A w sercu zawsze maj!

PDF pageEmail pagePrint page

Amatorski ruch artystyczny seniorów

Kiedy mówię w jakimś towarzystwie, że golę się nie tylko po to, by schludnie wyglądać, ale przede wszystkim by spojrzeć w lustro i przypomnieć sobie ile mam naprawdę lat, bo inaczej trwam  w poczuciu. że skończyłem dopiero co szesnaście, zalega wśród słuchaczy dziwna cisza. Po chwili jednak ten i ów przyznaje się do tego samego. A panie, jak to panie zmieniają jedynie ilość lat na… piętnaście. Lody zostają przełamane i nieskrępowani niczym możemy dzielić się naszymi marzeniami i opowiadać o psikusach, które chętnie sprawilibyśmy innym.

W taki właśnie sposób doszliśmy w LIMERYKU do przekonania, że warto zorganizować konkurs na niewielki radosny wiersz, do którego przystąpić może jedynie młodzież w pięćdziesiątej  wiośnie życia. I stało się.

Do konkursu przystąpiło dziesięciu autorów. Jury pod kierownictwem dr Hanny Prosnak postanowiło wyróżnić wszystkich, drukując wybrane utwory w małym tomiku oraz nagrodziło książkami ufundowanymi przez Księgarnię „TAK CZYTAM” trzy osoby. Trzecie miejsce zdobył świetny humorystyczny wiersz pt. „A w sercu Zawsze Maj” potwierdzający nasza tezę, że liczy się samopoczucie, niezależnie od wieku. Drugie miejsce zajął Jerzy Kuskowski, wierszem podkreślającym męski wigor, a pierwsze Zofia Pawłowska, której fraszki jak zwykle rozbawiły wielce tak Jury jak i uczestników. Nagrodę specjalna wręczono panu Henrykowi Ryszardowi Żuchowskiemu, najstarszemu uczestnikowi konkursu.

Pan Henryk ukończył już 88 lat i przez kolejne kilkadziesiąt zamierza nie rezygnować ze swojej aktywności. Pisze wiersze i limeryki wydawane błyskawicznie przez wydawnictwa lubelskie, a także stworzył i reżyseruje Trupę Aktorską PODTEKST, przygotowując kolejne dwa przedstawienia. Kolejne bo premiera jego jednoaktowej tragifarsy: „W oczekiwaniu na ciało” odbyła się kilka miesięcy temu, a zaprezentowana była niemal trzydzieści razy , budząc wśród publiczności rozbawienie oraz podziw dla kunsztu aktorskiego wykonawców.

Właśnie ta tragifarsa, była po części oficjalne prezentem dla uczestników konkursu. W rolach głównych wystąpiły: Zofia Pawłowska i Teresa Stefańska, udowadniając po raz kolejny, że dobrze przygotowany spektakl można oglądać kilkakrotnie, zawsze odnajdując w nim coś nowego.

Należy koniecznie dodać, że cała uroczystość odbyła się w samym centrum Łodzi, w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź- Śródmieście, otwierając kolejny etap współpracy KAMENY z Tą biblioteką.

                                                                                              Stanko Łodzic

Zdj. Jerzy Dauksza

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast