1%

PDF pageEmail pagePrint page

Początek roku, zwłaszcza kwiecień – maj, są okresem, kiedy dużo mówi się o organizacjach pozarządowych. Jest to związane z nagłaśnianiem możliwości przekazywania 1% podatku na opp. Pojawiają się reklamy w telewizji i innych mediach. Również odbywają się regionalne festyny zachęcające do  wsparcia miejscowych NGO-sów.

W Łodzi największy „Festiwal dobra” już po raz dziewiąty zorganizowała Fundacja JiM 26 lutego w Manufakturze.

Był koncert Łódzkiej Grupy Gospel, pokazy tańca irlandzkiego grupy ,,Feirin”, występy artystów z Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych w Łodzi, popisy trzech szkół tanecznych, występy graczy futbolu amerykańskiego ,,Wilki Łódzkie” i pokaz ratowania rannego psa przeprowadzony przez specjalistów z Łódzkiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Celem takich festynów jest nakłonienie jak najwięcej łodzian do przekazywania swojego 1% z rocznego podatku fundacjom i stowarzyszeniom działającym w Łodzi, gdzie działają bezpośrednio na rzecz mieszkańców naszego miasta.

Przekazywanie 1% dużym organizacjom ogólnopolskim reklamującym się w telewizji jest na pewno dobre, gdyż trafia do osób wspierających potrzebujących. Ale nam działaczom społecznym w tym biednym mieście jest trochę żal, że większość pieniędzy z Łodzi nie wspomaga naszego miasta. A dzieje się tak dlatego, że mało znamy organizacje działające w najbliższej okolicy.

Teraz, gdy opadły emocje, możemy spokojnie zorientować się, kto działa w sąsiedztwie albo zajmuje się tematem, którym się interesujemy, lub nie mamy czasu, aby bezpośrednio się w niego angażować. Nasze miasto ma duże potrzeby społeczne, kulturalne, oświatowe, ekologiczne informacyjne itd., a każde wsparcie „swoich” organizacji wróci do nas najszybciej.

Jerzy Dauksza

Your Offcanvas Sidebar area is currently empty. Go and add some widgets first.

Zmień wielkość liter
Kontrast