Ciekawostki przyrodnicze

PDF pageEmail pagePrint page

 1. Czy Wiciowce przeczą teorii Darwina?
  Po prawie dwudziestu latach badań amerykańscy naukowcy badający ewolucje wiciowców doszli do przekonania, że u tej grupy jednokomórkowców nie było formy pośredniej i w drodze ewolucji od razu pojawiły się organizm wyposażone w wić.
  Na pytanie czy przeczy to teorii Darwina, odpowiadają że nie, lecz tylko zaprzecza, że organizmy ewoluowały od prymitywnych do bardziej zaawansowanych, gdyż wić pojawiła się praktycznie nagle i to w formie doskonałej. Mutacje istnieją i powodują zmiany w genach, najczęściej wywołujące choroby lub wady wrodzone, co wyjaśnia przyczyny chorób lub wad, ale nie wyjaśnia powstania czegoś nowego, jakiejś nowej cechy. Wszystkie znane naukowcom mutacje są zmianami w genach, które już istnieją i nie zaobserwowano do dziś by jeden rodzaj zmienił się w inny. U wiciowców wygląda to tak, jakby ktoś manipulował genami „organizmu pierwotnego” tak, jak manipuluje się przy żywności GMO. W jego wyniku powstał nowy organizm posiadający, posiadający od razu całkowicie sprawną wić. Dalej już te nowo powstałe organizmy podlegały radiacji i prawom ewolucji.
 1. Bydło Hecka a Tury.
  Najnowsze badania nad tym bydłem wykazały, że u niektórych osobników doszło do „ewolucji wstecznej” i aktywowania się uśpionych genów odpowiedzialnych za cechy genetyczne Tura. Do chwili obecnej takiej „ewolucji” dokonali naukowcy tylko sztucznie na zarodkach kurczaków, aktywując cechy regresywne, jakimi są zęby w dziobie, czy zwiększenie ilości kręgów w ogonie. Jednak u bydła Hecka ten proces zaczął się formować naturalnie, a został przerwany w wyniku wybicia osobników żyjących dziko w puszczy Białowieskiej w późnych latach czterdziestych XX wieku.
 1. Żebropławy – przybysze z kosmosu czy dzieło inteligentnego stworzenia
  Amerykańskim naukowcom z Uniwersytetu na Florydzie udało się rozszyfrować kod genetyczny żebropławów. Okazało się, że te stworzenia mają unikalny system nerwowy i że nie ma na Ziemi innych stworzeń które miałyby choć podobny układ nerwowy. Do tej chwili sądzono, że zgodnie z obowiązującymi prawami ewolucji układ nerwowy wszystkich stworzeń od najprostszych do najbardziej skomplikowanych rozwinął się w jeden sposób, jednak przebadanie kodu genetycznego ctenophora udowodniło, że jest to nieprawda. Tak więc albo zgodnie z prawami biogenezy organizmy te przybyły z kosmosu i dalej już ewoluowały na ziemi albo doszło do tak zwanego inteligentnego stworzenia.
 1. Czy ewolucja koniowatych miała dwie linie rozwojowe?
  W trakcie badań narządzi kamiennych w Ameryce Południowej odkryto ślady białka zwierząt z rodziny koniowatych. W Ameryce Północnej konie i wielbłądy wymarły jakieś 10 tysięcy lat temu w nieznanych nam okolicznościach i nie powinno ich tam być. Wśród wielu hipotez jest i taka, że przywieźli je ludzie, którzy przybyli do Ameryki najpewniej tylko kilka tysięcy lat wcześniej niż się obecnie sądzi. Pozostaje do rozwiązania kwestia czy przywieźli te zwierzęta żywe, czy było to tylko mięso tych zwierząt.
  Powstała też hipoteza, że być może istniała druga linia rozwojowa koniowatych, zwierzęcia podobnego do wielbłąda, które jako bardzo nieliczne egzemplarze żyło jeszcze 14 000 lat temu w Ameryce Południowej na pograniczy puszczy amazońskiej i podnóża Andów.

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast