Cukrzyca: chrońmy naszą przyszłość

PDF pageEmail pagePrint page

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 roku przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy oraz Światową Organizację Zdrowia. Dzień 14 listopada  nie został wybrany przypadkowo, to dzień urodzin Fredericka Bantinga, który wraz z Charlesem Bestem  doprowadził do odkrycia insuliny w 1921 roku.

Popularność tego święta z roku na rok rośnie. Wspólna idea łączy dziś setki tysięcy ludzi z ponad 160 krajów. Lekarze, specjaliści z dziedziny opieki zdrowotnej i ludzie chorzy na cukrzycę starają się wdrażać skuteczne metody zapobiegania i leczenia cukrzycy. Razem tworzymy coś, co przypomina mechanizm zegara i nie potrafimy bez siebie funkcjonować. Bez nich my, cukrzycy, nie mielibyśmy żadnych szans na życie, a oni obserwując nasze zmagania z chorobą opracowują metody jej leczenia.

 

W Łodzi Światowy Dzień Walki z Cukrzycą odbył się w gościnnych progach Urzędu Miasta Łodzi w dniu 10 listopada.

 

Hasło tegorocznych obchodów: „Cukrzyca: chrońmy naszą przyszłość”.

 

Apel ten powinni usłyszeć zarówno diabetycy, których przyszłość w dużej mierze zależy od tego w jakim stopniu teraz kontrolują swoją cukrzycę jak i osoby zdrowe, które na swoją przyszłość pracują obecnym stylem życia.

 

Wśród zaproszonych na naszą uroczystość gości, byli obecni m. in. minister Krzysztof Kwiatkowski, członek Zarządu Sejmiku Województwa Łódzkiego Marcin Bugajski, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Maciej Prochocki, przedstawiciele Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Prezes Andrzej Bauman i Henryk Ochniak, radne Rady Miejskiej Łodzi Joanna Kopcińska i Iwona Boberska.

 

Wykład wiodący wygłosiła dr Małgorzata Józefowska z Wojewódzkiego Ośrodka Diabetologii i podolog Magdalena Hafezi-Chojecka.

 

Aktywnym członkom naszego Stowarzyszenia wręczone zostały honorowe złote i srebrne odznaki oraz dyplomy.

 

W trakcie spotkania można było wykonać pomiar stężenia glukozy we krwi, pomiar hemoglobiny glikowanej (HbA1C)  oraz pomiar ciśnienia tętniczego. Była możliwość otrzymania materiałów edukacyjnych dotyczących zdrowego żywienia, diet redukcyjnych, wysiłku fizycznego, dzienniczków samokontroli glikemii i ciśnienia tętniczego oraz innych materiałów związanych z cukrzycą.

 

Głównym celem obchodów jest zwiększenie świadomości społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, skutecznych sposobów leczenia choroby i zapobiegania późnym powikłaniom związanych z cukrzycą oraz promowanie zdrowego stylu życia.

 

Na znak solidarności i jedności w walce z cukrzycą  z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w kilku miejscach w Polsce, zgodnie z wytycznymi IDF, podświetlono budynki i inne obiekty na niebiesko.

 

Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą zadajemy sami sobie szczere pytanie czy robimy wszystko aby nasza przyszłość z cukrzycą rysowała się w pozytywnych barwach. Jeżeli nie, niech „święto diabetyków” będzie bodźcem aby to zmienić.

 

Jadwiga Witczak – Sekretarz Zarządu Miejskiego

 

Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

 

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast