (dotyczy tylko emerytur).

Kwota bazowa zmienia się co roku.

W 1.01.2009r. wprowadzono zasadę, że osobom zatrudnionym w ramach stosunku pracy, którym nie udało się udowodnić wysokości uzyskiwanych zarobków, będzie za ten okres naliczany przychód w wysokości minimalnej płacy w tamtych latach.

W przypadku kontynuowania zatrudnienia, emerytura ulega podwyższeniu za każdy przepracowany miesiąc, ale konieczne jest złożenie wniosku o doliczenie stażu.

Ze względu na bardzo szeroki zakres ustawy, najlepiej skorzystać z usług działających w Zakładzie doradców emerytalnych, którzy wyliczą prognozowaną wysokość emerytury oraz nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Dla ułatwienia załatwienia większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi można skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych za pośrednictwem Internetu, telefonu (+48 22 5601600) lub SKYPE (zus_centrum_obsługi_tel.). Należy jednak po zarejestrowaniu się na portalu, w ciągu 7 dniu udać się do dowolnej placówki ZUS i potwierdzić tożsamość (lub za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub certyfikatu kwalifikowanego).

Następnie Janusz Sowiak – w-ce prezes Oddziału Okręgowego w Łodzi Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów przypomniał, że jest to największa organizacja społeczne, pozarządowa z ponad 60-letnią tradycją w Polsce. Skupia osoby starsze i niepełnosprawne. Reprezentuje ich interesy wobec władz państwowych i samorządowych, współpracuje z organami administracji państwowej, samorządem terytorialnym i organizacjami pozarządowymi, współorganizuje wypoczynek, wycieczki turystyczne i spotkania rodzinne, jak Dzień Babci i Dziadka oraz wydaje zaświadczenia na ulgowe przejazdy PKP.

Łódzki Oddział Okręgowy z siedzibą w Łodzi ul. Próchnika 5 skupia 8 Oddziałów Rejonowych, w których można uzyskać więcej informacji:

 • O/Rej. Bałuty, Łódź ul. Limanowskiego 123 A
 • O/Rej. Widzew Łódź ul. Zbiorcza 21
 • O/Rej. Aleksandrów Pl. Kościuszki 3
 • O/Rej. Głowno ul. Zgierska 4
 • O/Rej. Konstantynów ul. Łaska 1
 • O/Rej. Ozorków ul. Wyszyńskiego 1
 • O/Rej. Zgierz ul. Długa 22
 • O/Rej. Pabianice ul. Traugutta 2

Anna Leder – rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia rozwiała obawy seniorów, że ostatnie zmiany nie spowodowały zamknięcia żadnego szpitala, ale każdy po zabiegu będzie zaopiekowanie. Nie będzie już potrzeby samodzielnego poszukiwania zabiegów pooperacyjnych. Dwa szpitale w Lodzi będą prowadziły kompleksową poradę pozawałową– Biegański i NSW. Operacja zaćmy kosztuje 2500 zł, a leczenie zawału ok. 20 tys., dlatego leczenie misi być kontynuowane. Szpital będzie załatwiał rehabilitację oraz kontakt z psychologiem i fizjoterapeutą.

1 października br. została zaś przeniesiona nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Teraz jest w szpitalach (tylko 2 punkty zostały bez zmian). W Łodzi to:

 • Wojewódzki Specjalistyczny Szpital um. dr W. Biegańskiego, ul. Studzińskiego 61
 • Miejskie Centrum Medyczne im. dr K. Jonschera, ul. Przyrodnicza 7/9
 • Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika ul. Pabianicka 62
 • Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego, ul. Kosynierów Gdyńskich 61
 • Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa ul. Wileńska 37
 • Centrum Medyczne im. L. Rydygiera, ul. Rewolucji 1905 r. 54
 • Miejskie Centrum Medyczne im. dr K. Jonschera, ul. Milionowa 14.

Wiele ośrodków wykonujących zabiegi rehabilitacyjne straciło dofinansowanie, gdyż nie spełnili nowych kryteriów konkursowych. Ale niedługo będą otwarte nowe. Będą też nowe miejsca fizjoterapii domowej.

Są pieniądze na najbardziej poszukiwane zabiegi. W sierpniu NFZ dysponował dużymi środkami na operacje ortopedyczne (1300 operacji bioder) i zaćmę. Pacjenci narzekają na długie kolejki, ale gdy dzwonią ze szpitala, że przyszedł czas na operację, to wielu pacjentów mówi, że jeszcze ich nie chce. Długie kolejki są do kilku lecznic, a w innych punktach są dużo krótsze.

Lista leków dla pacjentów75+ zmienia się co 2 miesiące. Należy jednak pamiętać, że receptę może wypisać tylko lekarz pierwszego kontaktu i pielęgniarka POZ-u.

Nie ma planów likwidacji oddziałów geriatrycznych. Są na nie pieniądze i będą otwierane nowe punkty, ale seniorzy leczą się na internie i kardiologii, a nie na geriatrii. Warto skorzystać z takich porad, na które może skierować każdy lekarz. Nie ma tu limitu wieku.

Jeśli chodzi o leczenie seniorów, to szpitale regularnie sporządzają karty oceny geriatrycznej.

Przedstawiciele Wydział Prewencji Policji mówili o grasujących kieszonkowcach i kradzieżach torebek, których nie pilnują panie, a panowie wciąż noszą portfele w tylnej kieszeni. Nie zabieramy ze sobą wszystkiego. Wystarczą małe torebki, a w nich: klucze od mieszkania, małe pieniądze, podstawowy dokument i koniecznie przewieszona przez ramię, trzymana z przodu, a nie w ręku. Osoby starsze przyzwyczajone są do noszenia dowodu osobistego (kiedyś była taka konieczność). Dziś nie trzeba już ich mieć przy sobie. Można nosić ksero. Nie posłużymy się nim, ale w razie jakiegoś wypadku, lub zasłabnięcia, informujemy, kim jesteśmy.

Kieszonkowcy stosują kilka trików. Np. na ryku ktoś krzyczy „złodziej” i my odruchowo macamy kieszenie, pokazując, gdzie je trzymamy. Nie zabieramy na rynki biżuterii: dużych kolczyków, łańcuszków. Bardzo niebezpieczna jest tzw. „wyrwa” np. złodziej potrafią zerwać kolczyki z ucha. Przy napadzie policjanci radzili nie szarpać się z torebką, ale przyjrzeć sprawcy i zapamiętać jak najwięcej szczegółów, aby można było zidentyfikować przestępcę. Okazuje się, że ludzie starsi tracili torby, bo złodziej był silniejszy, tak się skupiali na jej obronie, że nie potrafili opisać sprawcy. I nawet jeżeli policja ma listę podejrzanych, to niczego nie można im udowodnić.

Kolejnym, często spotykanym problemem jest to, że wchodzimy  z zakupami do kuchni i zapominamy o zamknięciu drzwi do domu, lub wpuszczamy nieznane osoby, pod różnymi pretekstami, bo np. chcą się napić wody.

Przypomnieli też, aby nie zostawiać rzeczy w samochodzie. Konferencja odbywała się przed Wszystkimi Świętymi, kiedy dużo parkujemy przy cmentarzach i w zamieszaniu zostawiamy wiele rzeczy na siedzeniach. Przełóżmy je do bagażnika.

Kolejny prelegent, Artur Ritmann – przewodniczący Rady Izby Komorniczej w Łodzi omawiał problemy związane z zadłużaniem się. Trzeba bardzo uważać, od kogo pożyczamy pieniądze, ale też, komu powierzamy pieniądze. Gdy ktoś proponuje zbyt dobre odsetki (teraz Amber Gold). Gdy słyszymy o braku oprocentowania, też musimy dobrze przeczytać regulamin. Gdzieś muszą być ukryte zyski, bo to nie są przedsiębiorstwa charytatywne. Trzeba również uważać przy żyrowaniu, bo ponosimy taką samą odpowiedzialność, jak główny dłużnik.

Narzekamy na procedury, ale to nastawienie na bezpieczeństwo nie banku, ale również kredytobiorcy, bo potem trzeba kredyt trzeba zwrócić. Nie działaj pod wpływem emocji. W umowach są pojęcia, których możemy nie zrozumieć. Trzeba o nie tak długo pytać, aż zrozumiemy. Sprzedający kredyt po to jest ten, żeby nam wytłumaczył.

W życiu zdarzają się różne rzeczy. Mogą spaść na nas niespodziewane nieszczęścia. Jak jest źle, to nie można chować głowy w piasek, np. nie odbierać korespondencji, bo jeżeli zgłosimy się do kredytodawcy, można coś wyjaśnić, coś przenieść.

Ostatnio proponowano seniorom wysokie renty za przeniesienie nieruchomości. Należy zgłosić się wówczas do prawnika, bo zdarzało się, że takie osoby traciły mieszkania. Podpisały, że przekazują prawo własności domu lub mieszkania i zostawali pozbawieni nieruchomości i bezdomni.

Przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej przynieśli emerytom i rencistom, a przede wszystkim organizacjom pozarządowym wiadomość, na którą czekali od lat. Pojawił się druk PIT-OP.

Osoby mające tylko jedno źródło dochodu i nie korzystali z odpisów, nie musiały wypełniać wielorubrykowego i skomplikowanego PIT – 37. Jednak bez jego wypełnienia, nie można było przekazać 1% organizacjom pożytku publicznego. Teraz pojawiło się proste, półstronicowe „oświadczenie o przekazaniu 1%  podatku organizacji pożytku publicznego”, w skrócie PIT-OP. Druk jest tak prosty, że każdy może go wypełnić, bez angażowania biura księgowego. I nawet nie trzeba wpisywać wielości przekazanej sumy. Po wpisaniu numeru KRS wybranej organizacji, Urząd Skarbowy sam ją wyliczy. Oświadczenie można składać zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Wojciech Kosakowski – przedstawiciel Oddziału ds. Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Łodzi zauważył, że w Polsce wszystko się informatyzuje. Wychodząc temu naprzeciw, władze finansują kursy i warsztaty komputerowe. W 2016 r. wzięło w nim udział 800 z całego miasta osób, obecnie skorzystało z niego już ponad 1000 osób. W 2018 r. również będzie kontynuowany w każdej dzielnicy Łodzi. Warsztaty są prowadzone raz w miesiącu. W październiku przedstawiciel Policji pokazywał, jak korzystać z krajowej mapy zagrożeń. Na najbliższych warsztatach będzie omawiany temat: jak prawidłowo i bezpiecznie korzystać z MPK.

Stowarzyszenie Centerko raz w miesiącu prowadzi otwarte wykłady „Wolontariat 60+”, współfinansowane z budżetu Urzędu Miasta Łodzi.

W ramach konkursu regrantinng współfinansowanego przez Urząd Miasta Łodzi dotację w wysokości 8 tys zł przekazane zostały 18 organizacją pozarządowym oraz grupom nieformalnym

Łódź jest kolejnym miastem, w którym pojawiła się cykliczna informacja o tym, w czym starsi mieszkańcy miasta mogą wziąć udział. tzw. „Łódzka Tytka Seniora” dotrze do osób, które poszukują różnych form aktywizacji. W roku 2017 wydana zostanie trzecia edycja Inne „Łódzkiego Informatora dla Seniorów.

Marek Chałas – prezes Akademia Seniora zwrócił uwagę na problem związany z samym ustaleniem, kiedy zaczyna się starość. Różne instytucje różnie przyjmują wiek początkowy:

 • Ustawa z 11.09.2015 – 60,
 • GUS – 65,
 • Definicja WHO – 60,
 • Ministerstwo Zdrowia (bezpłatne leki) – 75,
 • Instytucja finansowe – 50,
 • Fundusz hipoteczny oferujący hipotekę odwróconą seniorom -60 – 65,
 • MPK – 70,
 • Firmy, np. taksówkowe – 70.

Drugim, poruszonym problemem, jest duże zróżnicowanie tej grupy wiekowej, przy pakowaniu ich problemów do jednego worka. „… czy osoba w wieku 80 albo 90 lat ma takie same potrzeby, jak osoba w wieku lat 60-ciu, czy 70-ciu. Przecież to ludzie z zupełnie innymi potrzebami.” Widzimy, jak wielka jest różnica potrzeb w ciągu 30 lat począwszy od wieku 25 lat – ludzie młodzi, a 55 lat – ludzie dojrzali. Również w ciągu 30 lat zmieniają się potrzeby seniorów począwszy od wieku 65 lat – seniorzy młodsi, a 95 lat – długowieczni. Okres starości wydłuża się coraz bardziej, co przynosi coraz większe zróżnicowanie tej grupy. Należałoby, patrząc na nią, widzieć dwie, a nawet trzy zróżnicowane gupy:

 • Aktywni
 • Osłabieni/słabnący
 • niesamodzielni

Powinno się również przygotowywać dla tych grup różne formy wsparcia:

 • w stosunku do seniorów aktywnych – stymulować działania opóźniające starzenie się
 • w stosunku do seniorów niesamodzielnych – poświęcać uwagę sprawom zdrowia i opieki

Ostatnim prelegentem była Justyna Kaja – koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji Wydziału Organizacji i Analiz I Oddziału ZUS w Łodzi. Opowiedziała o programie „Wyedukowany wnuczek”. Jeżeli jest mały, może zwiedzić budynek Oddziału i zapoznać się jego pracą. Jeśli chodzi do szkoły podstawowej lub gimnazjum może wziąć udział w lekcjach o ZUS i wystartować w konkursie na najlepszy plakat, komiks, film albo prezentację pt. „Dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne”. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, które zgłoszą się do projektu „Lekcje z ZUS” przewidziano wysłuchanie 4 lekcji, a następnie olimpiadę wiedzy z cennymi nagrodami. Uczniowie biorący udział w olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” oprócz nagród rzeczowych, będą mogli zdobyć indeksy na uczelnie.

Konferencję zakończył zespół wokalny Uśmiech Seniora, który porwał słuchaczy wykonywanymi przez siebie utworami.

W czasie trwania spotkania można było na korytarzu przed aulą skorzystać z porad ekspertów na stoiskach informacyjno-konsultacyjnych, które wystawili:

ZUS, NFZ, PFRON, Policja, Izba Komornicza, Izba Administracji Skarbowej, Urząd Miasta Łodzi – Oddział ds. Polityki Senioralnej , Akademia Seniora Activus, Uniwersytet Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej, Uniwersytet Trzeciego Wieku  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, MOPS, Miejskie Centrum Medyczne „Polesie” (lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru) oraz zobaczyć wystawę prac plastycznych PZERiI.

Jerzy Dauksza

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast