Dekameron Łódzkie

PDF pageEmail pagePrint page

 plakat

logo KAMENA            Szanowni Państwo

Niemal każdy z naszego pokolenia z wypiekami na twarzy dobierał się do pierwszej „zakazanej „ lektury jaką było zazwyczaj DEKAMERON Giovanniego Boccaccia. Oto dziesięć osób różnej płci przez dziesięć wieczorów opowiada sobie po dziesięć różnych opowieści na temat miłości zapominając o przykrych wydarzeniach. Stąd zresztą nazwa utworu , która w dosłownym tłumaczeniu z greki brzmi:deka hemeron – dziesięć dni

Co prawda dziś nie szaleje obok nas zaraza a i my nie tacy już młodzi jak grupa Florentyńczyków ale o miłości zawsze opowiadamy chętnie. O tej lirycznej spełnionej i tej tragicznej niespełnionej, o tej frywolnej wymarzonej i o pikantnej wymyślonej. I choć wydaje nam się że o miłości wiemy już wszystko, chętnie słuchamy opowieści innych, czasem przyznając w duchu, że jeszcze to i owo nas zaskakuje i niejednego moglibyśmy się nauczyć.

Dlatego Mili Państwo, mając na uwadze liczne zgromadzenia twórcze parające się słowem pisanym a czasami przekształcające je w dramę, składam na Wasze ręce projekt by zimowe długie wieczory zamienić na :

I

ZIMOWE

DEKAMERON

ŁÓDZKIE

W okresie od 15 stycznia do 15 marca dziesięć grup twórczych przygotuje w przytulnych i ogólnie dostępnych miejscach dziesięć wieczorów, na których przedstawi dziesięć opowieści o miłości w formie wiersza, opowiadania, przygotowanego specjalnie monologu, dialogu lub scenki, skeczu (inne dopisać).

Takie właśnie DEKAMERON pozwoli nam bardziej się poznać, a choć nie powołujemy żadnego gremium oceniającego, niesie ono w sobie smaczek współzawodnictwa. Nie tworzymy też żadnego regulaminu DEKAMERON i nie ograniczamy możliwości twórczego udziału jednego literata, artysty w kilku wieczorach. Po prostu liczy się GOSPODARZ WIECZORU czyli grupa twórcza, która dla dobra wieczoru może korzystać ze wszystkich możliwych i jej dostępnych form prezentacji. Z uwagi jednak na porę roku odżegnujemy się od organizowania wieczorów w parkach, przejściach podziemnych i innych nieogrzewanych miejscach. Liczymy, że z uwagi na tą porę każdy organizator udostępni uczestnikom ciepłe napoje.

Może poznamy się lepiej i uda nam się w ten sposób ustalić niektóre stałe miejsca i terminy spotkań, wykluczając choć trochę nakładanie się na siebie imprez literackich, na których chcemy bywać nie dokonując trudnych wyborów.

Czy jest nas tyle by sprostać zadaniu ? OCZYWIŚCIE ! Wystarczy chwila by bez zastanowienia rzucić na papier takie nazwy jak CENTAUR, AKANT, KATAMARAN…, MOTYL, LIMERYK, POWRÓRT, KAMENA, FABRYKA SNÓW, WIKINGOWO, NA STRONIE ( przepraszam pominiętych ) a przecież są jeszcze inne grupy z Łodzi i pobliskich miast, które czują się z nami związane, i do których my sami podążamy zawsze z radością.

Szanowni Państwo

Zabawa może być przednia i to dla wszystkich, bez względu na to z jaka czcią podchodzimy do twórczości literackiej. DOBRY ŻART TYNFA WART mawiano i słusznie bo choć w trudnych po potopowych czasach tamta „złota złotówka” miała swój przelicznik w srebrze, czego o naszej obecnej powiedzieć nie można, to i dzisiaj dobry dowcip i poczucie humoru oraz dystans do samego siebie stanowią nieocenioną wartość. A przecież w radosnym spotkaniu ludzi zawsze znajdzie się miejsce na chwilę lirycznej zadumy, która w takim otoczeniu zalśnić może jak łzawa perła w eleganckiej oprawie.

Dlatego zapraszam wszystkich do wspólnej zabawy, do wspólnego przedsięwzięcia, wnoszącego ciepły powiew energii w zimowe długie wieczory. Będę serdecznie wdzięczny za poparcie dla tej inicjatywy oraz za wszelkie uwagi i wnioski jej tyczące.

                                      Z wyrazami szacunku

                                               Stanisław Andrzej KAMENA Średziński

Łódź, 21 listopada 2014 roku

Podaje moje namiary :

Telefony:

694 246 866

42 234 35 03

e-mail: slawistan@gmail.com

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast