Zakup Prospołeczny

PDF pageEmail pagePrint page

Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi zaprosiło przedstawicieli Podmiotów Ekonomii Społecznej (PES) oraz otoczenia (jednostek samorządu terytorialnego, przedstawicieli sektora biznesu i nauki) z terenu województwa łódzkiego na Regionalne Forum Podmiotów Ekonomii Społecznej, które odbyło się 8 grudnia 2017 roku w siedzibie Instytutu Europejskiego w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 262/264. Celem spotkania było wzmacnianie Podmiotów Ekonomii Społecznej poprzez zwiększanie widoczności ich produktów i usług, co ma kluczowe znaczenie dla wzrostu ilości miejsc pracy w sektorze ekonomii społecznej.

Po powitaniu gości przez Annę Mroczek dyrektorkę Regionalnego Centrum Polityki Społecznej, Tomasz Mika wiceprezes Fundacji im. Królowej Polski Św. Jadwigi przybliżył zebranym idee Znaku „Zakup Prospołeczny”. Następnie przekazał Marszałkowi Województwa Łódzkiego – Certyfikat potwierdzający prawo do przyznawania tego Znaku przez Województwo Łódzkie.

Pierwszymi czterema podmiotami, które otrzymały to wyróżnienie w naszym regionie, byli:

  1. Fundacja Rodzice Przyszłości na prowadzenie strony internetowej wiedza.rodziceprzyszlosci.pl oraz www.eko.rodziceprzyszlości.pl
  2. Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych Zakład Aktywności Zawodowej „Zdrowa Kuchnia”  na usługi cateringowe i usługi gastronomiczne.
  3. Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc” Zakład Aktywności Zawodowej w Wieruszowie na produkt: Donice obrazujące zabudowę regionu.
  4. OWOCNI Spółdzielnia Socjalna
    na produkt: Soki – naturalne, świeżo tłoczone, bez wody, cukru, dodatków konserwujących, wzbogacone o witaminy i mikroelementy, personalizowane soki, hurtowe zamawianie soków, warsztaty oraz szkolenia na temat diety sokowej i zdrowego odżywiania.
  5. Caritas Archidiecezji Łódzkiej Zakład Aktywności Zawodowej z siedzibą w Łodzi, ul. M. Gogola 12 przedłużono certyfikat na okres 1 roku.

Następnie przedstawiciel Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych S.A. zaprezentował pożyczki dla PEK, a przedstawiciel Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Inicjatywę Jeremi.

Po przerwie OWES – CPiRIO OPUS zaprezentował przebieg rozwoju podmiotów, usług społecznych, roli animacji. Zaproszonymi prelegentami byli: Kazimiera Frączak prezes Spółdzielni Socjalnej „Promyk Nadziei” w Opocznie, Wacław Adamczyk wiceburmistrz Rawy Mazowieckiej, Wojciech Wojtysiak prezes Spółdzielni Socjalnej „ODBLASK”, Ilona Katarzyna Chybała prezes  Stowarzyszenia Koniczynka, Alicja Skrzypiec prezes Fundacji Rozwoju Nitka, Andrzej Dec prezes przedsiębiorstwa społecznego Boxlifen i Damian Nowacki prezes Fundacji Madox Design.

Swoją prezentację miał również Marcin Pluta burmistrz miasta Brzeziny, które to jest liderem we wdrażaniu ekonomi społecznej w naszym regionie. Obecnie Miasto realizuje projekt samowystarczalności energetycznej ze środków Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego „Mikrofarma”. 300 gospodarstw założy fotowoltaikę (już jest 200 chętnych). Zakupione będą również pompy ciepła. Nadmiar uzyskanej energii będzie przekazywany do usług komunalnych. Utworzony „klaster energetyczny” nie ma formy prawnej.

W pobliżu znajduje się Brzezinek, węzeł komunikacyjny między Łodzią, a autostradą. Była tam kiedyś cegielnia, a potem składowisko śmieci. Ten zdegradowany teren jest obecnie rekultywowany, a w cegielni powstanie sortownia z centrum upcyklingu. Jest nadzieja, że będzie to jeden z 5 pilotażowych projektów w Polsce, w którym recykling będzie dofinansowywany w ramach tego centrum. Przeznaczone na to ma być 2 mln zł, aby niczego nie składować, a na składowisko balastu w Skierniewicach wywozić bardzo mało. Odzyskany surowiec nie będzie odpadem, ale po przerobieniu zostanie wykorzystany ponownie. Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „JATYMY” założyło już w Brzezinach sklep, w którym można kupić lub wymienić rzeczy używane. Dwa podmioty zewnętrzne już działają w tej branży:

– Boxlife przerabia złomowane kontenery morskie na domy, moduły mieszkalne i usługowe;

– Madox Design szyje krótkie serie ubrań, toreb itp.

W planach jest utworzenie platformy skupiającej małych producentów społecznych z upcyklingu. Zbierałaby ona materiały od największych producentów i przekazywała małym do przerobienia.

Na zakończenie OWES INSPRO przygotował panel dyskusyjny, w którym wzięli udział: Patrycja Ostogska z Fundacji Instytut Działań Edukacyjno-Terapeutycznych INTERO, Agnieszka Jaksa z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Pabianicach/Grupa Wolontarystyczna „Agrafka”, Krzysztof Parol ze Spółdzielni Socjalnej „Piątkowska” i Karolina Fijołek z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Centrum KLUCZ. Uczestnicy panelu opowiadali o ich działalności w ramach ekonomi społecznej.

Jerzy Dauksza

 

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast